Otlukbeli Bisiklet Gezisi

13 Eylül 2016

Merhaba Bisiklet Dostları,

Yeni bir tur yazısıyla yine sizlerleyim. Bu defa ülkemizin doğusunda bulunan Erzincan’ın Otlukbeli ilçesine gidiyorum. Tek gitmediğim bu ilçesine giderek Erzincan’ı da tamamlamış olacağım.

Bayram tatili dolayısıyla ailece Erzincan’a, memleket ziyaretine gidiyoruz. Bu turu daha önceden planladığım için bisikletimi de aldım. Bayramın 2. günü sabah erkenden turun başlangıç noktası olan Çayırlı’ya gitmek üzere aracımla yola çıkıyorum. Yola çıkmadan önce sözleştiğimiz arkadaşım Ahmet’i arıyorum ama uyuyakaldığı için buluşma noktasına gelemiyor. Ben de mecburen  yalnız gitmek zorunda kalıyorum.

Çayırlı’ya ulaşınca aracımı uygun bir yere park edip bisikletimi çıkarıyorum. 10 dakika içinde yola çıkacak duruma gelip pedal çevirmeye başlıyorum. İlçeden biraz uzaklaştıktan sonra hedefim olan Otlukbeli ilçesine 32 km  kaldığını görüyorum. Tabii turum orada bitmiyor, köy yollarından Çayırlı’ya kadar kadar döneceğim.

Doğu Anadolu’nun kurak ve sıcak iklimindeyim. Durumumdan şikayetçi değilim tabii ki. Aksine farklı ve değişik coğrafyalarda pedallamak hep hoşuma gitmiştir. Her kilometresi benim için çok değerli, her çevirdiğim pedal beni daha da mutlu ediyor.

Bu turda da bana yol arkadaşım Dahon eşlik ediyor. Taşınması ve pratikliği ile çoğu zaman tercihimdir. Yol ne kadar zor da olsa, kolay da olsa, engebeli de olsa her koşulda beni yolda bırakmıyor.  O nedenle her bir köşede fotoğrafını çekmişim. ?

Buradaki kayalıklar çok farklı görünüyor.

Otlukbeli ilçesine yaklaşırken kısa bir molayı hak ettim. Tek başıma pedallamayı  seviyorum. Her zaman olmasa da arada iyi geliyor. İnsanın kendini dinlemesi için müthiş bir fırsat.

Bisikletimden bir ayrıntı. Gittiğim yolların izini tutmak için Garmin vazgeçilmez. Tüm yaptığım rotaları Strava hesabımdan görebilirsiniz.

Molanın ardından tekrar düşüyorum yola ve çok geçmeden Otlukbeli ilçesine ulaşıyorum. Bu noktada Erzincan’ın da tüm ilçelerine bisikletle ulaşmış oluyorum ve tüm ilçelerine ulaştığım 16. şehir oluyor.

Burası oldukça küçük bir ilçe. Daha önce araçla geldiğim için biliyorum. İlçe meydanına kadar gidip kısa bir mola veriyorum. Biraz soluklanmak iyi gelecek çünkü sonrasında yolum tam bir muamma. Köy yollarından Çayırlı’ya döneceğim. Rotayı uydudan çıkardığım için pek fikrim yok. Birkaç köyden geçip, birkaç tane de rampa tırmanacağım.

İlçeden çıktıktan bir süre sonra beklenen rampayla karşılaşıyorum. Kendi tempomda keyif alarak tırmanmaya başlıyorum. Hiç araç geçmiyor. Böyle çok daha güzel bir yolculuk geçiriyorum.

Minik Dahon yine rampalarda beni hiç üzmüyor. O kadar keyif alıyorum ki anlatamam.

Yolun zemini umduğumdan daha güzel. Şanslıyım demek ki. Ben daha kötü toprak yollar bekliyordum, bu benim için sürpriz oldu.

Tırmanış bitti inişe geçiyorum. İnişin bitişi yerde Cennetpınar köyüne varıyorum. Köyün meydanında kısa bir molayı hakettim. Çeşmeden akan buz gibi suyla mataramı da dolduruyorum.

Tekrar yola koyulduğumda tırmanmaya başlıyorum. Buradaki tırmanış bir öncekine göre daha kısa olduğu için bir solukta bitiyor.

Biraz daha ilerledikten sonra güzel bir iniş yapıyorum. Karşımda Balıklı köyünü görünce artık Çayırlı’ya yaklaştığımı anlıyorum. Köyde durmadan yoluma devam edip başladığım yere, Çayırlı’ya giriş yapıyorum.

Aracımı bıraktığım yere kadar pedallayıp turumu noktalıyorum. Bir şehri daha bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Yüzümde oluşan gülümsemenin nedeni bu. Hedefime pedal pedal yaklaşıyorum. Ne kadar sürer bilmiyorum ama bir hedef uğruna pedallamak bana çok iyi geliyor. Bekleyin beni yeni şehirler, yeni yollar…

Çayırlı, Otlukbeli, Çayırlı Güzergah ve Yükselti Haritası;

Saygılarımla…

Otlukbeli Bisiklet Gezisi” üzerine 2 düşünce

 • 30 Ekim 2017, 10:18
  Permalink

  Eski yazılarınızdan köpeklerle aranızın iyi olmadığını biliyorum, köpeklerle karşılaştığınızda ne yapıyorsunuz?

 • 31 Ekim 2017, 21:32
  Permalink

  Merhaba,
  Hala köpeklerle aram iyi değil ama sanırım alışıyorum. Bisikletten iniyorum ve bağırmaya başlıyorum. Oldukça etkili oluyor. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.