Pedalla Doğu’da 3.Gün (Tatvan – Siirt)

pedalla-doguda-3-gun-banner

15 Ekim 2012

Hasip Hocanın evinde kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkmak için hazırlanıyoruz. Dışarıda hava yine çok soğuk. Şimdi “sıcacık evde oturup çay yudumlamak varken ne işimiz var arkadaş yolda” diyesi geliyor insanın. 🙂 Tabii yolun keyfi bambaşka olduğu için insanoğlu çıkmadan anlamıyor.

Dışarıda güneş var ama hava yine de soğuk. Tatvan’dan tırmanış ile güne başlıyoruz. Bitlis – Ağrı kavşağında kısa bir fotoğraf molasından sonra yükselmeye devam ediyoruz. Sabah saatlerinde tırmanışlar çok iyi oluyor, ısınmak için en güzel yöntem. 🙂

DSCN7839

Tırmanış sonunda Rahva Ovasına çıkıp burada yüksek tempoda pedal çevirmeye başlıyoruz. Sağ yanımızdaki dağ manzarasında kendimizi kaybediyoruz.

DSCN7841

Biraz ısındıktan sonra durup üzerimizdeki fazlalıklardan kurtulup pedallamaya devam.

DSCN7844

Bir sonraki durağımız ise Bitlis – Muş kavşağı oluyor. Burada fotoğraf alıp yolumuza devam ediyoruz. Artık Bitlis’e kadar iniş bizi bekliyor.

DSCN7845

Son defa dağlara bakıp, salıyoruz kendimizi rampadan aşağıya…

DSCN7846

Bitlis girişine kadar güzel bir iniş yaptık. Burada Mehmet Bey ile telefonlaşıp, Bitlis merkezde bizi beklediğini öğreniyorum. Son kez görüp yolumuza devam edeceğiz. Fotoğraf çektikten sonra vakit kaybetmeden merkeze devam ediyoruz.

DSCN7848

Hızla şehir merkezine inmeye devam…

DSCN7851

Bitlis tarih bakımından çok eski ve özel bir şehir. Bunu Bitlis’i gezerken çok rahatlıkla keşfedebilirsiniz. O kadar güzel yerler var ki saymakla bitmez.

Bu arada Mehmet Bey ile özel idare önünde buluşup ayaküstü görüşüyoruz. Çay/kahve teklifi için teşekkür ederek merkezi geziyoruz.

DSCN7852

DSCN7853

Bitlis Belediyesi 100.Yıl parkı yanından geçip alışveriş için market arıyoruz. Bir süre arayıştan sonra ancak hastane yanında buluyoruz.

DSCN7854

Hastane yanındaki marketin fiyatları karşısında şaşkınlığımı saklayamıyorum. Ne var da bu kadar pahalı satıyorlar anlamadım. Yazıklar olsun arkadaş… İşletme sahibine isyanımı belirterek dışarıya çıkıyorum ve Suat ile Bitlis’i gezmeye devam ediyoruz.

Bitlis’in meşhur beş minareleri birer birer karşımıza çıkıyor.

DSCN7855

Bitlis Kalesinin yanından yola devam…

DSCN7859

Sırası ile minareler…

DSCN7862

DSCN7863

DSCN7864

DSCN7865

Tarih kokan şehrin sokaklarında kayboluyoruz, o kadar güzel ki buradan hiç çıkmak istemiyor insan.

DSCN7866

Vadi içerisine kurulmuş şehrin evleri çok değişik. Aynı Mardin’deki gibi hiç biri diğerinin önünü kapatmıyor.

DSCN7867

Burada çok vakit geçirdik daha Siirt’e çok yolumuz var. O nedenle hızlı hareket ederek Bitlis’ten çıkıyoruz.

DSCN7868

Bitlis’ten sonra vadide pedallamaya devam ediyoruz. Yol, bu şekilde Ziyaret Beldesine kadar gidiyor. Çok zorlu olmamakla birlikte, arada kısa çıkışlar oluyor.

DSCN7870

Baykan’a 42, Siirt’e ise 90 km yolumuz kaldı. Keyifle pedal çeviriyoruz buralarda. Suat ile bazen aramız açılıyor ama yine görüş mesafemizi kaybetmiyoruz. Bir diğer taraftan vadide pedallamaktan biraz ürperiyoruz. Haberlerden duyuyoruz genelde buraları. İç açıcı haberler değil hem de. Onun üzerimizde baskısı olsa da, pek inanmıyoruz tabii. Biz sadece, ülkemizi bisikletiyle gezen yolcularız. Yolumuza bakarız…

DSCN7872

Çok güzel bir lokantanın önünden geçiyoruz. Canlı balık üretimi yapılıyor burada.

DSCN7874

Davar sürüsünün yanından geçerek, derenin akışına vadi içerisinde keyifle yol alıyoruz.

