Batı Karadeniz Bisiklet Gezisi 4.Gün (Cide – Samancı)

7 Temmuz 2016

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Turumuzun yine farklı bir günündeyiz. Cide’den dağlara tırmanıp Azdavay taraflarına gideceğiz. Tek bildiğimiz şuan önümüzde uzanan dağlar. 🙂 Öyle yada böyle çıkılacak başka yolu yok.

Sabah uyanıp hemen toplanmaya başlıyoruz. Tüm arkadaşlarımız o kadar güzel bir uyum içinde ki kimse kimseyi bekletmiyor. Dolayısıyla hiç bir şekilde canımız sıkılmıyor.

Akşamdan ev sahibine kesinlikle kahvaltı hazırlamamasını tembihleyerek yatmıştık. Yeterince yük olduk zaten. Hazırlıklarımızı tamamlayıp tüm ev halkına teşekkür ettikten sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Kaldığımız ev Cide’nin biraz dışında Gebeş’te olduğu için kahvaltımızı biraz pedalladıktan sonra Cide merkezde yapacağız. Tabii Cide hatırası olarak burada fotoğraf çekilmeden devam edemezdik. 🙂

Bir çorbacı bulup bir güzel karnımızı doyuruyoruz. Bu sırada telefondan rotayı inceliyorum. Bulunduğumuz yerden ana yola çıkan kestirme bir yol var. O yolu kullanarak devam etmek istiyoruz. Cide’nin sokaklarından geçip oldukça dik rampalar tırmanıyoruz. Bu sırada aracımız rampada bize enerji vermesi için marketten alışveriş yapıp ondan sonra normal yoldan devam edip bizim olduğumuz yere gelecek. Tam olarak nereye çıkacağımızı bilmediğimiz için net olarak bir yer belirleyemiyoruz. Ama tahminimiz rampanın ortaları olacak.

Dar yollardan ve sert rampalardan sonra zor da olsa ana yola ulaşıyoruz. Tam bu noktada ilk gelen olarak araç şoförümüz Burçin’i arıyorum. Ekibin arkası gelene kadar Burçin de gelir diye düşünüyorum. Telefon görüşmemiz sonunda bizim bulunduğumuz yeri epey geçtiğini anlıyoruz ve geri dönmesini söylüyorum. Beklemeye başlıyoruz, bu bekleme esnasında ekibin tamamı geliyor. Ama bizim araç hala ortada yok. 🙂

Sabırla beklemeye devam ediyoruz ama bu süre umduğumdan fazla sürünce artık dayanamıyorum ve ben tırmanışıma devam ediyorum. Diğer arkadaşlarım beklemeye devam ediyorlar. Yola çıktıktan 2 – 3 km sonra aracın karşımdan geldiğini görüyorum. Rampa ve 2 – 3 km yol en azından 20 dakika demek. Ya da bana o kadar uzun geliyor süre bilemiyorum.

Arkadaşların aşağıda beklediğini söyleyip ben olanca hızımla tırmanışa devam ediyorum. Biraz gerildim o nedenle kimseyle konuşmasam iyi olacak. Dağlı geçidi zirvesine varınca tabela fotoğrafımı çekip mola vermek için uygun yer bulana kadar yola devam ediyorum. Uygun bir yer bulup arkadaşlarımı bekleyeceğim.

Bu sırada aynı noktada Fatih de fotoğraf çekilmiş. 🙂 Tabii bu fotoğrafları aynı günün akşamında görüyorum. 🙂

Dağlı köyü yakındalarında uygun bir yer bulup beklemeye başlıyorum. Arkadaşlarım sırasıyla geliyorlar. Hep birlikte burada toplanıp sonra yola birlikte devam ediyoruz. Tabii ben suskunluğumu koruyorum. 🙂

Ardından Kastamonu’nun Şenpazar ilçesine kadar durmadan pedallıyoruz. Öğle yemeği molamızı bu ilçede vereceğiz. İlçe girişinde toparlandıktan sonra güzel ve uygun yemek için yer arayışına giriyoruz. Yine Serhat hocam önderliğinde güzel bir lokanta buluyoruz.

