Batı Karadeniz Bisiklet Gezisi 1.Gün (Safranbolu – Hasankadı)

bati_karadeniz_1_gun_banner

Merhaba Arkadaşlar,

04 – 09 Temmuz tarihleri arasında Batı Karadeniz’de yapmış olduğumuz 6 günlük tur ile karşınızdayız. Muğla’dan, İzmir’den ve Ankara’dan toplamda 10 arkadaş olacağız. Sıralayacak olursak; Muğla’dan Ben, Fatih, Nil, Şennur ve Cem, İzmir’den Serhat, Semra, Hale ve Burçin, Ankara’dan da Kevser. Ramazan bayramı tatilini fırsat bilerek turumuzu planlayıp düşüyoruz yollara.

3 Temmuz günü bisikletlerimizi aracımıza yükleyip sabah erken saatte Muğla’dan Safranbolu’ya hareket ediyoruz. Muhteşem bir tur bizi bekliyor. 😉

img_3074

Turumuzun keyfi ayrı, araç yolculuğumuzun keyfi ise ayrı oluyor. Yol boyunca şarkılar, türküler, muhabbet, harika bir yolculuk geçiriyoruz.

img_3084

Ankara’dan Kevser’i alıp Safranbolu’ya devam ediyoruz. Ama bir süre sonra ne mümkün ilerlemek. Trafik felç olmuş, santim santim ilerliyoruz. Biz Muğla’da böyle bir şey görmedik ki, alışkın değiliz. O nedenle daha fazla dayanamayıp ilk kavşaktan yolu terk ediyoruz. 🙂 Trafik durumuna göre yol Karabük kavşağına kadar kilitli görünüyor. Biz de rotayı değiştiriyoruz. Mengen’e geçip oradaki ara yoldan Eskipazar ilçesinden Karabük’e ulaşacağız. Yolumuz uzayacak ama hem farklı manzara görmüş olacağız, hem de trafikte kalmayacağız.

img_3088

Yemek molası, trafik vs derken akşam üzeri ulaşıyoruz Safranbolu’ya. İzmir’den gelen arkadaşlarla buluşup Safranbolu’yu gezmeye başlıyoruz. Sokak aralarında keyifli bir yürüyüşten sonra otele dönüp odalara yerleşiyoruz ve yarın başlayacak turumuz için bahçede hep birlikte kısa bir toplantı yapıyoruz.

img_3097

4 Temmuz 2016

Yeni güne huzur dolu bir mekandan merhaba diyorum. O kadar güzel uyumuşuz ki sabah dinç olarak kalkıyoruz. Muhteşem bir gün, muhteşem bir hava ve muhteşem kahvaltı bizi bekliyor.

img_3111

Güne iyi başlamanın yolu, güzel bir kahvaltıdan geçer değil mi? 🙂

img_3120

Saat 10.00’a kadar bisikletlerimizi ve kendimizi hazırlayıp turumuzu resmen başlatıyoruz. Tur boyunca aracımız eskort olarak bizi takip edeceği için bu sefer bisikletlerimizde hiç yük yok. Bunun rahatlığıyla rampalar bize vız gelir artık. 🙂

Safranbolu’dan hareket ettikten bir süre sonra Karabük’e ulaşıyoruz. Turumuzun ilk şehrine ulaştığımız için hemen fotoğraf çekiliyoruz.

img_3123

Karabük içinde oyalanmadan Yenice’ye doğru yolumuza devam ediyoruz. Buradan sonra yol bambaşka bir hal alıyor. Artık tek gidiş-gelişli bir yoldayız. Henüz trafik yoğun olmadığı için zorluk çekmiyoruz. Bir süre sonra tüneller başlayacak. Hep birlikte dikkatli bir şekilde ilerliyoruz.

img_3127

Arkadan Fatih ve Cem’le tur enerjimizle kakara kikiri yapıyoruz. 🙂

img_3131

Bahsettiğim tüneller çok geçmeden karşımıza çıkıyor. Rotayı uydudan çizerken bunları hep görmüştüm. Tüneller bisikletler için oldukça tehlikeli yerler. Keşke tünelleri geçmenin alternatif bir yolu olsa da bu korkuyu yaşamasak. Ama şimdilik mümkün görünmüyor. Yine tek sıra halinde ve yanan ışıklarımızla temkini elden bırakmıyoruz.

img_3135

Tünelin birisi bitiyor, diğeri başlıyor. Bu bölgede oldukça sık, kısa ve uzun birçok tünel var.

img_3136

Tünelin olmadığı yerlerde ise hafiften tırmanışlar ve inişler başlıyor. Yol manzaraları oldukça güzel ve insanın içini ferahlatıyor.

