Erzurum’dan Bayburt’a Bisiklet Turu

07 Kasım 2010

Merhaba Sevgili Pedalla.com takipçileri,

Şehirden Şehire Bisiklet turlarımıza bir yenisini daha ekledik. Bu defa rotamız Erzurum’dan Bayburt’a doğruydu. Cumartesi akşamı sevgili arkadaşım Suat ile otogarda buluştuk. Akşam 20:00’de Erzurum’a gidecek olan otobüsümüzde yerlerimiz aldık. Bisikletlerimizi bagaja yerleştirmek ilk anlamda sorun olsa da ikna yeteneğimiz ile onuda halletmiş olduk. 🙂

Erzurum’a saat 22:30 gibi iniyoruz. Bizi otogarda Hakan karşılıyor. Eve doğru yürüyüşe geçiyoruz. Hava çok soğuk değil ama eve gidinceye kadar ellerim epey üşüdü. Ev 3. katta, bisikletlerimizi sırtladık ve yukarıya kadar çıkarttık. Sıcak ve güzel birkaç bardak çay ile sucuklu yumurtalarımızı midemize indirdik. 🙂 Ardından bisikletlerimizin son kontrolünü yaptıktan sonra yatmaya geçtik. Sabah sabah uğraşmak istemiyoruz. 🙂

Saat sabahın 5:00’i ve alarm çalıyor. Ama hava hala karanlık. Suat uyanmış hazırlanırken bense tembellik yaparak alarmı birkaç kez erteliyorum. Tabi çok geçmeden bende kalkıyorum ve evden çıkmamız 5:30’u buluyor. Hakan ile vedalaştıktan sonra rotamızı şehir merkezine çeviriyoruz. Öncelikle çorba içeceğiz ve sonra yola çıkacağız. Hava epey sert. Saatin erken olması ve bizim bisiklet ile hareket halinde olmamız epey soğutuyor havayı. Hava sıcaklığı ( – ) ‘li derecelerde.

Çorba faslı bittikten sonra tam olarak kuşanıyoruz. Bere, uzun eldivenler ve kar maskesi derken üstümüz başımız doluyor. 🙂 Çifte Minareli Medrese önünde hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Saatimiz 06:00’yı gösterdiği sırada pedallar dönmeye başlıyor. Erzurum şehir merkezini geride bırakırken yanımızda Dadaşkent’in evleri eşlik ediyor bize. Ilıca (Aziziye) Merkez ilçesinide geçtikten sonra Erzurum il çıkışında tekrar fotoğraf çekmek için duruyoruz.

Havada bulut yok, çok güzel ama soğuk var. Erzurum üstünde kara bulutlar dolaşıyor.

İlk durağımız olan Aşkale’ye henüz 38 km yolumuz var. Yol akıyor ve 20-25 ortalama ile yol alıyoruz.

Ellerim ve ayaklarım epey üşüdü. Uzun parmak eldivenlerim bir süre sonra işe yaramaz oldu. Sık sık içine sıcak hava üflüyorum. Oynatıyor, sallıyorum ama nafile. 🙂 Öyle böyle derken yavaş yavaş ısınan havanında etkisi ile ellerimde ısınıyor. Saat 7:30 gibi İspir-Rize kavşağını geçiyoruz. Tabi biz Aşkale’ye doğru devam ediyoruz tüm hızımızla.

Rize kavşağından sonra Aşkale’ye 26 km yolumuz kalıyor. 30 km/s ortalama ile pedallıyoruz.

Diğer taraftan ise bizi Aşkale’de sevgili dostumuz Aydın bekliyor. Onuda daha fazla bekletmek istemiyoruz ve asılıyoruz pedallara. Ben ara ara fotoğraf molası veriyorum tabi. Köylerin üstünde de kara bulutlar dolanıyor. 🙂 Havaların soğuk olması, yakılan sobaların çıkarttığı dumanlar ile bu manzara çıkıyor karşımıza.

Saat tam 8:00 ve Aşkale’ye 17 km yolumuz var. Yollar altımızdan akıyor resmen. 🙂

Yan tarafımızda uzanan sıra dağlar ile pedal çevirmek keyifli. Bir süre sonra tekrar ellerim üşümeye başlıyor.

