Dursunbey, Kepsut, Balıkesir

05 Eylül 2020

Merhaba Arkadaşlar,

Bu defa rotamız Balıkesir’in ilçelerinden geçiyor. Muğla’dan dört arkadaş düştük yollara ve Balıkesir’e geldik. Üçümüz bisiklet kullanacak, bir arkadaşımız ise bize araçla eşlik edecek. İçinde bulunduğumuz virüs belası sebebiyle toplu taşımadan olabildiğince uzak kalmaya çalışıyoruz. O nedenle buraya kendi aracımızla gelmek zorunda kaldık. İki gün sürecek turumuzun birinci gününde Dursunbey’den yola çıkıp Kepsut ilçesinden geçerek Balıkesir’e pedal kadar çevireceğiz. İkinci günümüzde ise Balıkesir’den yola çıkıp Savaştepe ilçesinden geçerek Soma’da sonlandıracağız.

Turumuzun ilk gün sabahında aracımıza binip Dursunbey’e gidiyoruz. Burada bisikletlerimizi araçtan indirip oluşturduğumuz rota için yola çıkmaya hazırlanıyoruz. Bugün rotamız 75 km dolaylarında ve akşama kadar vaktimiz var. Akşam Balıkesir’de konaklayacağımız için hiç stres yaşamdan keyifle pedal çevireceğiz. Takip edenler bilir normalde turlarımı günübirlik yaptığım için hep bir dönüşte otobüse yetişmem gerekiyordu. Bu turda öyle bir durum olmadığı için oldukça rahatız. 🙂

Saat 9.30 gibi Dursunbey ilçesinde hatıra fotoğrafı çekilerek düşüyoruz yola. Dursunbey’e şu an gideceğimiz yoldan geldiğimiz için rotayı az çok biliyoruz. Hafif tırmanışlar dışında yolumuz düz gibi görünüyor. Ama araçla geçmek hiç bir zaman bisikletle geçmeye benzemiyor. Pedal çevirerek yaşayıp göreceğiz.

Dursunbey’i geride bırakıp artık tamamen kendimizi yola adıyoruz. Hava hafif kapalı, hatta ara ara yağmur damlaları düşüyor üzerimize. Ama keyfimiz yerinde ve her pedal çevirdiğimizde kendimizi daha iyi hissettiriyor.

Ara ara yol yapım çalışması ile karşılaşıyoruz. Duble yol yapımı var ve yapımı tamamlanmış fakat trafiğe henüz açılmamış yolda rahatça pedal çeviriyoruz.

Tur arkadaşlarım Fatih ve Nurettin ile bu geniş yolda muhabbet ederek ilerliyoruz.

O kadar özgürüz ki bunu bu şekilde yansıtmasak anlayamazdınız. 🙂

Hemen görüntüyü dubleleştirelim. 🙂 Ben fotoğrafı çeken olduğum için dahil olamıyorum tabii.

Yol yapım çalışması ara ara olduğu için bazen de kendi şeridimizde pedallamak zorunda kalıyoruz. Bu yol Balıkesir’i Kütahya’ya bağlayan yol olduğu için trafiği çokta fazla değil. O nedenle bizi çok rahatsız eden araçta yok.

Hafif dalgalı yolda ine çıka pedal çevirmeye devam ediyoruz.

Çok geçmeden yağmur damlaları üzerimize düşmeye başlıyor. Hava çok soğuk olmadığı için yağmurluklarımızı giymiyoruz bile. Çok uzun süre yağacağını tahmin etmiyoruz, öyle olsa da yağmurluğumuzu giymek çok zaman almaz. 🙂

Yine kaymak gibi yola rampa çıkıyoruz. Tabir yerindeyse bisikletlerimiz akıyor.

Arada yol manzaraları seyretmeyi ihmal etmiyoruz tabii. Yollar kadar manzaraları da güzel.

