Bisiklet Turlarında Kampçılık

Uzun bisiklet turlarında çadır kullanmak hem ekonomik, hem de eğlence yönünden iyi bir tercihtir. Yalnız bunun yanında alınması gereken önlemler vardır. Doğru yere kamp kurmak rahat bir uyku için çok önemlidir. Kampçılık başlı başına ayrı bir etkinlik olsa da ekonomik olduğu için uzun yol bisiklet sporunun vazgeçilmezidir.

Tek başınıza bir yolculuğa çıktıysanız kamp kurabilmek için ilk olarak tercihinizi kamp alanlarından yana kullanmanızı öneririm. Kamp alanlarında tuvalet, duş ve su bulunduğu için rahat bir kamp ve bunun yanında güvenliğinizde üst düzeyde olacaktır. Unutulmamalı ki iyi bir uyku, yarınınız için çok önemlidir.

Kamp alanı bulunmayan yerlerde tedirgin uyumamak için ilk olarak güvenliğinizi sağlamalısınız. Bunun için şöyle bir yöntem kullanabilirsiniz. Kalacağınız bölge yerleşim birimi ise o bölgenin güvenliğinden sorumlu kuruluş (emniyet, jandarma vs) ile irtibat kurmanızı tavsiye ediyorum. Sizin kamp kurmanız için uygun ve güvenli bir yer bulmanız için yardımcı olacaklardır. Unutmayın ki her şeyden önemlisi sizin canınızdır. Can güvenliğinizi güvene aldıktan sonra araç ve gereçlerinizi düşünmeniz gerekiyor. Bisiklet sporcusu olduğumuz için, bisikletimizin çalınması demek, o an her şeyin bittiği anlamına gelir. Bunu hiç kimse istemeyecektir. Araç ve gereçlerinizin güvenliği sağlandıktan sonra rahat bir uyku sizi bekliyor demektir.

Birden fazla kişi ile yola çıktıysanız bu durum biraz daha kolay olacaktır. Yalnız olmadığınızı bilmek tek başına olmaktan daha çok güven sağlayacaktır. Böyle durumlarda yine tek başına olduğunuzda uyguladığınız yöntem etkili olacaktır. Uygun ve güvenli bir yer bulduktan sonra bisikletlerinizi birbirine bağlamanız ve çadırlarınızın ortasında tutmanız etkili bir yöntemdir.

Sürekli bahsettiğimiz gibi en önemli husus sizin güvenliğiniz. Ama öyle bir yer olur ki hiç istemediğiniz bir yerde çadır kurmak zorunda kalırsanız, mutlaka çevrede bulunan evlere haber verin ve çadır kuracağınız yerde su olmasına özen gösterin. Çevrede ne bir yapı, ne de su yok ise çadır kurmanızı tavsiye etmiyorum. Ama yine öyle bir durum söz konusu olursa karar verecek olan yine kendinizsiniz.

Çadır kuracağınız alan tam olarak seçildikten sonra zemini temizlemeyi unutmamalısınız. Çadırın altında kalan taş parçaları uyurken rahatsız edeceği gibi çalı çırpılarda çadırınıza zarar verecektir. Eğimli bir zemine mecbur kalmadıkça çadır kurmayın. Kan dolaşımını etkileyeceği için rahatsız olabilirsiniz.

Son olarak böcek sokmaları ve ısırmalarına karşı dikkatli olmak gerekiyor. Çadırınızın kapısını ve ya penceresini gereksiz yere açık bırakmayın ve sürekli kontrol edin. Kötü durumlar için ise yanınızda böcek sokmalarına karşı ilaç bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Bol kamplı turlar…

Sevgi ve Saygılarımla…

Bisiklet Turlarında Kampçılık” üzerine 21 düşünce

 • 11 Ocak 2009, 14:05
  Permalink

  Serkan abi uzun tura çıkarken kafamı en çok meşgul eden konulardan birisidir kamp kurmak. İki kez kalabalık olmadan kamp kurma durumum oldu.İkisinde de şansımıza olumsuz hava muhalefetiyle karşılaşmıştık. Birinde aşırı derecede yağmur yerken diğerinde aşırı derecede rüzgar yemiştik. Özellikle rüzgarlı havalarda çadırın kurulacağı yeri çok iyi seçmemiz gece rahat uyumamızda önemli etken olacaktır.