Dağların yamaçlarını kurulmuş köylerin manzarası çok güzel. “Orda bir köy var uzakta” şarkısını mırıldanıyorum. 🙂

Kara bulutlu manzaralar devam ediyor.

Saatimiz 08:36’yı gösterdiği sırada Aşkale’ye giriş yapıyoruz. Girişte tekrar Aydın ile haberleşiyoruz. Apartmanın önünde bizi beklediğini söylüyor.

Sevgili Aydın ile buluşuyoruz ve eve çıkıyoruz. Eşinin hazırlamış olduğu sıcacık çaylarımızı yudumlarken, muhabbet ediyoruz. Aydın ile daha önce buradan birlikte geçmiştik. Hatta şehirden şehire projelerinin ilki olan Erzurum’dan Erzincan’a birlikte pedallamıştık. Aydın ile birlikte hatıra fotoğrafımızı ihmal etmiyoruz.

Sevgili Aydın ve Eşine bu güzel misafirperverlik için çok teşekkür ediyoruz ve saat 9:30 gibi ayrılıyoruz.

Bayburt – Erzincan yol ayrımı hemen Aşkale’nin çıkışında ayrılıyor.

Kavşaktan Bayburt’a doğru dönüyoruz… Buradan sonra bizi farklı bir yol bekliyor. Daha önce hiç pedal çevirmediğim bu yolda pedallamak çok daha keyif veriyor.

Aşkale’nin geride kalan görüntüsü…

Kavşaktan sonra 71 km var Bayburt’a. Bu güzergah boyunca farklı bir coğrafyaya geçiş yapacağız. Aynı zamanda Kop Dağını aşarak Karadeniz Bölgesine ulaşacağız.

Karşı yamaçtan köy manzarası.

Çok geçmeden tırmanış yavaş yavaş başlıyor. Bir tarafı trafiğe kapalı yolda rahatça pedal çeviriyoruz.

Rampanında etkisi ile terlemeye başlıyoruz. Üzerimizdekileri biraz hafifletmek için duruyoruz. Kışlık eldivenlerden de kurtuluk yazlık eldivenlerimiz giyiniyoruz. Ardından tekrar pedal başındayız.

Pırnakapan Köyünden geçiyoruz. Buradan sonra Bayburt’a 59 km yolumuz kalıyor.

Suat hemen ayaküstü muhabbete koyuluyor. Siirt’li dostumuz ise bizi Siirt’e Büryan yemeye davet ediyor. 🙂 Birgün neden olmasın?

Su doldurmak için duruyoruz ve derede yün yıkayan Erzurum’lu kadınları izliyoruz. Sıra hiç şaşmadan bir birisi, bir diğeri vuruyor acımasızca. 🙂

Rampa ile Pırnakapan köyünü geride bırakıyoruz. Kop Dağı Geçidini çıkıyoruz. Ama zirveye daha çok yolumuz var.

Kop Dağı Geçidi kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı. Gittikçe dikleşen eğim bizi yormaya başlıyor. Ayrıca gideceğimiz yolu görmek motivasyonumuzu da yok ediyor. 🙂 Solda görünen sivri dağın üzerinden geçiyor yol. 🙂

Giderek yaklaşıyoruz dağa doğru. Buranın zirve olduğunu düşünüyoruz, olmadığını ise oraya çıkınca anlayacağız. 🙂

Çıktıkça gerimizde ki manzarada göz alıyor.

Geldiğimiz yolu seyrederken dinleniyoruz. 🙂

Çevrede görünen şantiyeler, arkasında ise karlı dağlar…

Yanımıza hiç yiyecek birşey almamışız. Aşkale’de Aydın’ın ikramı olan çerezi atıyorum ağzıma ara ara. Epey iyi geliyor.

Çıktığımız yolun panoramik görüntüsü.. 🙂

Döne döne çıkıyoruz zirveye, ama geleceği yok. 🙂

Epey acıktık ve karşımıza ilk çıkan kuşburnu ağacına saldırıyoruz. 🙂 Meyvelerini tek tek yemeye çalışıyoruz. Biran önce zirve gelse diye bekliyoruz.

