Çorum – Yıldızeli Bisiklet Turu 2.Gün (Amasya – Tokat)

corum-amasya-2-gun-banner

24 Haziran 2013

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Yeni ve heyecanlı bir güne uyanıyoruz. Daha önceki yazımda bahsettiğim gibi bugün benim için çok önemli bir gün. Türkiye’nin 80 ilinde pedal çevirdim ve bugün Tokat’a ulaşınca Türkiye’nin 81 ilinde de pedal çevirmiş olacağım. Bu durumda kendi adıma koymuş olduğum hedeflerin ilkini tamamlayacağım. O nedenle heyecan ve merakım üst düzeyde.

Fatih Buddy ve Mustafa ile yeni güne başladık bile. Kahvaltımızı yapıp otelin önünde fotoğraf çekildikten sonra yola çıkıyoruz.

DSCN9396

Yaklaşık 8 – 10 km dün geldiğimiz yöne doğru pedal çeviriyoruz. Helvacı köyünden sonra daha önce hiç geçmediğimiz yollarda pedallamaya başlıyoruz. Çorum kavşağını hızla geride bırakıp Tokat’a doğru ilerliyoruz.

DSCN9397

Yol kenarında gördüğümüz meyvelerden tatmadan geçmiyoruz.

DSCN9398

Özellikle vişneler çok güzeldi. 🙂

DSCN9399

Hafif hafif çaktırmadan tırmanan yolun zemini çok güzel. O nedenle keyif alarak pedal çeviriyoruz. Tabelalarda Tokat ve ilçelerini görmek beni daha da heyecanlandırıyor. Bir an önce Tokat il sınırlarına girmek istiyorum.

DSCN9401

Ara sıra verdiğimiz molalarda su veya soda içerek aracımıza yakıt yüklemiş oluyoruz 🙂  Biraz da dinlenip motoru soğuttuktan sonra yolumuza devam ediyoruz.

DSCN9402

Hastası olduğumuz, kendimizi üzerinden alamadığımız yollardan bir kare. 🙂 Her yol farklı bir heyecan, farklı bir manzara, farklı bir kültür, farklı bir coğrafya getiriyor bizlere… O nedenle düş yola diyoruz. 🙂

DSCN9403

Turhal’a 30 km yolumuz kalmış, ha gayret arkadaşlar. 🙂

DSCN9405

90 derece güneye dönerek  Aydınca’ya geldik. Buradan sonra çaktırmadan çıktığımız gibi inişe geçeceğiz. Turhal’a kadar keyifli bir yol bizi bekliyor. Ama öncesinde biraz soluklanmak gerekiyor. Aydınca çıkışında bir kahvede çay ısmarlıyoruz. Bu sırada Eskişehir’den Serpil arıyor. Facebook bildirimlerinden Tokat dolaylarında olduğumu görmüş ve daha önce burada görev yaptığı için gezip görmemiz gereken yerleri söylüyor. Bir de nerede Tokat kebabı yememiz gerektiğini. 🙂 Tabii bunu hemen not ediyoruz ve yolumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

DSCN9406

İnişler, çıkışlar devam ederken arada fotoğraf çekmek için duruyorum. Katlanabilir bisikletim ve hemen arkasında yine katlanabiliri ile Fatih Buddy. 🙂

DSCN9413a

Artık Turhal’a çok yaklaştık. Son 10 Km…

DSCN9418

Veee işte beklenen an. Tokat il sınırlarına giriyoruz. 81. şehire birazdan pedalımı atacağım. 🙂 Garip duygular içerisindeyim. Benimle birlikte bu heyecanı yaşayan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum.

DSCN9421

Tokat il sınırlarına girdikten bir süre sonra Turhal ilçesine de giriş yapıyoruz. İlçe merkezine bir kaç km daha var tabii. Son şehirin gördüğüm ilk ilçesi Turhal oluyor. Mustafa ile burada bir fotoğraf çekilip ilçe merkezine doğru devam ediyoruz.

DSCN9429

Öğle yemeğini Pazar ilçesinde Tokat Kebabı yiyerek geçireceğimiz için burada hafiften bir şeyler atıştırıyoruz. Bir parka oturuyoruz ve ben içecek bir şeyler bulup geliyorum. Bisküvi ve meyve suyu bizi Pazar’a kadar idare eder. 🙂

Turhal’da, Ankara’da ki Atakule’ye benzer yapıyı arkamıza alarak fotoğraf çekiliyoruz. Turhal hatırası…

DSCN9433

Turhal kalesini seyrederek yolumuza devam ediyoruz.

DSCN9434

Asma köprünün üzerinden geçip Pazar ilçesine doğru gidiyoruz.

DSCN9436

DSCN9438

Turhal’dan sonrada düz yolda pedallamaya devam ediyoruz. Tokat’a 42 km kaldığı yazıyor ama öncesinde Pazar ilçesi olacak. 🙂

DSCN9439

Yamaç paraşütünü tanıtan bir tabela.. 🙂 Çok güzel üç boyutlu yapılmış.

DSCN9442

Turhal’ı çıktıktan bir süre sonra köy yollarına girip bu şekilde Pazar ilçesine ulaşmaya çalışıyoruz. Hem trafikten uzağız hemde doğa ile iç içe pedal çeviriyoruz.

DSCN9443

İşte beklenen ilçeye ulaşıyoruz. Tokat’a yakın ve küçük bir ilçe olan Pazar’ dayız. Burası Türkiye’nin ikinci Pazar ilçesi. 🙂 Bir diğeri ise Rize’ye bağlı sahil ilçesi.