  Bilgilendirme için çok teşekkürler.

  Hep yollarda olmamız dileğiyle 🙂

 • 11 Ocak 2009, 14:45
  Permalink

  merhaba

  Uzun yolun en keyifli ve en stresli işi kamp kurmaktır. Genelde tek giden biri olarak bende Serkan’a kesinlikle katılıyorum. Mutlaka bir yerleşim yeri bulun ve haber verin. Bulamadıysanız ben hep bir benzinlik veya lokanta buluyorum bu gune dek binlerce km de hiç hayır diyen olmadı. Okul sağlık Ocağı gibi kurumların lojmanları var ve çok sıcak karşılıyorlar sohbet etmeye bayılıyorlar size çay ve yemekte verirler genelde. Birinde bir tren istasyonunda kalmıştım çok gürültülü oluyor güvenlikte biraz sorunlu gibi. Açık alanda kalacaksanız kimseye söylemeyin ve görünmeyin. Olduğunuz yeri bir yakınızıa telefonla bildirin. Gece düşmeden önce kalacak yerinizi mutlaka ayarlayın son ana bırakmayın derim 10 km daha gidicez diye. Yanınızda dostlarınız varsa herşey Serkan’ında dediği gibi kolay oluyor. Yolunuz açık olsun

 • 11 Ocak 2009, 15:01
  Permalink

  Benzin istasyonları benim favorim 🙂 her şey elinizin altında oluyor. En önemlisi de eğer kameraların görüş açısındaysa çadırınız. Hiç tedirgin olmadan uyuyabiliyosunuz. İyi gezmeler..

 • 11 Ocak 2009, 16:06
  Permalink

  Teşekkürler Serkan’cım çok güzel olmuş yazın. İzninle bir iki ekleme yapmak istiyorum.
  1. Çadırınızı eğer ormanlık bir alana kuruyorsanız üzerinizdeki tacı oluşturan dalların kuru ve kırılmaya müsait olmamasına dikkat edin zira üzerinize yıkılmış bir çadır ve koca bir odun parçası ile uyanabilirsiniz (Tabi eğer şanslıysanız!).
  2. Bunun yanında dere yatağına yakın bir yere çadır kuracaksanız muhakkak su seviyesinden yüksekte ve olası su baskınından korunacak şekilde kurmalısınız.
  3. Bir de kamplarımızın davetsiz misafirleri vardır ki bazıları tüm turunuzu burnunuzdan getirebilir. Yaban domuzları tüm yiyeceklerinize ortak çıkmaya bayılırlar ve burunları inanılmaz iyi koku alır. Bu yüzden gece yatarken her türlü yiyeceği (açılmış veya kapalı paketlerde.), kullanılmış tencere, tabak, çatal, bardak v.s. çadırlarınızdan uzakta bir noktaya istiflenemiz sizin ve kamp arkadaşlarınızın yararına olacaktır. Zulanızda sakladığınız çikolatalarınızı kamp arkadaşlarınızdan daha fazla saklayamayacaksınız belki ama uykunuzdan domuzun boynuzları ile uyanmaktan kurtulmuş olacaksınız 🙂

  Sevgiler…

 • 11 Ocak 2009, 16:32
  Permalink

  Kanka bilgi için çok sağol ama zaten sen bunları biliyorsun bende genelde senin çadırında kaldığım için sen zaten dikkat ediyorsun bana gerek kalmadı :oD

  Bilgiler için sağol…

 • 11 Ocak 2009, 16:57
  Permalink

  Sevgili Arkadaşlar,
  Eklemeleriniz için çok teşekkür ederim.
  Mesutcum, çok haklısın 🙂 İçin rahat olsun…

  Sevgiler…

  Serkan TAŞDELEN

 • 11 Ocak 2009, 17:54
  Permalink

  ayrınıtılı anlatım için teşekkürler:)mesut’a bak hele:)

