Ahlatlık ve Burgaz Geçidi

Türkiye’nin karayolu geçitlerini bir bir incelemeye ve sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Burada Ankara’nın Beypazarı ilçesiyle, Bolu’nun Kıbrıscık ilçesi arasında bulunan iki geçidi anlatacağız. Bunlardan birisi Ahlatlık Geçidi, diğeri ise Burgaz Geçidi. Her iki geçitte 1650 metre yükseklikte bulunur.

Bu iki geçit arasında ki mesafe sadece 4 km’dir. Çok küçük bir iniş ve çıkışla birbirilerine bağlanırlar.

Ahlatlık Geçidi zirvesi Beypazarı’na 25 km mesafedeyken Kıbrıscık’a 26 km’dir. Burgaz Geçidiyse Beypazarı’na 29 Km, Kıbrıscık’a 22 km mesafededir. Neredeyse iki ilçenin tam ortasındadırlar. Geçitlerin her iki yönden de çıkışı hemen hemen aynı zorluktadır. Bizler Beypazarı’ndan çıkıp Kıbrıscık’a gittiğimiz için size bunu anlatacağız.

Tırmanışın ortalama eğimi %4 dolaylarındadır. Yaklaşık 20 km uzunlukta çıkış olduğu için sizi yormaya yetecektir. Beypazarı’dan sonra Geyikpınarı köyü kavşağında eğim hissettirmeye başlar ve giderek dikleşir. Uşakgöl dolaylarında ise iyice acımaz olur. Karaşar kavşağı artık geçit zirvesine çok az kaldığının habercisi olur. Buradan sonra yaklaşık 1 – 2 km kadar pedalladıktan sonra zirveye ulaşılır.

Ahlatlık Geçidinden sonra 2 km hafif iniş ve 2 km hafif çıkışla birlikte Burgaz Geçidi zirvesine ulaşılır. Buradan sonra inişe geçer geçmez sizi Karagöl Milli Parkı karşılar. Burası oldukça güzel bir doğal alan. Dilediğiniz kadar vakit geçirebilir ve kamp yapabilirsiniz.

İniş, Karacaören köyünde bulunan Cuma Çayına kadar devam eder. Buradan sonra Kıbrıscık’a doğru yine dalgalı yolla ulaşılabilir.

Geçitlerin bulunduğu yol trafik bakımdan oldukça sakin. Her ne kadar Ankara – Bolu arasında kalsa da Beypazarı ve Kıbrıscık köyleri dışında pek tercih edilmiyor. Kışın kar yağışı dolayısıyla tehlikeli bir hale bürünüyor ve zorda kalmadıkça gidilmemesi gerekir diye düşünüyorum.

Geçitlerden Fotoğraflar;

Geyikpınarı Köyünden hemen sonra tırmanış başlıyor.

Uşakgöl Köyü dinlenmek için güzel bir yer.

Geçilecek mevsimi iyi seçmek gerekiyor ki, her tür güzellikleri görebilesiniz.

Karaşar kavşağı zirveye yakın yerlerden birisi.

Ahlatlık Geçidi
Rakım: 1650m

Burgaz Geçidi
Rakım: 1650m

Karagöl Milli Parkı

Cuma Çayına kadar güzel bir iniş.

Beypazarı ile Kıbrıscık arasında kalan iki geçidi gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.