BisikleTema’ya Destek

Bu projeyi ilk duyduğumda ne kadar heyecanlandım anlatamam. Bisiklet adına büyük ses getirecek olan bir proje hayata geçecekti. Buna cesaret eden çift ise; Gizem ALTIN ve Bryan NANCE. Bir Türk bayan bisikletçi ve Amerikalı eşi.

Bu güzel projede en az bir gün de olsa yanlarında olmam gerektiğini hissettim. Sponsorsuz çıkılan bu projede her ne kadar maddi bir destek sağlayamasam da manevi bir destek sağlamayı istedim. Proje sonuna kadar manevi olarak yanlarında olacağımı bilmelerini isterim. Bu projeye gönülden emek veren bu çift ile pedallamak benim için çok büyük bir mutluluktu. Ellerinde ne var ne yok satarak bu yola çıkmışlardı. Bir başka deyişle bu projeye her şeylerini vermişlerdi.

20.03.2008
Ankara’dayım, Amasya’ya hareket edecek otobüsümün hareket saati 10.30. BİSİKLETEMA bisikletçileri bugün Amasya’da olacaklar. Onlara yetişmek için erken çıkıyorum yola. Sabah kahvaltısında yenen bir tostun ardından soluğu otogarda alıyorum. Otobüsüm tam saatinde hareket ediyor. Kırıkkale, Çorum’un ardından 16:30’da Amasya’ya ulaşıyorum. İner inmez Gizem’i arıyorum ve Öğretmenevinde olduklarını öğrenince direkt oraya geçiyorum. Amasya’da yağmur var. Bir coşup bir duraklıyor. Gizem, Bryan ve onlara İstanbul?dan bu yana eşlik eden Erhan ile buluşuyorum. Akşam yemeği için Amasya Tema Vakfı Sorumlusu Turgut Beyin evinde alıyoruz soluğu. Ben öncesinde yemek yediğim için tatlı ile eşlik ediyorum. Turgut Beyin eşinin marifetlerinin tadına az da olsa bakmadan geçmiyorum tabi. Yemeğin ardından demini almış güzel bir çay eşliğinde başlıyor muhabbetimiz. Amasya’da bisiklet adına neler yapılabilirden, doğamız için neler yapılabilire kadar.

Su gibi akıp giden zamanı durdurmak elimizde olmadığı için kalkma vakti çok çabuk geliyor. Bu güzel muhabbete dur diyerek ayaklanıyoruz. Öğretmenevine geçerek dinlenmeye çekiliyoruz. Odamızda Erhan ile yine muhabbetimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bir süre sonra kelimelere boğularak uyuyakalıyoruz.

21.03.2008
Telefonumun kulağımın dibinde ambulansın sireni gibi ötmesi ile uyanıyoruz. Hazırlıklarımızı yaparak bisikletlerimizi tam tekmil hazırol durumuna getirdikten sonra kahvaltıya oturuyoruz.

Kahvaltıda günün planı yapıldıktan sonra şehir içi turu ve basının fotoğraflarına poz verdik. Ardından Ziyaret Belediyesinde Nevruz etkinliklerine katılmak için Ziyaret İlköğretim Okuluna vardık.

Hayatımda ilk kez katılmış olduğum etkinliği kelimeler ile anlatmak çok güç. Aklıma kazınan görüntülerden zırnık yok. Yumurta yarışı, balon oyunu, âşıklarımızın atışmasını, kumaların kavgasını ve aşçımızın Ispanaklı Yumurta oyunlarını zevkle izliyoruz. Ortada yakılan ateşin etrafında oynanan oyunlar ve ayran eşliğinde mideye sindirilen etli bulgur pilavı ve un helvasının üstüne yola çıkma vakti geliyor.