Yediğimiz Kuşburnular. 🙂

Dağı dönüyoruz ama çıkış hala bitmedi. Biraz mola veriyoruz burada. Suat hemen yakında ki şantiyeden kesme şeker almaya gidiyor. 🙂 Canım çekmiş ve şekeri düşmüş gibi görünüyordu. 🙂 Burada ise 49 km yolumuz kaldığını gösteriyor tabela.

Rampa çıkarken üşüyoruz ve bir kenarda durup tekrar sıkıca giyinmeye başlıyoruz.

Nihayet zirveye ulaşıyoruz. Saatimiz 12:44’ü gösteriyor. Bayburt il sınırı aynı zaman Kop Dağı Geçidi zirvesi. Burada birde Kop Şehitleri Abidesi var.

Kop Şehitleri Abidesi hakkında kısa bir bilgi;

Kop Şehitleri Abidesi, 1916 yılında Kop Geçidi?nde ve Çoruh Havzası?nda düşmana direnen ve bu direnişte şehit olan askerlerin anısına 1963 yılında Kop Dağı?nın zirvesine yapılmıştır. Abide yapımında, genelde kesme taş ve yer yer beton ile mermer kullanılmıştır.

Kop Dağı Geçidinin rakımı 2409 metre. Güneş görmeyen yerlerde kar var. Hava biraz sert…

Geçidin hemen altında bulunan tesise geliyoruz. Karnımızı doyurmak için. Yemeklerimizi söylüyoruz, geliyor ama yiyemiyoruz. Nedeni ise çok açık. Hayatımda daha önce bu kadar kötü yemek yememiştim.

Tabelaya iyi bakın lütfen, buradan yolu geçenler sakın ola bu tesiste durmasın. Berbat yemekler, berbat hizmet ve çok pahalı fiyatlar… Kınıyoruz…

Nihayet tesislerden sonra inişe geçiyoruz. Tesisten ayrılırken iniş için tüm hazırlığımızı yapıyoruz.

Karlı Dağlar… 🙂

İniş hızlı oluyor, yer yer hızımız 60’lı kmlere çıkıyor.

İnişin dik kısmı bittikten sonra Kop Köyüne varıyoruz. Su molasına duruyoruz bu köyde.

Tekrar yola koyuluyoruz ve 25-30 ortalama ile Bayburt’a doğru ilerliyoruz. Yola kaptırmış kendimizi pedal çeviriyoruz. Diğer taraftan da Bayburt nerede diye gözlerimiz arıyor. Derken Bayburt’a 10 Km kaldığını gösteren tabela ile karşılaşıyoruz. Bir tanede benim fotoğrafım olsun diye kendimi çekme çabası. 🙂

Karlı dağlar ile köprü manzarası…

Bayburt’a ramak kala. Artık bir an önce Bayburt’a varmak istiyoruz. 🙂

Veee Bayburt girişi. 🙂 Nüfus: 32100 , Rakım: 1550 Tabi buradan sonra daha 5 km yolumuz var merkeze.

Bayburt’ta bize ilk merhaba Çoruh nehrinden geliyor. O kadar güzel akıyor ki aşık olmamak imkansız. 2008 yılında burada bir gün geçirmiştim. Ardından bütün Çoruh boyunu bisikletim ile pedallamıştım.

Şehir merkezine girmeden üzerimizde ki fazlalıklardan kurtuluyoruz.

Bayburt şehir merkezinde geziyoruz bir süre. Ama gezecek pek bir yeri yok. Kaleye çıkmak için epey yorgunuz ve yeterince vaktimiz de yok. Saat 17:00’de Erzincan’a gidecek olan otobüsümüz kalkacak.

Bizde yol boyunca canımızın çektiği kolayı alıp Çoruh nehri kenarında oturuyoruz. Çoruh akarken nelerde taşıyor yanında onu izliyoruz.

Bayburt’ta bir saat kadar vakit geçirdikten sonra saat 16:00 gibi otogara doğru gidiyoruz. Otogar Gümüşhane çıkışında bulunuyor ve hafif bir tırmanışı var. 🙂 Birazda erken gitmek istiyoruz ki otobüsün bagajları boşken bisikletlerimizi yerleştirelim.

