Pedalla Hakkari

30 Nisan 2009

Pedalla.com üzerinde gerçekleştirmiş olduğumuz,“Pedalla.com sayfalarında nereyi görmek isterdiniz?” sorulu ankette kullanılan 100 oyun %44’ünü Hakkari aldığı için siz değerli arkadaşlarım adına gidip, gezdim ve fotoğrafladım.

Anket Sonuçları;

Pedalla.com sayfalarında nereyi görmek isterdiniz?

 • Hakkari (44.0%, 44 Oy)
 • Kilis (21.0%, 21 Oy)
 • Bartın (16.0%, 16 Oy)
 • Bayburt (13.0%, 13 Oy)
 • Iğdır (7.0%, 7 Oy)

Toplam Oy: 101

Hakkari hakkında kısa bir bilgi;

“Hakkari adı, eskiden Van gölünün güneyinde ve bir bölümü de İran?a doğru uzanan yörelere yerleşmiş ?Hakkar? kabilesinin isminden gelmektedir.  Arap dili, coğrafyası ve tarihlerinde bölge adı ?Hakkariye? olarak geçmekte olup, ?Hakkarlar?ın Şehri? anlamına gelmektedir.

Yörede yapılan araştırmalarda ele geçen belgelerden ve çevrede bulunan kaya isimlerinden bölgenin tarih öncesi çağlarda yerleşim yeri olduğu, sırayla Sümerler, Akadlar, Urartular ve Asurluların uzun süre yaşadıkları tespit olunmuştur.

İlk çağlarda müstahkem bir kale gözüyle bakılan ve bu yüzden uzun savaşlara sahne olan Hakkari 1514?de Çaldıran zaferinden sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Birinci dünya savaşı sonrasında 24.04.1915?de Rusların işgaline uğrayan Hakkari 22.04.1918. tarihinde kurtarılmıştır.

1926 yılında yapılan Ankara Antlaşması ile Musul dahil beş bölgesi ulusal hududlar dışında kalan Hakkari aynı yıl il statüsü kazanmıştır. 1933 yılında Van İline bağlanmış, 1936 yılında yeniden il statüsü kazanmıştır.” * Hakkari Valiliği

Hakkari, Doğu Anadolu Bölgesinin Hakkari Bölümünde yer alır ve Türkiye’nin en güney doğu ucudur. Türkiye’yi İran’a bağlayan Esendere Sınır Kapısı sayesinde Yüksekova dolayları biraz daha hareketlidir. Şehir merkezi dağ yamacına kurulmuş ve Sümbül Dağı manzarasını sunan muhteşem bir yerdir. Van, Başkale’den sonra girilen Zap Suyu Vadisinin manzarasının tarifini yapmak mümkün değil.

Cilo Dağları ve Ters Lalesi ile bilinen Hakkari, Türkiye’nin en nadir doğasına sahip. Birçok endemik bitki türüde bu bölgede yaşıyor. Bunun yanında bir çok kuş türünede ev sahipliği yapıyor. Coğrafyası çok sarp olan bölgede kışın ise çok ağır şartlar hüküm sürüyor. Şehir rakımı 1700 metre dolaylarındadır.

Fotoğraflar:

Hakkari Merkezde Atatürk Heykeli, şehrin tam merkezinde yer alıyor.

Sümbül Dağının ihtişamlı manzarası..

Şehrin her yerinde Sümbül Dağını görmek mümkün.

Hakkari, Sümbül Dağı ve ben…

Nesim Gözeten Kardeşim…

Hakkarinin şehir merkezi…

Atatürk Heykeli ve Sümbül Dağı…

Genç Hakkarili…

Şehir manzarası ve yine Sümül Dağı

Hakkari Ters Lalesi… Cilo Dağlarında bulunuyor…

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Hakkari” üzerine 11 düşünce

 • 12 Haziran 2009, 21:44
  Permalink

  Bisiklet adına yaptıklarını izledikçe sana teşekkür ve övgüler az kalıyor. İyiki varsın. Sağol kardeşim.

 • 13 Haziran 2009, 22:49
  Permalink

  Serkan abi valla seni öğrencilerime örnek olarak anlatıcam “azim ve başarı” konusunda… Çok Yaşa….

 • 13 Haziran 2009, 23:10
  Permalink

  teşekkkürler serkan emeğin için.
  eline sağlık

 • 14 Haziran 2009, 00:15
  Permalink

  merhaba Serkan abi;
  çok uzaklardaki, herkesin ismini sürekli doyduğu ama kimsenin kolay kolay gidemediği bu şirin şehri bizlere tanıttığın için sonsuz teşekkürler…

  yalnız bir sorum olacak
  hakkariye bir araçla mı gittiniz? yol fotoğrafları yok bu sefer de…

 • 14 Haziran 2009, 13:52
  Permalink

  emeğine sağlık kardeşim. ülkemzin dört bi tarafını gezdik sayende. gönlüne yüreğine ayklarına sağlık. herşey için çok sağol.

 • 14 Haziran 2009, 19:19
  Permalink

  Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar…

  Sevgili Ümit, zaman sıkıntım olduğu için otobüs ile gidip, otobüs ile döndüm. Sadece Hakkari’de pedalladım…

  Sevgiler…

 • 15 Haziran 2009, 14:31
  Permalink

  bloğunuzu çok beğendim. hakkari yüksekova’da 2 sene kaldım. Hakkari’yi de görme şansım oldu bu yüzden. heryeri bisiklet ile mi geziyorsunuz?

 • 15 Haziran 2009, 16:47
  Permalink

  Merhabalar,
  Gezilerimizin hepsini bisikletimiz ile gerçekleştiriyoruz. Bunun içindir ki PEDALLA diyoruz… 🙂

  Sevgiler…

 • 25 Mayıs 2010, 02:20
  Permalink

  merhaba..

  sizin Hakkari’de olduğunuz tarihten 4 gün önce ben de Hakkari’dey dim. Pazar günü sabah kalvaltısını Hakkari’de yaptım. Çektiğiniz fotoğrafların her karesini canlı görmek çok heyecan verici. Tekrar gitmek isterim Hakkari’ye, çünkü bana borcu var. Nasıl mı? gittiğim her il tabelasında (şu anda 75 il tabelası oldu) fotoğraf çektiriyorum. Maalesef Hakkari il tabelasını yol yapım çalışması nedeniyle kaldırmışlardı herhalde çektiremedim. Bu yüzden Hakkari herhalde beni bir daha misafir eder? Belki sizinde tabelada fotoğrafınız yok? Birlikte gideriz belki ne dersiniz fotoğraf çektirmeye?

 • 12 Ekim 2010, 02:04
  Permalink

  slm abi sakaryalı özcan teşekürler bu resimleri görme fırsatı verdiğin için ama canlı görmek daha iyi tarih 25 04 2008 21 12 2008 tarihleri arası orda askerliğimi yaptığım için özlemişim oraları tekrar görebilmemi sağladığınız içi teşekkür ederim

 • 18 Şubat 2013, 00:21
  Permalink

  slm, hakkari’de yaşıyorum.

  bu fotoları referans göstererek CouchSurfing profilimde (yeniden konuk almaya başladığım zaman) yayınlamama izin verirseniz çok sevinirim. Olur mu? Şehri -bence hala güncelce- çok güzel örneklendiriyor. Yazıyı da sevdim. Ona da link vermek isterim. Olur mu? Tşkler size bu çalışma için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.