Amasya çıkışında Turgut Bey ile vedalaşıyoruz. Yola koyulalı daha 10-15 dakika olmuştu ki, Özel İpek yolu Okulları önünde Müdür Beyin el sallaması ile duruyoruz. Bizi okulun bahçesinde yapılan Nevruz kutlamalarına davet ediyor. Ekmek arası ve ayran ikram ediyorlar ama tok olduğumuz için Erhan erzakları stokluyor. Okul içerisinde öğrencilerin soru yağmuruna sabırla ve zevkle cevap veriyoruz.

Her ne kadar lütfen gitmeyin deseler de yolların bizi beklediğini söyleyerek ve teşekkür ederek izin alıyoruz. Suluova ilçesinden sonra bir petrol istasyonunda ihtiyaç ve yemek molası veriyoruz.

İstasyona girer girmez sağanak yağış başlıyor. Ne kadar güzel bir zamanlama ile gelmişiz kendimiz ile övünüyoruz. Ama çok uzun sürmüyor. 15-20 dakika kadar sürse de yolları ıslatmaya yetiyor. İstasyonun restaurantında sıcak çaylarımızı yudumluyoruz. Hareket etme zamanı geldiğinde ise yağmurluklarımızı kuşanarak yola çıkıyoruz. Hafif inişli çıkışlı yollar ile Havza’ya varıyoruz. Burada Polis eskortu karşılıyor bizi. Havanın kararmasına birkaç saat kaldığı için kamp atmak için uygun bir yer arıyoruz. Polis memurları 4-5 km ileride bir tesis olduğunu söylüyorlar ve katıyorlar bizi önlerine. Kamp atacağımız petrole arkamızdan esen rüzgâr ile kısa sürede varıyoruz. Yer seçiminin ardından şiddetli rüzgâra karşı zorla kuruyoruz çadırlarımızı. Akşam yemeği için istasyonun çalışmayan restaurantına oturuyoruz. Bisküvi, cips ve çekirdek ile akşam yemeğimizi geçiştiriyoruz. Ardından sıcak bir çay içmek için istasyon sahibine gidiyor Erhan. Biraz soğuk davranan istasyon sahibinden çay almak kolay olmuyor. Ama Erhan kardeşimin kelime oyunları arasında çaresiz kalan istasyon sahibi çaylarımızı Erhan’a teslim ediyor. Üç bardak içilen çay ilaç gibi geliyor. Polis ve Jandarmanın ziyaretinin ardından yatma saati yaklaşıyor. Dışarı çıktığımızda rüzgârdan eser kalmamış ama yağmur atıştırmasına devam ediyordu. Yazlık uyku tulumunun azizliğinden gece sık sık üşüyerek uyanıyorum. Sabah olmasını iple çekiyorum.

Amasya – Havza Güzergah ve Yükselti Haritası;

22.03.2008

Bugün ise telefonumu ben uyandırdım. Çünkü gece fazla uyuyamadım. Kalkıp sabah temizliğinin ardından çadırlarımızı topluyoruz. Üç kişi bir bisküvi eşliğinde çay içiyoruz idarelik. Bu istasyonda kahvaltılık hiç bir şey bulamadığımız için kahvaltımızı biraz yol aldıktan sonra uygun bir yerde yapmayı planlıyoruz.

Çıkılan rampaların ardından güzel bir iniş ile Samsun’un Kavak ilçesine varıyoruz. Kahvaltı yapmak için marketin yanı başında ki kahveye oturuyoruz. Zeytin, Peynir ve Domates alarak yarım ekmek arasına dolduruyoruz. Duble çaylar ile indiriyoruz midelerimize. Üstüne birde keyif çayı içtikten sonra değmeyin keyfimize.

Karnımız tok, sırtımız pek ama yolumuz çok. Yine polislerin koruması altında pedallarımız dönmeye başlıyor. İnişli çıkışlı yollar Mahmutlu Geçidinin zirvesinde son buluyor. Buradan sonra Samsun’a kadar yolun iniş ve düz olduğunu öğreniyoruz polislerden. Rüzgâr her ne kadar inmemize mani olsa da pedal çevirerek yol alıyoruz. Samsun’a varıyoruz ve direkt basın görüşmeleri için meydan anıtına götürüyor polisler bizi. Trafik ışıkları bizim için hep yeşil yanıyor şehir içinde. Yine objektiflere pozlar veriliyor ve basına BİSİKLETEMA açıklanıyor.

