Gaziantep’ten Kilis’e Bisiklet Turu

26 Aralık 2010

Merhaba Sevgili Dostlar,

Pedalla.com olarak, Şehirden Şehire Bisiklet Turlarına bir yenisini daha ekliyoruz. Bu defa rotamız başlıktan da anlaşılacağı gibi Gaziantep’ten Kilis’e oluyor. Daha önce görmediğim bir şehir olan Kilis’i görmek ve motosikletin yoğun kullanıldığı bir şehir olduğu için bisikletin tanıtılması gerektiğini düşündüğüm için bu yola koyuldum. Bu tur çok güzel ve ayrıcalığa sahip aynı zamanda. En kalabalık Şehirden Şehire tur olma özelliğini taşıyor. 🙂

Erzincan’dan tek başıma Gaziantep’e gitsem de beni orada yalnız bırakmayan tur arkadaşlarım, Sevgili Göksun ÖZKİRİŞÇİ‘ye, Sevgili Yavuz KIROĞLU‘na, Sevgili Ertan ERBEYLİ‘ye ve Sevgili Tunç TUNCAY‘a sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.

Evet turumuzun en başından başlıyorum yazmaya. Bir hafta öncesinden aklımı tırmalayan tur planını yapıyorum ve faaliyete geçirmek için hazırlıklara başlıyorum. İlk olarak Gaziantep’e ulaşım ve geri dönme planını yapıyorum. Bir arkadaşımın arabası ile girme durumu birkaç gün sonra sekteye uğruyor ve iptal etmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenle tura yalnız gitmek zorunda kalıyorum. Otobüs şirketlerinin internet sitelerinden gidiş ve dönüş biletlerimi alıyorum. Cumartesi günü akşam 18:00’de Gaziantep’e gidecek otobüse binmek için o gün saat 17:15’te otogarda oluyorum. Aracım Erzurum’dan gelecek ve biliyorum ki bagaj yine sorun olacak. 🙂 Aracım Hatay’a devam edecek benden sonra. Araba tam dolu olarak geliyor otogara. Muavin arkadaş sağ olsun ki anlayışlı çıkıyor ve sorunsuzca bisikletimi bagaja yerleştiriyoz.

11 saat süren yolculuğum sonunda saat sabah 05:00’de otobüsten iniyorum. Otobüsten inerken muavin arkadaşa akşam döneceğim için Hatay’dan gelirken bagajda yer ayırmasını söylüyorum. 🙂 Anlaşarak ayrılıyoruz ardından.

Arkadaşlar ile 6:00 gibi sözleşmiştik. Biraz çevrede oyalanıyorum ve kahvaltılık bir şeyler atıştırıyorum. Beni karşılayacak arkadaşlara ulaşamıyorum ve Şahinbey Anıt Şehitliğin’de buluşacağımız diğer arkadaşları bekletmemek için 7:00’de hareket ediyorum.

Otogardan çıkıyorum ve Oğuzeli’ye gidecek yolu takip ediyorum. Güneş henüz yeni doğuyor, hava biraz soğuk ama üşütecek gibi değil.

Hızla yol alıyorum, bir diğer taraftan Göksun Beyle telefonlaşıyoruz. Onlara Oğuzeli ters düştüğü için direkt Şahinbey Anıt Şehitliğine ilerliyorlar. Bende bu arada tekrar bir kavşağına geliyorum.

Doğan güneş sisler ardından çok güzel görünüyor. Bu manzarayı kaçırmamak gerek. Çok geçmeden içimi de ısıtacak eminim.

Oğuzeli, Kilis, Havalimanı yönünden devam ediyorum yoluma.

Gaziantep’te yavaş yavaş gün doğuyor. Güzel bir pazar gününe uyanıyor şehir. Çok geçmeden sis kalkacak ve insanlar tatilini en iyi şekilde değerlendirecek. Ama ne yaparlarsa yapsınlar bizler kadar güzel geçmeyecektir.

Buradan sonra Kilis’e 57 km yolum var. Ama benim için bu daha fazla tabi. Yaklaşık 10-15 km kadar Oğuzeli ilçesine girip çıkacağım.

Gaziantep’i geride bıraktığımda saatim 7 buçuğu gösteriyordu. Hızla yol alıyorum ve arkadaşlarımı bekletmek istemiyorum. Fotoğraf için bile durup, kalkmam bir oluyor.

Buradan sonra durmadan pedal çeviriyorum. Niyetim bir an önce Oğuzeli’ye ve ardından Şahinbey Şehitliğine varmak. Saatim 8’e varmadan ben Oğuzeli ilçesine giriş yapıyorum.