img_3137

İlk hedefimiz olan Yenice’ye 20 km yolumuzun kalmış. Rahat biçimde pedallamaya devam…

img_3139

705 metrelik Suçatı Tüneli bölgenin en uzun tünellerinden bir tanesi. Burada aracımız arkadan gelip güvenliğimizi sağlıyor.

img_3141

Tüneller bittikten sonra Şeker Kanyonu tabelasından içeriye giriyoruz. Buraya kadar gelmişken burayı görmeden gitmek olmaz.  Hep birlikte iç kısımlara doğru pedallıyoruz. Kanyonun tamamını gezme şansımız yok ama gidebildiğimiz kadarını gidip görmek istiyoruz. Ve kavşaktan girer girmez muhteşem manzaralar bizi karşılıyor.

img_3149

Yüksek ve dik kayalıklar altından geçip ilerliyoruz.

img_3153

Şelaleye benzer bir yere kadar gelebiliyoruz. Burada kısa bir mola verip çevreyi keşfetmeye başlıyoruz.

img_3154

img_3154a

Vadinin her yeri o kadar güzel ki seyrine doyulmuyor.

img_3155

img_3157

Seyir noktasında bulunan arkadaşlarımın aşağıdan görünüşü.

img_3162

Ee bende görüneyim ama değil mi? 🙂

img_3167

Burada geçirdiğimiz keyifli dakikalardan sonra yolumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Vahşi doğanın koynundan ayrılıyoruz artık.

img_3172

Çok geçmeden Yenice’de buluyoruz kendimizi. Hep birlikte ilçe girişinde hatıra fotoğrafını çekilip devam ediyoruz.

img_3183

Yenice’de öğle yemeğimizi yemek için uygun bir yer buluyoruz.  Çaylar kahveler de içildikten sonra akşam için alışveriş yapıyoruz. Şimdilik nerede kalacağımızı bilemediğimiz için hazırlıklı gitmek istiyoruz. Çünkü uygun bulduğumuz herhangi bir yerde çadır kuracağız.

img_3199

Yenice’den Hasankadı yönüne döndükten hemen sonra karşımızda tırmanış bizi bekliyor. Burada herkes kendi temposunda pedal çeviriyor. Ara ara kısa molalar vererek toplanıyoruz, ardından tekrar kendi tempomuzda çıkmaya devam ediyoruz.

img_3200

Bir süre Fatih’le birlikte pedal çeviriyorum. Muhabbet ederken yolun nasıl geçtiğini, tırmanış ne ara bitti hatırlamıyorum. Bu bana iyi geliyor. 🙂 Tek başıma olduğum zamanlarda müzik dinliyorum.

img_3203

Tırmanış ara ara küçük inişlerle dinlendiriyor. O zaman da iyice asılıyoruz pedallara. 🙂

img_3209

Bir süre sonra Şirinköy’de kısa bir mola veriyoruz. Küçük bir köy olduğu için çay, kahve bulamadık ama marketten bir şeyler alıp içiyoruz. Burada epey ilgi çektiğimizi düşünerek daha fazla oyalanmadan devam ediyoruz.

Çok geçmeden de Hasankadı’ya varıyoruz. Çadır kurabileceğimiz bir yer var mı yok mu diye üstünkörü bir araştırma yapıyoruz. Pek dillendirmek istemiyoruz. Bu taraflarda pek sıcak bakmıyorlar bizlere. Nedenini anlayamadık ama olsun. 🙂

Ardından biraz ileride bir piknik alanı olduğunu öğreniyoruz ve Serhat hocam öncülüğünde oraya gidiyoruz. Öyle güzel bir yere düşüyoruz ki istesek bu kadarı olmazdı. 🙂

Hemen obamızı kuruyoruz. Kimsecikler de yok, ne mutlu bize.

img_3215

Hep birlikte o kadar mutluyuz ki anlatamam. Hesapladığımız vakitten önce ulaştık buraya. Dinlenmek için çok vaktimiz olacak.

img_3216

Akşam yemeği için hafiften hazırlıklara başladık. Başladık başlamasına ama bir şeyi hesap edememişiz. İftar saati yaklaştıkça insanlar da buralara akın etmeye başladı. Bir aile, iki, üç derken her taraf doldu taştı. Taa dibimize kadar girdiler. 🙂

Ateşimizi yakıp, sucuklarımızı pişirip masamızda keyifle hep birlikte karnımızı doyurduk. Tabii ki iftar saatini beklemek suretiyle 🙂  Çünkü bilmiyorlar ki yorulmuşuz açız… 🙂

img_3220

İnsanlar yemekten sonra yavaş yavaş çekilmeye başlayınca yine biz bize kalıyoruz. Ve güzel başlayan günümüzü güzel bir şekilde sonlandırıp çadırlarımıza çekiliyoruz.

Safranbolu – Karabük – Yenice – Hasankadı Güzergâh ve Yükselti Haritası:

bati_karadeniz_1_gun

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.