Ardından kalacağımız yer olan Tekel Misafirhanesine doğru gidiyoruz. Odalarımıza yerleşip, sıcak su ile duşlarımızı alarak yemek için yine dışarıdayız. Samsun sokaklarında ilerliyoruz. Ne yiyeceğimize karar vermek güç oluyor. Ama sonunda güzel bir yer bularak oturuyoruz. Karnımızı doyurduktan sonra Erhan’a ve bana dönüş biletleri almak için ayrılıyoruz. Bu arada Gizem ve Bryan internet sitelerini güncellemek için internet cafeye gidiyorlar. Erhan’a bugün akşama, bana ise yarın akşama biletlerimizi alıyoruz. Samsun içinde güzel vakit geçirdikten sonra misafirhaneye dönüyoruz. Gizem ve Bryan’ın akşam televizyon programları olduğu için kanala gidiyorlar. Erhan akşam 8.00’de gittiği için yalnız kalıyorum. 22:00’de televizyon karşısında Gizem’leri izliyorum. Bu yolda emin adımlar ile ilerlemek çok güzel. Birçok vatandaşımıza bisikleti tanıtıyorlar ve tanıtmaya devam edecekler. Çok büyük bir mutluluk duyuyorum bunun karşısında.

Havza – Samsun Güzergah ve Yükselti Haritası;

23.03.2008

Bugün dopdolu bir gün. Samsun merkezde Sevgi Parkta bisiklet sevenler ile buluşacağız. Basın duyurusu yapılacak ve ardından bisiklet sevenler ile pedal çevrilecek. Ama öncesinde Samsun’u geziyoruz Tema Vakfı yetkilisi rehberliğinde. Kuşbakışı Samsun’u izliyoruz. Amisos Mezarlarını geziyoruz.

Toplanma saati geldiğinde ise parka geçiyoruz. Basın duyurusu ve röportajlar yapılıyor. Sayıları yaklaşık 30’u bulan bisikletli ile Bandırma Vapuruna doğru bisiklet yolunda ilerliyoruz. Bandırma Vapurunu gezdikten sonra aynı yolda parka geri dönüyoruz.

Samsun’lu bisikletsever bir arkadaşımız,

Artık ayrılma vaktim geliyor. Gizem ve Bryan ile üzülerek vedalaşıyorum. Gönül isterdi ki Sarp sınır kapısına eşlik etmek. Ama vakit sıkıntısı ile erken ayrılmak zorunda kalıyorum. Geçirmiş olduğumuz dört günü aklıma kazıdım bile. Erzincan’a gidecek olan otobüsümün hareket saati yaklaşıyor. Otogara doğru yavaş yavaş yollanıyorum.

NOT: BisikleTema Projesi, Gizem ALTIN’ın Kazakistan’da geçirmiş olduğu trafik kazası ile son bulmuştur.

Sevgi ve Saygılarımla…

BisikleTema’ya Destek” üzerine 3 düşünce

 • 06 Ekim 2008, 17:35
  Permalink

  Serkan abi bu güzel organizasyonda senide görmek onur ve gurur verici.Paylaşım içinn çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla…. 😀

 • 07 Ekim 2008, 00:05
  Permalink

  Gerçekten harika bir proje inşallah daha güzel projelerede katılırsınız
  Ayrıca samsun’lu bisikletsever arkadaş çok iyi bisikletinde tek eksiği laptop heralde 🙂

 • 20 Haziran 2009, 15:02
  Permalink

  Ayaklarına kuvvet Pedallarına sağlık
  Samsunda tekrar buluşmak üzere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.