Bisikletim de her turda olduğu gibi turumu anlatan plakam asılı tabi ki.

Merkeze giderek bir çay içmek için yer arıyorum. Birkaç kişiye sorduktan  sonra bir çay ocağı buluyorum ve hemen sıcak çayımı yudumlamak için içeriye giriyorum. Tabi ki kendi halinde oyalanan Oğuzeli halkı beni görünce biraz şaşırıyor. Bu gibi durumlara alışık olduğum için hemen sorulan soru bombardımanına karşı hazırlıklıyım. Kahve işletmecisi Tunceli, Nazımiye’liymiş. Hemşehri sayılırız diyor ve benden çayın ücretini almıyor.

Fazla oyalanmadan kahve sahibine teşekkür ediyorum ve kalkıyorum. Hazırlanırken Oğuzeli ilçesinden birkaç kare çekiyorum.

Tekrar yoldayım, fıstık tarlaları eşliğinde çeviriyorum pedalımı. Bu arada Göksun Bey ile sık sık telefonlaşıyoruz. Doğu yolda olup olmadığımı teyit ediyoruz. Her şey yolunda ve yarım saate kalmaz buluşacağız. Yoldaşımı fotoğraflıyorum arada tabi…

Fıstık ve Zeytin ağaçları iç içe kardeşçe büyüyorlar… Bu bölgede zeytin ağaçlarının bolluğu da dikkatimi çekiyor.

Havalimanı ve Elbeyli Kavşağını da geride bırakıp hızla yola devam ediyorum.

Havalimanına çok yakın seyrettiğim için üzerimden uçaklar geçiyor. Bende tam geçerken bir tanesinin fotoğraflama şansını yakalıyorum.

Yoldaşım gözünden altımızdan hızla akıp giden yolu seyrediyorum.

Ve nihayet saat 9:00 gibi arkadaşlarımız ile buluşuyorum. Burada tanışıyoruz ve hep birlikte güzel bir çay içiyoruz. Aynı zamanda güzel bir muhabbet tutturuyoruz. Bu güzel muhabbete yolda da devam ediyoruz tabi. Daha fazla vakit kaybetmek istiyoruz. Çünkü arkadaşlar bana Kilis’e kadar eşlik ettikten sonra, tekrar Gaziantep’e pedallayacaklar.

Şehitlik önünde birkaç hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Gaziantep doğumlu Şahinbey’in heykeli… Hatta Gaziantep’in merkez ilçelerinden birisinin de adı Şahinbey…

Burada son olarak hep birlikte bir hatıra fotoğrafı çekiliyoruz ve ardından Kilis’e doğru yola düşüyoruz.

Hep birlikte buradan sonra tempolu şekilde pedal çeviriyoruz. Aynı zamanda muhabbet etmeyi ihmal etmiyoruz tabi ki. Güzel ve keyifli bir şekilde yolculuk geçiriyoruz. Çok geçmeden Kazıklı Köyünden geçiyoruz.

İnişli çıkışlı yola ilerliyoruz. Ardımızda kalan yol manzarası muhteşem..

Saatimiz 10’u henüz geçmişti ki Kilis il sınırına varıyoruz. Buradan sonra Kilis il sınırları içerisinde pedal çevireceğiz. Çok bir yolumuz kalmadı zaten. Keyifle pedal çevirmeye devam…

Yolumuz üzerinde bir çeşmede duruyoruz. Su takviyesi ve birazda soluklanmak için. Sıcak epey yüzünü gösteriyor ve uzun eldivenlerimi burada kısalar ile değiştiriyorum.

Buradan sonra durmadan pedal çeviriyoruz. Herşey yolunda ve Kilis’e saat 11:00 gibi giriş yapıyoruz. Girişte hep birlikte hatıra fotoğrafı çekiliyoruz. Tabi çeken ben olduğum için karede yokum. 80.000 nüfus ile pek küçükte sayılmayan şehir Kilis’teyiz artık.

Şehir merkezinde doğru yol alıyoruz. Makineyi boynuma astım ve fotoğraf çekiyorum.

Yoldaşımın kokpitini fotoğraflıyorum bu arada.

Merkeze az kaldı ve Katmer yemek için sabırsızlanıyoruz…

Yavuz ve Tunç Hocam önümde ilerliyorlar…

Göksun ve Ertan Hocam ise hemen ardımdalar…

Merkeze iyice yaklaştık. Artık çevremizde meşhur katmerciyi arıyoruz.

Ertan Hocam’dan Kilis’te bir kare…

Nihayet merkezdeyiz. Birazdan katmerci de alacağız soluğu.