  Ama benzer bi durum da benim için gecerli:)büyük ihtimal siznle beraber kamp kurmuşumdr.. olur da tek çıkarsam,busfer de her adımda telefonda danışıcagım kişi siz olursunuz:)(çadırı alırken oldugu gibi:)

 • 11 Ocak 2009, 20:46
  Permalink

  arkadaşlar tüm yazılarınızı takip ediyorum elimden geldiğince faceden.. ama bnm hiç böyle bir deneyimim olmadı, sadece kamp için değil genel konuşuyorum bisiklet turu yapmadım belli bir grupla, bu işi gerçekten çok seven arkadaşlarla.. sadece yazları biniyorum.. ama bnde katılmak istiyorum böyle turlara.. çok uzun turlara deneyimsiz olduğum için katılacağımı sanmıyorum ama kısa turlara katılmayı çok isterim
  bu konu ile ilgili bilgi alabilirmiyim? deneyimsiz arkadaşların da katılabileceği turlar oluyor mu haberdar olmak isterim bunlardan..
  teşekkür ederim, iyi pedallamalar =)

 • 11 Ocak 2009, 20:57
  Permalink

  Serkan Abi çalışmalarını takdir ediyorum.

  Ben Feyman arkadaşımla yaz sonunda bir kaç gece turu yaptık. Hepsinde sabaha karşı kamp yeri bulmak zorunda kaldık. Arifiye istasyonundaki bir güvenlikçi abimiz bize kalmamız için gecenin 2 buçuğunda yük vagonu tahsis etmişti. Gelen geçen trenlerin sesleri eşliğinde uyumak müthiş bir keyifti.

  İznik turumuzda gecenin 2 sinde yolda karşılaştığımız bir adam bize kamp yeri buldu.

  Kerpe turumuzda gecenin 3 ünde evimizin bahçesine kurmuştuk çadırı.

  29 Ekim Yalova turunda gece 1 gibi kamp yeri aramak zorunda kalmış ve çadır kuracak bir yer bulmuştuk.

  Uygun kamp yeri bir şekilde bulunuyor.

  Herkese iyi turlar:)

 • 11 Ocak 2009, 21:00
  Permalink

  Eklemek istiyorum, demiryolcu abilerimiz sizlere yardımcı olacaktır. İstasyonlarda bekleyen, serviste olmayan yolcu ve kapalı yük vagonlarında konaklamanıza izin verilebilir. İstasyon veya gar şefleri yada güvenlikçilerine danışmanız yeterli olur. Bisikletinizi de vagon içerisine alır ve huzur içinde uyursunuz.

 • 12 Ocak 2009, 01:15
  Permalink

  Serkancım bu bilgilerini bizlerle paylaştığın için çok teşekkürlerr :)Kamplarda hep bizimle olman dileğiyle..:)

 • 12 Ocak 2009, 14:29
  Permalink

  Bu konuda Baki Berk’e katılıyorum.
  İstedikten sonra uygun bir kamp yeri mutlaka bulunuyor. Önemli olan içinizin rahat olması ve tedirgin uyumamak.
  İstasyonlar bu konuda iyi bir seçenek tabi tren seslerinden rahatsız olmuyor iseniz. Erzincan-İliç istasyonunda bir gece geçirmiş ve deliksiz uyumuştum. Tabi yine kişi bünyesi ile ilgili bir durum.

  Eklemeler ve paylaşımınız için çok teşekkürler…

  Serkan TAŞDELEN

 • 13 Ocak 2009, 11:11
  Permalink

  Hakikaten bu bilgiler için teşekkürler. Belli mi olur bisiklet süremiyoruz ama bir gün bu bu tür organizasyonalra katılabiliriz. Verdiğiniz bilgileri çin teşekkürler. bisikleti o kadar sevdirdiniz ki, en kısa sürede araba yerine bisiklet sürmeyi öğrenecemğim.. harikasınız.. iyi ve eğlenceli turlar dilerim

 • 22 Ocak 2009, 18:44
  Permalink

  Kamp yapacağınız bölgede TİGEM (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) tesisleri varsa mutlaka yardımcı olurlar. 29 Ekim Yalova turunda Yalova TİGEM sahasında kalmıştık. Bu haftasonu yaptığımız Kocaeli Yarımadası turunda da Karasu TİGEM bize yardımcı olup, çadır kuracak yer göstermişti.