Bir güzel karnımızı doyurduktan sonra biraz dinlenmek ve uzanmak istiyoruz. Bunun için ilçeden çıkıp uygun bir yer arayışına giriyoruz. Bir süre gittikten sonra aradığımız yer karşımıza çıkıyor. Bir ceviz ağacı ve altında biz 🙂 Ceviz ağacı altında yatılmaz denirmiş ama şuan onu düşünecek  halde değiliz. 🙂

Tabii bu dinlenme molasında Serhat hocam boş durmuyor ve yine muhteşem filtre kahvesini bizim damaklarımızla buluşturuyor. Bu güzel hizmet için tekrar teşekkür ederiz.

Bu arada bana geri dönecek olursak; rampadaki gerginliğimden eser kalmadı. 🙂 Yemek yiyip kahve içtikten sonra keyfim yerine geldi. 🙂

Bu güzel molanın ardından tekrar yolumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Hafiften çıkış ve inişin ardından uzun bir süre düz gidiyoruz.

Bir yere kadar geldikten sonra Ağlı yolu yerine kestirmeden Azdavay’a çıkan Sabuncular köyü yolundan devam edeceğiz. Bu kısımda yol toprak ama zemin oldukça güzel görünüyor. Ama her nedense acayip bir araç trafiği var. Zannedersem buranın kestirme olduğunu bilen bir tek biz değiliz. 🙂

Sabuncular köyünden bir süre sonra Kastamonu – Azdavay yoluna çıkıyoruz. Bu ara yol hafif tırmanışlı ve bol tozlu olmasına rağmen benim çok hoşuma gidiyor.

Ekip sırayla geliyor ve tamamlanıyoruz.

Çok mu susadın yoksa? 🙂 Afiyetler olsun…

Buradan sonra çok yolumuz kalmadığı için hep birlikte hareket ediyoruz. Gideceğimiz yer Azdavay’dan önce Samancı köyüne bağlı Tekke mahallesi olacak. Biraz ilerledikten sonra tekrar bir kavşaktan içeri giriyoruz ve Tekke’ye ulaşıyoruz.

Burası neresi mi? Neden mi buradayız?

Bu köy tur arkadaşlarımızdan Şennur’un köyü. 🙂 Burada bizi dayısı misafir edecek. Yani bugün de şanslıyız ve dört ayak üstüne düştük. Buraya özgü muhteşem bir evde konaklayacağız. Daha önce hiç böyle bir deneyimim olmamıştı. Oldukça sabırsızım o nedenle.

Köye ulaşır ulaşmaz bisikletlerimizi evin alt kısmında bulunan depovari bir yere istifliyoruz. Sonra eve çıkıp sırayla duşa giriyoruz. Son anda girdiğimiz tozlu yol bizi oldukça kirletti. Duş hepimize çok iyi gelecek eminim.

Eve yerleştikten ve ev halkıyla tanışıp muhabbet ettikten sonra köyü dolaşmaya çıkıyoruz hep birlikte. O kadar  güzel bir yer ki anlatılmaz yaşanır tarzdan. Tam mevsiminde burada olduğumuz için şanslıyız. Bu arada aldığımız istihbarata göre akşam yemeğinde buraya özgü “ıslama” varmış. Çok şanslıyız vesselam. O anda yanımızda olmak isteyen tüm dostlarımıza selam olsun. 🙂

Bu arada sizi Samancı köyünün Tekke mahallesinden manzaralarla başbaşa bırakıyorum. 😉

Oldukça güzel bir konak ama boş…

Bu güzel yerde kalmak hepimiz için çok büyük bir şans. Şennur’a ve dayısının ailesine çok teşekkür ediyoruz bizi ağırladıkları için. Oldukça keyifli zaman geçiriyoruz.

Ve beklenen an geldi akşam yemeği için masamız kuruldu. Islama tepsisi masaya kondu ve kaldırıldı. 🙂 Neden mi? Öyle bir yemişiz ki, yerine yenisini koymak için boş olanı kaldırmak zorunda kaldılar. 🙂

Bu güzel yemeğin ardından odada oturup çaylarımızı yudumladık ve ardından ev nüfusuna eklenen bizlerle birlikte bir yatma planı oluşturuldu. Plana uygun şekilde yerlerimizi aldık ve uyku moduna geçtik.

Yarın yine yeni bir gün bizi bekler, her gün ayrı bir macera bizim için…

Cide – Şenpazar – Samancı Güzergâh ve Yükselti Haritası:

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.