Otogara varıyoruz ve hemen yazıhaneye gidip görüşüyoruz. Bisikletlerimiz hiç sorun olmuyor ve kolayca yerleştiriyoruz. Haziran’da geldiğimiz için yazıhane görevlisi bizi tanıyor. 🙂

Otobüs personeli ile ayaküstü güzel muhabbetten sonra yola çıkıyoruz. İki saat sonra 19:00 gibi Yalnızbağ mevkiinde otobüsten iniyoruz. Otobüsümüz Ankara2ya doğru giderken, bizde Erzincan merkeze doğru pedal çeviriyoruz.

Ergan Alışveriş Merkezinde Semih Hoca ile birkaç çay içtikten sonra eve geçiyorum ve bu güzel günü sonlandırıyorum.

Toplam Km: 131.17 Km | Ort.Hız:19.8 | Max.Hız:65.0 | Bisiklet Kullanımı: 06:36:15

Güzergah ve Yükselti Haritası;

* Bu turda yol arkadaşlığı yapan sevgili Suat BAĞLAN’a,

* Bizi Erzurum’da misafir eden sevgili Hakan ŞENOL’a,

* Bizi Aşkale’de misafir eden sevgili Aydın GÜNAYDIN ve Eşine,

* Ve Bayburt’tan dönmemizde yardımcı olan Bayburt Seyahat ve personeline,

Çok çok teşekkür ederiz.

Sevgi ve Saygılarımla…

Erzurum’dan Bayburt’a Bisiklet Turu” üzerine 11 düşünce

 • 08 Kasım 2010, 23:21
  Permalink

  gercekten cok keyifli,eğlenceli bi o kadar üşütücü ve bi okadar ısıtıcı bir turduki 🙂 anlatılmaz kop dağının şaka yaparcasına bakın ben burdayım işte zirvem ama o tepeye cıktığımda bütün hayal krıklığımı yüzümdeki şaşkınlık komedi yaa hele o kesme şekerler rahat bi avuç yemişimdir.SERKAN eklemiş bende vurgalamak istiyorum yemek yediğimz yer fotolarda belidirki sakın sakın midenize yazık :)))))

 • 09 Kasım 2010, 19:59
  Permalink

  Süper bi gezi olmuş her zaman ki gibi…pedalınıza sağlık….nice sağlıkla turlara…

 • 11 Kasım 2010, 22:53
  Permalink

  çok güzel… doğa ile başbaşa şehrin gürültüsünden uzak olmak hiçbir şeyi düşünmeden sadece istenilen yere ulaşmak için pedal çevirmek

 • 14 Kasım 2010, 21:34
  Permalink

  Serkan seni ve Suat’ı Aşkalede görmek ve kısa bir sürede olsa ağırlamak çok güzeldi.Yine bekleriz…
  Gezinizin sorunsuz bitirmeniz çok hoş.
  Ayaklarınıza sağlık…
  Erzincan’a saygılar…

 • 24 Kasım 2010, 19:27
  Permalink

  Harika bi tur olmuş gelebilmeyi çok isterdim ama malesef öss die bi belam var :):)

 • 27 Mart 2011, 16:05
  Permalink

  O ŞEHİTLİKTE BENİM DEDEM YATITOR.HAMDİ OGLU BEHZAT FETTAHOGLU YANİ OĞLUMU ADI.SAGOLUN,TEŞEKKÜR EDERİZ.

 • 13 Ekim 2011, 18:16
  Permalink

  harika bir gezi olmuş gerçekten pedallarınıza sağlık bizlerde izlerken gezmiş kadar olduk

  Cuma Akşamı Bisiklet Topluluğu

 • 05 Mart 2012, 17:28
  Permalink

  süper bi site olmuş.gezilerinizin devamını dileriz

 • 08 Ağustos 2012, 23:56
  Permalink

  Çok beğendim… Görev yaptığım yerleri hatırladım… Sağolun…

 • 20 Ağustos 2012, 23:54
  Permalink

  AYDIN NEDEN SİZİNLE GLMEDİ 🙂

 • 30 Aralık 2012, 18:28
  Permalink

  Harika gezinin muhteşem kahramanlarına selamlarımı iletiyorum..
  Gerçekten yokuşları,karları,rampaları,manzaraları ile muhteşem bir geziye imza atmış ve tamamlamışsınız 🙂
  Erzurum ve Erzincan taraflarına bir gün bende gelmeyi düşünüyorum ..
  Daha nice turlar dileklerimle .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.