 • 28 Eylül 2009, 17:36
  Permalink

  uzun yol bisikletçiliğinde ya kalabalık yerlerde(BENZİNLİK, KÖY VEYA İNSAN TOPLULUKLARININ) veya yoldan görünmeyeçek ve farkedilmeyeçek şekilde çadır kuruyorum.Çünkü Türkiyede kış ayları hariç insana zarar verecek hayvan kalmamıştır (insandan başka)

 • 15 Nisan 2011, 15:55
  Permalink

  öncelikle paylaşım için teşekkürler,
  ben ankara da üniverisite öğrencisiyim ve 6 arkadaş bu yaz bisikletlerle akdeniz sahili boyunca kamp yapmayı düşünüyoruz. her şeye sıfırdan başlıcaz şuan bisikletlerimizi, çadırlarımızı tulumlarımızı ayarlamakla meşgulüz.. siz bize ne önerirsiniz bu konuda (biraz da ekonomik olması açısınından)? ben salcano ng 650 almayı düşünüyorum, bu bisiklet beni idare eder mi?saygılar

 • 08 Ağustos 2011, 22:31
  Permalink

  Deneyimlerinizi bizlerle paylaşmanız büyük incelik..Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.

 • 05 Temmuz 2012, 17:38
  Permalink

  arkadaşlar merhabalar ben emre izmir ege ünivesitesinde öğrencilik yapıyorum:) biz de iki arkadaş antalya kaş’tan ölü denize kadar iki teker üstünde kamp yaparak gideceğiz geçenlerde kron xc 500 aldım bisiklet hidrolik disk fiyatı ‘da özelliklerine göre iyiydi (750tl) kamp sonunda deneyimlerimi burada paylaşacağım deneyimlerini paylaşan arkadaşlara teşekkürler… Bu arada son olarak birsey sormak istiyorum kamp için kipa’dan tesco marka cadır almayı düşünüyorm çift tente iki kişilik 2.500 gr fiyatı 75,00 tl bu çadırı kullanan ya da bilgisi olan varmı paylaşırsa sevinirim…bol pedallı günler…

 • 23 Şubat 2013, 15:07
  Permalink

  Selam olsun herkese ben ercan yurtseven.Sitenize yeni üye oldum ve çok beğendim.Bende sizler gibi bisiklet merakınında ötesinde hayranıyım.Eğer tur düzenlerseniz bana mesaj veya burdan ulaşırsanız çok memnun olurum.

  Facebook link:http://www.facebook.com/ercan.yurtseven.125?ref=tn_tnmn

  Msn:you_ercan@hotmail.com

 • 01 Aralık 2014, 13:10
  Permalink

  Serkan kardeşimize teşekkürler. Küçük bir ekleme yapayım. Yalnız tur yapıyorsanız insanlardan uzak, hayvanlara yakın kamp kurun. Dağ, orman, göl, nehir kenarı v.s. Tecrübe ile sabittir; inanın size zarar gelecekse insandan gelir. Hiç bir hayvandan zarar gelmez. (yabani hayvanları kast ediyorum, şehirlerdeki iki ayaklılar değil)

 • 09 Mayıs 2016, 23:23
  Permalink

  selamlar, doğayı her zaman sevmişimdir her yaz doğayla içiçe büyüdüm deniz,sahil ada hayatı her zaman cezbetmiştir beni.Hatta son 2 yıldır arkadaşlarımı da ayartıp bisiklet kiralayıp cunda adasına günübirlik turlar düzenliyoruz adanın içinde yolun nereye cıktıgını bilmeden pedallıyoruz bilinmeze gidiyoruz ama her seferinde de tatmin oluyoruz bilmedigimiz yerlerde denize giriyoruz doğal hayatı keşfediyoruz.Bu sene işi biraz ileri götürüp kendi bisikletimi aldım ve kamp malzelerimi çadır+tulum+mat v.s daha önce hiç çadır kurmadım çadırda da kalmadım ama kendimi hiç bu kadar istekli hissetmemiştim umarım güzel olur ki güzel olacagına eminim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.