DSCN7875

Karşımıza yeni yapılan bir tünel çıkıyor. Işıklandırması olmayan tünelden dikkatle geçiyoruz. Biraz daha ilerleyince karşımızda silahlı iki adam görüyoruz. O arada nabzımız yükseliyor ve arkamdan Suat’ın “Taşdelen, onlar kim?” dediğini duyuyorum. 🙂 Hiç oralı olmadan devam ediyoruz ve yakınlaşınca korucu olduklarını görüyoruz. Rahatlıyoruz doğal olarak ve biraz ileride jandarma kontrol noktasından geçiyoruz.

DSCN7877

Buradan sonra Baykan’a 32 km yolumuz kaldı. Saat henüz 9.30 ve çok iyi gidiyoruz.

DSCN7878

Ürperten vadide pedal çevirmeye devam…

DSCN7879

Yer yer yol yapım çalışması var, yollar epey genişletilmiş burada.

DSCN7880

Küçük bir tepeyi aştıktan sonra Baykan’a 22 km kaldığını görüyoruz. Hemen sol tarafta bulunan lokantada çay molası veriyoruz. Burada elemanlarla bol muhabbet edip, çay yanında bisküvi yiyoruz.

DSCN7881

Molanın ardından tekrar yola düşüyoruz. Şu an eski yolda pedal çeviriyoruz, ama çok yakında yeni yol yapılacak. Eminim orada gitmek daha kolay olacaktır. Şuan geçtiğimiz hafif çıkışlarda olmayacak o yolda. Daha aşağıda tarihi köprü dikkatimiz çekiyor.

DSCN7882

Dağlar arasından ilerliyoruz.

DSCN7883

Suat ile keyifle pedal çeviriyor ve Baykan’a çok yaklaşıyoruz. 😉

DSCN7884

Etkileyici yol manzaraları ile pedal çevirmeye devam…

DSCN7885

Saat tam 11.00 ve Siirt il sınırlarına giriş yaptık. Yeni bir şehirde pedal çevireceğiz. Aynı zamanda turun dördünce şehrine girmiş oluyoruz.

DSCN7888

Siirt il sınırlarına girer girmez Baykan’a 6 km kaldığını görüyoruz. Fotoğraf çekip ilçeye doğru devam ediyoruz.

DSCN7892

Vadi burada çok daralıyor ve girdiğimiz gibi hızla çıkıyoruz.

DSCN7894

Kemerli köprülerden bu bölgede çok var. Suat devam ederken ben durup fotoğrafını çekiyorum. Ardından ona yetişmek için asılıyorum pedallara.

DSCN7895

Baykan’a giriş yaptık ve karnımızı doyurmak için bir yer bakıyoruz. Çok geçmeden bir yer bulup ekmek arası  yapıyoruz. Amaç karın doyurmak değil mi? Bir şekilde doydu burada da. Yemek yerken sıcak kanlı Baykanlılar ile muhabbet ediyoruz.

DSCN7903

Ayrılmadan önce her zaman olduğu gibi burada da hatıra fotoğrafı çekiyorum.

DSCN7904

Baykan girişinde tabela olmadığı için fotoğraf çekememiştik. Çıkışta bulunca karşıya geçip fotoğrafı çekiyoruz. Bu sırada bir adam geliyor yanımıza ve ingilizce konuşmaya başlıyor. Tabii çok iyi bilmediğini anladım ve ona ingilizce karşılık vermeye başladım. Bu şekilde çat pat muhabbet bir yerde tıkandı kaldı. Bizde geyik daha fazla uzamadan yola devam ediyoruz.

DSCN7905

Baykan ile Ziyaret arası çok yakın olduğu için 20 dakikada varıyoruz. Burada Veysel Karani türbesini görmek için merkeze dönüyoruz. Kalabalık bir yer, bir sürü insan var çevrede. Turist olarak görünmek beni çok rahatsız ediyor. O kadar gerildim ki birkaç kişiye ters cevap vermek zorunda kalıyorum. Durmamızla birlikte iki dakika içinde çevremiz insanlarla doluyor. Özellikle çocuklar çok rahatsız ediyorlar, ama yapacak bir şey yok.

DSCN7906

Veysel Karani Hz. Türbesi…

DSCN7908

Türbe ve cami aynı avlu içerisinde. Buradan da bir fotoğraf çekiyorum.

DSCN7909

Aşağıdaki fotoğraf ise cami ve türbenin giriş kapısı.

DSCN7911

Hediyelik eşya satanlar sıralanmış yol boyunca. Bakıyorum bir kaçına ama pek alacak bir şey bulamadım. Çevremizdeki insanlarında yoğun ilgisinden dolayı, bir an önce gitmek istiyoruz buradan. Bir saat kadar zaman geçmiş. Marketten içecek alıp, hemen yola çıkıyoruz.

DSCN7912

Ziyaret’ten sonra Siirt’e 40 km yolumuz kalıyor. Tabelada Kurtalan yazıyor ama biz oraya gitmiyoruz. Orası Siirt – Batman yolu üzerinde kalıyor. Biz direkt Siirt’e devam edeceğiz.

