Dokuzdolambaç Geçidi

Dokuzdolambaç Geçidi, Kayseri’nin Pınarbaşı ile Sarız ilçelerini birbirine bağlayan D815-01 karayolu üzerindedir. Yol aynı zamanda Kayseri ve Sivas’ı, Kahramanmaraş ve Gaziantep’e bağladığı için önemli bir güzergahtır. Kış aylarında kar yağışının yoğun olduğu dönemlerde geçişi oldukça zor bir geçittir. Karayollarının “Sarız Bakım Evi” yolun sürekli trafiğe açık kalmasını sağlamaktadır.

Geçit, Pınarbaşı yönünden ilçeyi çıkar çıkmaz 1520 metrede tırmanışa başlıyor ve 26 km sonunda zirveye ulaşıyor. Sarız yönünden ise 1575 metrede tırmanışa başlıyor ve 10 km sonunda 1890 metrede geçit zirvesinde son buluyor. Yüksekliklerde de anlaşılacağı üzere geçit Sarız yönünden çok daha zor bir tırmanışa sahiptir.

Ortalama bir araç trafiğine sahiptir ve bisikletle geçmek için kış ayları dışında oldukça uygundur. Geçidi 2011 yılında Pınarbaşı, Sarız yönünde geçtiğim için görselleri o şekilde paylaşıyorum.

Geçitten fotoğraflar;

Pınarbaşı çıkışında hafiften tırmanış başlıyor.

Tarlalar ve kavak ağaçları eşliğinde uzun süre pedal çeviriyorsunuz.

Tırmanışın en sert kısmına gelmeden hemen önce dinlenebileceğiniz bir petrol istasyonu karşınıza çıkıyor.

Tırmanış sırasında yoğun kamyon trafiğine denk gelebilirsiniz.

Geçit zirvesine doğru eğim giderek daha da sertleşiyor.

Yine yazmadan yapamayacağım ama geçidin ismi 2011 yılında Dokuzdolanbaç olarak yazılmış ama güncel tabela da ve harita da Dokuzdolambaç olarak yazmaktadır. Ayrıca karayolları haritasına göre geçidin rakımı 1896 metre görünmektedir. GPS verisi de bu rakımı doğrulamaktadır.

Dokuzdolambaç Geçidi
Rakım: 1890m

Zirvenin ardından Sarız ilçesine kadar neredeyse pedal çevirmeden ulaşabilirsiniz. İlçe 4 km anayoldan içeridedir, ilçeye girmeden de Kahramanmaraş yönüne devam edilebilir.

Kayseri’nin Pınarbaşı ve Sarız ilçeleri arasında bulunan Dokuzdolambaç Geçidini gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.