Evet arkadaşlar sonunda Meşhur Katmerci Bekân’dayız. Bisikletlerimizi içeriye en güvenli olan yere alıyoruz. Hemen katmer siparişlerimizi veriyoruz. Gelmesi çok gecikmiyor ve hemen yemeye yumuluyoruz. Ben ki tatlı ile pek arası olmayan kişi bir tane koca katmeri bitiriyor. Lezzetini siz düşünün artık.

Tüm ekip ile katmerci hatırasına fotoğraf çekiliyoruz…

Meşhur katmercimizin dükkanını dışarıdan da fotoğraflıyorum. Yolu düşen arkadaşlara kolaylık olması açısında. Mutlaka tadılması gereken bir tat arkadaşlar, lütfen notlarınıza ekleyin. Şöyle ki sadece bunu yemek için bile Kilis’e gelinebilir.

Buradan sonra arkadaşlarım ile vedalaşıyorum. Onlar Gaziantep’e geri dönecekler. Ben ise saat 16:00’ya kadar Kilis’i gezeceğim. Daha 4 saat kadar vaktim var. Arkadaşlarıma çok teşekkür ederek ve bir daha farklı bir turda buluşmak dileği ile ayrılıyoruz.

Bense tek başıma kaldım ve şehri gezmeye başlıyorum. İlk olarak otogara gidip biletimi alıyorum. Sonrasında ise dikkatimi çeken ilk sokağa dalıyorum.

Değerli okurlar şimdi sizi Kilis’in dar sokakları ile baş başa bırakıyorum. Birazdan sizlerle olacağım…

Evet tekrar sizlerleyim, güzel Kilis gezim aynı güzelliği ile devam ediyor. Milli Piyango bileti satan arkadaşın durdurması ile muhabbete başlıyoruz. Bizimde fotoğrafımızı çeksene diyorlar. Tabi ki kırar mıyım arkadaşları. O ki fotoğraf çekiyoruz Kilis hatırına bir bilette ben alayım diyorum. Bütün biletleri son iki rakamı 79 olsun diye tarıyoruz. Tabi ki bir tanede olsa buluyoruz ve alıyorum o bileti. İkramiye çıkarsa bisiklet tura yapanlara sponsorum arkadaşlar bilginiz olsun. 🙂

Tekrar gezmeye devam ediyorum. Birkaç metre ileride Kilis’te sayısız tarihi camiden sadece bir tanesi olan Kadı Camisinin avlusunu fotoğraflıyorum.

Yine merkezden bir kare…

Artık yavaş yavaş acıkıyorum ve yemek için yine halkın önerisi üzerine Yaren Tarihi Taş Mekânlar Lokantasına gidiyorum. Kilis Tava isimli yemek meşhurmuş. E buraya gelip, yemeden dönmek olmaz değil mi? Hemen sipariş ediyorum yemeğimi ve beklemeye koyuluyorum. Bu arada ilgisinden dolayı lokanta müdürü M.Ali Beye çok teşekkür ediyorum.

Veee beklenen an geliyor, yemeğim tüm güzelliği ile karşımda duruyor. Daha elimi dokunmadan fotoğraflıyorum.

Şunu da belirtmeliyim ki, her tat yerinde güzel. Bu nedenle tezimi bir kez daha onaylıyorum. Herşey yerinde ve usulü ile yenmeli… Bu güzel yemeğin ardından lokantadan ayrılıyorum.

Yemeğin ardından saatim 15:00’i gösterdiği sırada otogara doğru yöneliyorum. Yol üzerinde yine elimde makineyi gören çocuklar abi fotoğrafımızı çeksene dediklerinde hemen çekiyorum bende.

Otobüsüm perona yanaştığı sırada son fotoğrafımı çekiyorum. Yoldaşım bir ayağı topal şekilde yolculuk için yerini alıyor. Önce Gaziantep’e gideceğim ve ardından 18:30’da Erzincan’a gidecek olan otobüsümü bekleyeceğim.

Kilis’ten otobüse bindikten bir saat sonra Gaziantep’e varıyorum. Burada da biraz bekledikten sonra beni Erzincan’a götürecek otobüs Hatay’dan geliyor. Sağ olsun sabah söylediğim muavin arkadaş koca bir bagajı bana ayırmış. Bu güzel ve ince davranış için çok teşekkür ediyorum.