Aracımızın direksiyonunda Murat var. Araçla bir yere kadar gidip bizim gelmemizi bekliyor. Bizim tempomuzda araç kullanması pek mantıklı değil. Böyle bir şeyi bizde istemeyiz zaten.

Kepsut’a 5 km yolumuz kalmış. Günün ilk ilçesi Dursunbey’di, ikinci ilçesi ise Kepsut olacak. Sabırsızlıkla pedal çevirmeye devam ediyoruz.

Saatimiz 12.30’u gösterdiği sırada Kepsut’a giriş yapıyoruz. Keyifler yerinde, ilçe merkezine devam edebiliriz.

Çok küçük bir ilçe olmasa da merkezde görülecek pek bir şey yok. İlçenin içinde geçerek yolumuza devam ediyoruz.

Balıkesir’e hızla yaklaşıyoruz. Yol düz olduğu için tempomuz oldukça yüksek seyrediyor.

Bir süre daha anayolda ilerledikten sonra rotamızı köy yollarına çeviriyoruz. Burada kısa bir soluklanma molası verip bir şeyler atıştırıyoruz. Henüz aç değiliz, Balıkesir’e kadar dayanırız diye düşünüyoruz.

Köy yollarında pedallamak oldukça güzel oluyor. Hem araç çok az, hem de manzaralar çok daha güzel.

Kısa çıkışlar ve inişler eşliğinde yolumuza devam ediyoruz.

Bir süre sonra trafiği nispeten biraz daha fazla yere geliyoruz. Burada daha güvenli yol alabilmek için aracımız bizi arkamızdan takip ediyor. Halimizden memnunuz anlayacağınız. İmkanlarımızı sonuna kadar kullanıyoruz. 🙂

Havaalanı bölgesinden geçiyoruz ve rüzgar yan tarafımızdan esiyor. Burada bizi biraz zorlasa da aşmak zor olmuyor.

Balıkesir çevre yoluna ulaşıyoruz ve buradan düz giderek şehir merkezine devam ediyoruz.

Saatimiz 14.00’ü gösterdiği sırada kaldığımız otelde turumuzu noktalıyoruz. Toplamda 76 km pedal çevirmişiz. Otele girip hemen hızlıca duş aldıktan sonra hep birlikte dışarıya çıkıyoruz. Fatih Balıkesirli olduğu için kendimizi ona teslim ediyoruz. Bizi bir şeyler içeceğimiz yere götürmesini istiyoruz.

Güzel bir yere oturup günün yorgunluğunu atıyoruz. Ardından Fatih ailesi ile görüşmek için yanımızdan ayrılıyor. Ayrılırken de Balıkesir’de nerelere gidip görmemizi söylüyor. Bizde bu doğrultuda gezmeye başlıyoruz.

Şehir sokaklarında geçerek “Balıkesir Kuvayi Milliye Müzesi”ne geliyoruz. Burayı gezmemiz çok uzun sürmüyor.

Müzenin hemen arkasında bulunan saat kulesini görmeden geçmek olmazdı.

Bu fotoğrafı da buraya pandemi hatırası olarak bırakayım. Belki de yıllar sonra bakıp neler yaşamışız diye düşünür dururum. 🙂

Şehir merkezinde kahvelerimizi yudumladıktan sonra akşam yemeğini yiyeceğimiz yere giderken istasyonu da görmeden geçmiyoruz.

Akşam yemeği için güzel bir lokantaya gidiyoruz. Pandemi sebebiyle sürekli denetimler oluyor ve sürekli diken üstünde oturuyoruz. Akşam yemeğinde Fatih’te bize dahil oluyor ve yemekten sonra biz otele, Fatih’te ailesinin yanına dönüyor. Yarın sabah tekrar yollara düşeceğimiz için daha fazla oyalanmadan odalarımıza çekiliyoruz. Yarın yine güzel bir rota bizi bekliyor…

Dursunbey, Kepsut, Balıkesir Güzergâh Haritası ve Yükselti Grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.