Çukurova Bisiklet Gezisi 1.Gün (Adana, İmamoğlu, Kozan)

26 Ocak 2020

Bu defa Muğla’dan dört arkadaş Çukurova’da pedallamak için düşüyoruz yollara. Ben (Serkan Taşdelen), Fatih Muslu, Nurettin Savaş ve Levent Sevil’le birlikte Adana’dan başlayıp Hatay’da son bulacak bir tura çıkacağız. Normal yoldan değilde daha önce gitmediğim ilçelerden geçerek Hatay’a ulaşmaya çalışacağız. Tura başlamadan bir gün önce Adana’ya ulaşıp orada vakit geçiriyoruz. Buralara kadar gelip meşhur Adana Kebabını yemeden dönecek değildik tabii ki. 😉

Karnımızı doyurduktan sonra Adana’yı gezmeye devam ediyoruz. Seyhan nehrini kuş bakışı gören “saat kulesine” çıkarak kahvelerimiz eşliğinde Adana’yı seyrediyoruz.

Bu güzel seyirden sonra nehir üzerinden geçerek gezimize devam ediyoruz.

Ocak ayında olmamıza rağmen hava çok güzel ve bizlerinde keyfi yerinde. Yarın ve daha sonraki günlerde de hava böyle güzel gider umarız.

I love Adana. 🙂 Tabii ki kebap…

Adana gezimizi bitirip otele geri dönüp dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeği için tekrar arkadaşlarla buluşup güzel bir yemek yiyerek günü noktalıyoruz.

27 Ocak 2020

Turun ilk gününe bulutlu havayla başlıyoruz. Bugün rotamız Adana’nın kuzeyine doğru olacak. İmamoğlu ilçesinden geçerek günü Kozan’da noktalamayı düşünüyoruz. Tura üç kişi başlıyoruz. Levent Abi aracımızı İmamoğlu ilçesine bırakıp bize doğru bisikletiyle gelecek. O nedenle ara ara beraber pedallayacağız.

Kahvaltımızı yaptıktan sonra yola koyuluyoruz. Uzun bir süre Adana şehir içinde pedallamak zorunda kaldığımız için keyif alamıyoruz. Sabah trafiği olabildiğince bizi yoruyor. Adana çıkış tabelasını görünce nihayet yoğun trafikten uzaklaşmış oluyoruz. Artık yol daha keyifli bir hale dönüşüyor.

Adana’ya elveda derken yeni yerler görmenin heyecanıyla oldukça mutluyuz. Yolumuz kısmen düz olsa da ara ara çıkışlar ve inişler eşliğinde ilerliyoruz.

Adana geride kalır kalmaz İmamoğlu ilçesine 36 km, gün sonu olacak ilçemiz Kozan’a ise 61 km görünüyor. Buraya kadar 12 km’dir yoldayız.

Biraz ilerledikten sonra Levent abi karşı şeritte karşımıza çıkıyor. Aracı İmamoğlu girişinde bir petrole bırakmış ve bize doğru pedallayarak gelmiş. Bu bizim içinde güzel oluyor ve buradan sonra dört kişi olarak yolumuza devam ediyoruz. Birbirimizin rüzgarına girerek yol almak daha kolay oluyor. Rüzgar az ama karşımızdan esiyor olması bizi etkiliyor ister istemez.

Pedalladıkça kilometreler altımızdan akıp gidiyor. Bizde pedal çevirmenin keyfini yaşıyoruz.

Aladağ kavşağından hızla geçip yolumuza devam ediyoruz. Aladağ ilçesi de hedeflerim arasında, ama ne zaman gelirim bilemiyorum.

Saatimiz 11.45’i gösterdiği sırada İmamoğlu ilçesine giriş yapıyoruz. Burada tabela önünde hatıra fotoğrafımızı çekilip ilçe merkezine doğru yola devam ediyoruz.

İmamoğlu küçük bir ilçe olduğu için oldukça sakin bir yer. İlçe merkezine kadar gidip yemek yiyecek yer bakacağız. Karnımız acıktı ve Adana’ya geldiğimizden bu yana kebapla besleniyoruz. O nedenle bugün öğle yemeğini sulu yemekten yana kullanacağız.

İmamoğlu ilçesinden manzara…

İlçe merkezinde güzel bir lokanta bulup oturuyoruz masaya. Bir saate yakın bir zaman geçiriyoruz burada. Bir güzel karnımızı doyurup çaylarımızı da yudumladıktan sonra toparlanıp tekrar yola koyuluyoruz.

İmamoğlu ilçesinden çıkarken güzel bir selfie yakışır.

Hedef ilçemiz olan Kozan’a artık 24 km kalmış. Ve yolumuz neredeyse dümdüz. Keyifle ve muhabbetle kilometreler nasıl geçiyor anlamıyoruz bile. Levent Abi yine araçla Kozan’a gitti ve orada konaklayacağımız otel işiyle ilgilenecek. Bu iyiliği için ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu arada araç tüm tur boyunca yanınızda olacaksa çantalarınızı niye taşıyorsunuz diyenleriniz olabilir. 🙂 Bu şekilde sürmekten daha çok keyif aldığımız için taşımayı seçtiğimizi söyleyebiliriz.

Uzun uzadıya bozkır manzaralarından çekebileceğim başka bir şey olmadığı için böyle yollarda sadece veri için tabelaların fotoğrafını çekiyorum. 😉

Mesela 19 km kalan tabeladan saat 13.15’te geçmişken tam 10 km sonra 9 km kalan tabelanın yanından 14.02’de geçiyoruz. Arada küçük bir mola verdiğimizi de eklemek gerekiyor tabii ki.

Ve saatler 14.21’i gösterdiği sırada Kozan ilçesine giriş yapıyoruz. Burası bir önceki ilçe olan İmamoğlu’na göre oldukça büyük bir yer. Levent Abi oteli organize etmiş ve bize konumunu atmış. Bizde fotoğraf çekip daha fazla oyalanmadan ilçe merkezine doğru devam ediyoruz.

Kozan Kalesi manzarasını buradan izleyerek pedallıyoruz.

Kozan ilçe merkezinden bir görüntü…

Çok geçmeden konumun işaret ettiği oteli buluyoruz. Çantalarımızı yanımıza alarak bisikletlerimizi en güvenli yer olan aracımızın içine yerleştiriyoruz. Akşam yemeği saatine kadar odalarımızda dinlenmeye çekiliyoruz. Günün sonunda 4 saat 16 dakika pedal çevirerek 73,6 km kat etmişiz.

Akşam yemeğini Kozan Barajı tarafında yiyoruz ve geri dönüp otelin hemen yanında bulunun bir kahveye giderek çay eşliğinde dört arkadaş king oynamaya başlıyoruz. 🙂 Tur akşamları oldukça eğlenceli geçiyoruz bizim için.

Adana, İmamoğlu, Kozan Güzergah ve Yükselti Haritası;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.