Bu güzel yolculukta bana eşlik eden; Göksun ÖZKİRİŞÇİYavuz KIROĞLUErtan ERBEYLİ ve Tunç TUNCAY‘a çok çok teşekkür ediyorum. Farklı bir Şehirden Şehire turunda buluşmak dileği ile…

Toplam Km: 72.32 Km | Ort.Hız: 20.5 | Max.Hız: 50.2 | Bisiklet Kullanımı: 03:30:39

Güzergah ve Yükselti Haritası;

Sevgi ve Saygılarımla…

Gaziantep’ten Kilis’e Bisiklet Turu” üzerine 14 düşünce

 • 27 Aralık 2010, 23:48
  Permalink

  Süper olmuş be.Helal olsun sana taşdelen…pedalına kuvvet…

 • 28 Aralık 2010, 00:23
  Permalink

  Ya adam durmuyo ki yerinde iş falan dinlemiyo zincir dinlemeyen kıran adam
  senden öğrenecek çok sey var. Herkesin ayağına sağlık…

 • 28 Aralık 2010, 15:37
  Permalink

  Serkan kardeşim…
  bizlerde çok memnun olduk…seninle pedal çevirmekten keyif aldık.. tekrar başka yollarda görüşmek dileğiyle…

 • 29 Aralık 2010, 09:19
  Permalink

  Çok teşekkür ederim Semih Hocam, güzel bir gün geçirdik. Birlikte farklı rotalarda da pedallayalım hocam. Sizi şehirden şehire turlarında görmek isterim.

  Orhancım çok teşekkürler yorumun için. Kaçmak lazım arada, yoksa bu hayat nasıl çekilir? 🙂

  Yavuz abicim, tekrar herşey için teşekkür ederim. Harika bir gündü, muhteşem bir şehir ve süper lezzetler… Tüm ekibe sevgilerimle…

 • 29 Aralık 2010, 11:53
  Permalink

  Kilis’e gidipte yemeden dönmeyeceğiniz Kilis Tavayı bir defa daha sizin pedalınızın penceresinden hatırlamak çok güzeldi.

  Yolunuz bizim buralara düşerse (Sakarya) kapımız sonuna kadar açık. Bu sene Erzurumdan Sakaryaya dönerken Erzincan terminalinde son anda otobüsten inip biletimi geri vererek ertesi gün Tunceli’ye giderek yaptığım yolculuğun tadını ve heyecanını Kilis’te ki gezinizle bir defa o anı yaşattınız teşekkür ederim.

  Can Erzincan’a selamlar, pedalınızdan çıkacak yazıları bekliyoruz..

 • 29 Aralık 2010, 12:27
  Permalink

  Merhaba Kazım Bey,
  Birgün Sakarya’da birlikte pedallamayı bende çok isterim. Ayrıca yapmış olduğunuz Tunceli gezisini kesinlikle tahmin edebiliyorum. Ruhumuzda gezginlik varsa hayattan zevk almayı biliyoruz demektir.

  Sevgiler…

 • 31 Aralık 2010, 10:26
  Permalink

  Merhaba.
  Size imreniyorum, gideceğim diyor pat gidiyorsunuz. Fotoğraflar da çok güzel.

 • 31 Aralık 2010, 15:08
  Permalink

  Merhaba Serkan çok güzel bir tur oldu vesile olmandan ve beraber turlamaktan çok keyif aldık ben ve tur arkadaşlarım.

 • 05 Ocak 2011, 18:42
  Permalink

  Abi harika olmuş valla ya şu öss belamdan bi kurtulayım sana hep eşlik edecem işallah 🙂

 • 07 Ocak 2011, 12:12
  Permalink

  Çok teşekkürler sevgili arkadaşlar,
  Sevgiler…

 • 05 Şubat 2011, 16:07
  Permalink

  Beldemizi Sizin dilinizden dinlemek ve Fotoğraflarını seyretmek çok güzel..Elinize Ayağınıza sağlık..
  Yaren Sahibi Ekrem Şekeroğlu

 • 19 Nisan 2011, 21:33
  Permalink

  SİTENİZİ YENİ GÖRDÜM BİZE GÖSTERDİĞİNİZ İLĞİ İÇİN TEŞEKUR EDERİZ BU GÜZEL TATDI YEMEYE HER ZQAMAN BEKLERİZ KİLİSİN MEŞUR KATMERCİSİ UGUR BEKAN

 • 27 Haziran 2011, 21:33
  Permalink

  selam ben gaziantepte yaşıyorum 3 gün sonra arkadışımla kilise bu şekilde bir gezi yapacağız..tabi amatör olarak..şuan lise öğrencisiyim üniversiteye gidince sizlere katılmayı çok isterim..

 • 16 Eylül 2012, 17:08
  Permalink

  hello…
  i know its not in the right language but im in need of some help… Im going across Turkey on my bike and i need some repairs to be done in order to continue… could someone point me to a good bisiklet shop in Gaziantep?
  thanx
  number is 0531 011 5943
  tesekkuler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.