DSCN7913

Dağların tepesine kurulmuş köyleri izleyerek pedallıyoruz.

DSCN7917

Rakım çok düştü ve bu bölgede pamuk görünmeye başladı. Genelde Çukurova’da görünen pamuk burada da var.

DSCN7918

Ziyaret’ten çıkalı bir saat oldu ve Siirt – Batman yol kavşağına geliyoruz ve buradan sola dönerek devam ediyoruz. Planımıza göre bugün Siirt’te kalacağız.

DSCN7919

Siirt’e son 19 km yolumuz kalıyor. Buradan sonra yol inişler ve çıkışlar ile devam ediyor. Neredeyse buraya kadar rampa aşağı gelmiştik, ama bundan sonra yol daha zorlaşıyor.

DSCN7921

Su takviyesi için güzel bir mesire alanında durup, biraz dinleniyoruz.

DSCN7922

Uzakta Siirt göründü, ama daha yol uzun. Geçen yıl araç ile gelmiştim Siirt’e ve Batman kavşağından sonra yolun zorluğunu biliyorum. Siirt’e kadar neredeyse hep çıkacağız. Buradan da görünce tekrar hatırladım zaten.

DSCN7923

Dağ manzaraları ise yine her zamanki gibi beni benden alıp götürmeye yetiyor.

DSCN7924

Saat 15.10 ve biz Siirt’e giriş tabelasının önündeyiz. Şehre giriş yaptık ama daha merkeze çok var. Oraya kadar çıkış devam ediyor.

DSCN7928

Giriş tabelasından sonra şehir merkezi tam 40 dakika sürüyor. 🙂 Ve Siirt’den şehir manzaraları…

DSCN7930

DSCN7932

Burada İsmail’in bizi yönlendirdiği arkadaşları arıyoruz. Biraz bekledikten sonra geliyorlar. Bir şeyler içerken kalacak yer konusunu konuşuyoruz. Burada benim çocukluk arkadaşım Cengiz var. Ben şansımı deneyip onu arıyorum. Siirt’te olduğumu söylüyorum. Sağ olsun gelip hemen alayım diyor ama ben evi bildiğim için gelirim diyerek telefonu kapatıyorum. Ben konaklama işini hallettim. Sıra Suat’a geliyor ve onuda arkadaşların tavsiyesi üzerine uygun bir otele yerleştiriyoruz.

Siirt Valiliği önünde meşhur Siirt fıstığı heykelini görüyoruz. Antep fıstığından daha şişman ve lezzetli bir fıstık. Eminim bir çoğunuz biliyordur.

DSCN7934

Bizi karşılayan ve ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ederek ayrılıyoruz. Suat ile sabah buluşmak üzere sözleşiyoruz.

Ben giriş tabelasının olduğu yere kadar geri dönüyorum. Arkadaşımın evi burada çünkü. Yarın tekrar merkeze doğru çıkacağım. Siteye gelip Cengiz’i arıyorum ve çok geçmeden beni kapıda karşılıyor. Birlikte bir şeyler yeyip, geçmiş günleri konuşuyoruz. Ardından akşama kadar vakit geçiriyoruz. Akşam Cengiz’in halı saha maçı varmış. Ben de onu izlemeye gidiyorum. Keyifli dakikalardan sonra eve dönüyoruz ve yarın erken kalkmak üzere uyuyorum.

3.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Tatvan – Siirt); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

tatvan-siirt-guzergah-haritasi

Sevgilerimle…

onceki-gunorta-gunsonraki-gun

Pedalla Doğu’da 3.Gün (Tatvan – Siirt)” üzerine 4 düşünce

 • 29 Aralık 2012, 15:30
  Permalink

  işte gerçek gezi bu…. her ilin ilçenin yolların,bağların,bahçelerin,doğanın kokusunu alarak gezmek diye buna denir…………..tebrikler…………

 • 05 Ocak 2013, 19:42
  Permalink

  Senle beraber gezerken şu ana kadar hep tarih kokusu aldım…çok güzel yerlermiş…Batıda batının enkazları varken,doğuda atalarımızın eserlerini görmek ne güzel…keşke romalıların,lidyalıların eserlerine verdiğimiz değerlerin yarısını buralara versek daha anlamlı olmaz mı?…Atalarım han ,hamam,köprü,cami yaparken batılılar tiyatro,heykel yapmış…aradakı anlayış farkı nasıl farklı demi…Buraları insanlara tanıttığın için bisikletine(dahon) ,pedalına sağlık taşdelen…
  umarım birgün” selçuklulara sadakat turu düzenlersin” bende buralarda pedal çeviririm…
  “Doğaya sahip çıktığımız kadar,tarihimizede sahip çıkmalıyız” diye düşünüyorum….tşk.ler…

 • Geri izleme:Pedalla Doğu’da 4.Gün (Siirt – Şırnak) – PEDALLA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.