Balıkesir, Savaştepe, Soma

06 Eylül 2020

Merhaba arkadaşlar,

Balıkesir maceramızın ikinci gününde Altıeylül, Savaştepe ve Soma rotasını pedallayarak turumuzu noktalayacağız. Sabah kahvaltının ardından Fatih’i ailesinin yanından alıp şehir dışına kadar aracımızla gidiyoruz. Sabah sabah şehir içi trafiğinde cebelleşmek istemiyoruz. Balıkesir’in merkez ilçelerinde Altıeylül ilçesinden yola çıkacağız ve tesadüfe bakın bugünün tarihi de 6 Eylül. 🙂 Nasıl da denk getirmişiz.

Balıkesir’in kurtuluşunun 98. yılında Altıeylül ilçesinde güne başlamadan önce hatıra fotoğrafı çekiliyoruz. Bugün 70 km dolaylarında pedal çevireceğiz. Rotamız ise deniz gibi dalgalı.

Balıkesir’den Savaştepe’ye giden yol trafik yönünden oldukça sakin. Dakikalardır yanımızdan araç bile geçmeden doğa ile iç içe yolda pedal çeviriyoruz. Şehri bir tırmanışla geri bıraktıktan sonra kendimizi inişin akışına bırakıyoruz.

Yeşillikler arasında pedallamaktan oldukça keyif alıyoruz. Keşke tüm yeryüzünde böyle güzel yollar olsa da her daim araçlardan uzak pedal çevirebilsek. 🙂

Bir süre sonra o güzelim yol sona eriyor ve daha kırsal bir alanda yolumuzda devam ediyoruz. Karşımızda yeni yapılan İstanbul – İzmir otoyolun viyadüğü uzanıyor.

Karşımızda olan viyadük bir süre sonra yanımızda ilerlemeye devam ediyor. Bu sırada yine bir tırmanışa başlıyoruz. Yavaş tempoda yol almaya devam…

Her dakika Savaştepe’ye biraz daha yaklaşıyoruz.

Yola çıktık çıkalı hiç mola vermedik. Saatlerdir pedal çeviriyoruz ve mola vermek için karşımıza çıkan ilk petrolde duruyoruz. Hava epey sıcak olduğu için soğuk bir şeyler içerek serinlemeye çalışıyoruz.

Moladan sonra yolumuzun zemini bir süreliğine bozuluyor. Arada sırada geçen araçlar bizi toza buladığından bu geçişin bir an önce son bulmasını istiyoruz.

Her ne olursa olsun keyfimize diyecek yok. Bisiklet üzerinde daha önce geçmediğimiz yollardayız. 😉

Saat 11.00 dolaylarında Savaştepe ilçesine giriş yapıyoruz. Bu sırada aracımız öğle yemeği organizasyonu için bizden önce ilçeye ulaşıyor. Ardından bize ilettiği konuma göre bizde ilçe merkezine devam ediyoruz.

İlçe merkezinde arkadaşımızı bulmakta zorlanmıyoruz. İlçe her ne kadar 19.000 civarı nüfusa sahip olsa da oldukça küçük görünüyor.

Lokanta yeni açıldığı için fırının ısınmasını bekliyoruz. Burada pide yiyeceğiz, ama öncesinde yemeklerimiz hazır olana kadar çaylarımızı yudumluyoruz. Bu sırada güzelce dinlenmiş oluyoruz.

Yemek molasının ardından ilçeyi geride bırakarak Soma’ya doğru biraz daha yaklaşıyoruz.

Yol buradan sonra da geldiğimiz yol gibi ıssız ve sakin. Kendi tempomuzda pedal çevirmeye devam ediyoruz.

Kilometreler altımızdan hızla akıp geçiyor ve artık Soma’ya 20 km kalıyor.

Buradan sonra birkaç küçük mola dışında neredeyse durmadan yol alıyoruz. Soma’ya güzel bir inişle giriyoruz ama ilçe merkezine doğru hafif hafif tırmanmaya devam ediyoruz.

Soma girişinde her zaman ki gibi hatıra fotoğrafımızı çekiliyoruz. Her güzel turun sonu olduğu gibi bu turunda sonuna geliyor olmak bizi üzüyor. İki güzel gün geçirdik.

İlçe girişinden sonra merkeze kadar tırmanarak ulaşıyoruz ve uygun bulduğumuz yerde turumuzu noktalıyoruz. Aracımız bizden çok önce gelmişti, onu konumuza çağırıp toparlanmaya başlıyoruz. İki günlük turumuzu kazasız belasız bitirmenin mutluluğuyla bisikletlerimizi araca yükleyip hep birlikte Muğla’ya dönüşe geçiyoruz.

Farklı turlarda, yollarda ve coğrafyalarda buluşmak dileğiyle…

Balıkesir, Savaştepe, Soma Güzergâh Haritası ve Yükselti Grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.