Yemek için tarif edilen belediye lokantasını arayıp bulacağız. Adres çok kolay aslında. Kime sorsak söylerler eminim. 🙂

DSCN9447

Sormaya bile gerek kalmadan aradığımız yeri buluyor, siparişimizi veriyoruz. Üç kişilik Tokat Kebabı çek usta… 🙂

İşte muhteşem kare… 🙂 Nerede bu kebabın etleri derseniz; patlıcanların arasına saklanmış olduklarını göreceksiniz. 🙂 Bu lezzetli yemeği keyifle midemize indiriyoruz. Üzerine ikişer bardak çay içip birazda dinleniyoruz. 🙂 Nasıl olsa Tokat’a pek yolumuz kalmadı artık.

DSCN9451

Bu sırada Tokat’ta bizi karşılayacak olan arkadaşlarımızı arayıp konumumuz hakkında bilgi veriyoruz ve yola çıkacağımız saati bildiriyoruz. Yol üzerinde buluşup hep birlikte Aydın Bisiklete gideceğiz.

DSCN9452

Artık ayrılma vakti geliyor ve Belediye Lokantasına teşekkür ederek harekete geçiyoruz. Tam yola çıktıktan sonra kahvehane görüp dayanamıyoruz ve bu defa kahve içmek için duruyoruz. Kahvelerimizi de içtikten sonra artık yola koyulabiliriz.

DSCN9453

Pazar ilçesinden birkaç kare fotoğraf…

DSCN9454

DSCN9455

Ağaçlar arasından anayola kadar devam ediyoruz. Buralarda manzaralar muhteşem gerçekten.

DSCN9459

Artık Tokat’a ramak kaldı. Son 14 km daha gideceğiz ve beklenen şehri göreceğiz.

DSCN9460

O 14 km  nasıl geçti hiç anlamadım bile. 🙂 İşte Tokat’ın girişindeyiz. Türkiye’nin tüm illerinde pedal basmış olmaktan dolayı çok mutluyum. 2006 yılında başlayan bisiklet serüvenim, 2007 yılında Pedalla Türkiye turu ile farklı bir boyut kazanmıştı. İşte bugün (24 Haziran 2013) Türkiye’nin 81 şehrinde de bisiklet kullanmaktan dolayı yaşadığım mutluluğu tarif bile demiyorum. Muhteşem bir duygu bu… Sıradaki hedeflerim çok daha büyük olacaktır eminim. 🙂

Bu özel günde yanımda olan Fatih Buddy ve Mustafa Özkul’a çok çok teşekkür ederim. Bu zaferi birlikte kutlamak çok güzeldi. Gönül isterdi ki bu tabela altında şampanya patlatalım. 🙂 Ama olmadı, artık başka hedefleri tamamladığımda yaparım.

DSCN9467

Tabelada yeteri kadar vakit geçirdikten sonra merkeze doğru pedallamaya devam ediyoruz. Biraz gittikten sonra karşı şeritten giden bisikletliler ile karşılaşıyoruz. Bizi karşılamaya gelen arkadaşlar ile birlikte Tokat Bisiklet Topluluğunun buluşma noktası olan Aydın Bisiklete devam ediyoruz. Burada işletme sahibi İsmail Aydın ile tanışıp hep birlikte çay içiyoruz. Muhteşem bir muhabbet ortamı oluşuyor ve bir süre burada vakit geçiriyoruz.

DSCN9472

Konaklama işini henüz halledemediğimiz için izin isteyerek ayrılıyoruz. Emre Aslan ve diğer bir arkadaş öğretmenevine kadar bize eşlik ediyorlar. Öğretmenevinde yer yokmuş, tavsiye üzerine bir otele gidiyoruz. Küçük bir pazarlıktan sonra odalarımıza yerleşiyoruz. Bisikletlerimiz için de güzel bir yer buluyoruz. 🙂

Sırayla duşumuzu alıp Tokat’ ı gezmeye çıkıyoruz.

Tokat’tan çeşitli fotoğraflar…

DSC_0020

DSC_0021

Tokat Valiliği,

DSC_0022

Belediye,

DSC_0023

Tarihi hanlar,

DSC_0024

DSC_0025

Tokat Kalesi ve çevresini gezmeye devam. 🙂

DSC_0027

DSC_0028

Bu güzel şehirde epey keyifli vakit geçiriyoruz. Günün yorgunluğu ile otele doğru yöneliyoruz. Aslında arkadaşlar bizi akşam bisiklet turuna davet etmişlerdi ama hem geç olduğu için hem de yorgun olduğumuz için katılamadık. İnşallah başka bir zaman gezme şansımız olur. 🙂

Yarın turumuzun son ve en zor günü. O nedenle iyi dinlenmek gerekiyor. İki tane sert rampa bizi bekler. 🙂

2.Gün Amasya – Tokat güzergah ve yükselti haritası;

02-amasya-tokat

Saygılarımla…

Turun 3.günü için tıklayınız

Çorum – Yıldızeli Bisiklet Turu 2.Gün (Amasya – Tokat)” üzerine bir düşünce

  • 16 Ağustos 2018, 13:08
    Permalink

    Ellerinize sağlık güzel anlatmışsınız ama yol boyunca direk gittiğiniz için asıl güzellikleri görmemişsiniz. Dünyanın altın mağarası ballıca mağarasının dibinden geçip görmediğinize gerçekten üzüldüm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.