Pedalla Türkiye 50.Gün ( Aksaray – Ürgüp )

Kapadokya

01 Temmuz 2007 Aksaray – Ürgüp

Bugün yine erkenciyim, erkenden Ürgüp’e varmak istiyorum. Can Dede ile buluşacağız ve onu fazla bekletmek istemiyorum. Saat 5:00’de uyanıyorum ve 20 dakika sonra yola hazır hale geliyorum. Aksaray’ı da geride bırakıyorum, rampa ve rüzgar ile karşı karşıyayım.

Bir süre ilerledikten sonra, tabi bu çok zor oluyor. Hızım 10 km’yi çok nadir görüyor. 5-10 km/s arasında gitmeye çalışıyorum. Çok kötü bir durum şu an. Zar zor ilerliyorum ve 10 km sonunda ilk gördüğüm tesise kahvaltı molası için giriyorum. Tabi menüm çoğu zaman olduğu gibi sıcak bir kase çorba. 🙂 Hem uygun, hem doyurucu…

Kahvaltı molasının ardından tekrar yola çıkıyorum. Günüm çekilmez olacak yine rüzgar sayesinde. 3 km sonra Ihlara Vadisi kavşağına varıyorum. Normalde Ihlara’ya girmek istiyordum ama rüzgar ve Can Dedenin bekleme etkenini ekleyince Nevşehir’e devam etmek kararı alıyorum.

Buradan sonra önümde ilk ilçe Acıgöl geliyor ve benim henüz 39 km yolum var. Dün ve bugün rüzgardan çektiğim nedir benim diye düşünmeden de edemiyorum.

Tabi bire köpek etkeni var, bunu eklemeyi unutmuştum. Ne güzel ki, onlarda sinir olduğum şeylere ilave oldular. Allah’ım sen benim aklıma mukayyet ol. 🙂

Neyse ki köpeklerden de bir şekilde kurtuluyorum, Acıgöl’e son 28 km kalıyor.

Acıgöl 18 km…

Acıgöl 8 Km… 🙂

Nevşehir İl sınırlarına saat 9:20’de giriyorum. Aynı zamanda turumun 50. gününde, Türkiye’nin 50. iline ve turumun ise 27. iline giriyorum.

Buradan sonra Acıgöl’e ulaşıyorum ve ilçe merkezine doğru devam ediyorum.

Acıgöl’de kısa bir yemek molası veriyorum. Bugün menüm biraz daha değişik tabi. Döner ekmek söylüyorum kendime. 🙂 Molanın ardından tekrar yoldayım ve karşıma ilk çıkan tabela da Nevşehir’e 10 km kaldığı yazıyor.

Sağım solum her yanım patates tarlaları ile çevrili. Bu bölgenin patatesinin meşhur olduğunu daha önceden biliyordum ve bu manzaralar beni çok mutlu ediyor.

Bir patates fidesi çekiyorum…

Birkaç iniş çıkışın ardından saat 10:52’de Nevşehir girişindeyim. Şehir merkezine girmeden Ürgüp’e doğru devam edeceğim. Can Dede Ürgüp’te yaşıyor ve beni orada bekliyor.

Sol taraftan Ürgüp’e doğru devam ediyorum.

Girişte Nevşehir Belediyesinin “Şehitler Parkı” bulunuyor. Birkaç fotoğraf çektikten sonra devam ediyorum.

Nevşehir’den birkaç manzara daha…

Ürgüp’e doğru pedallamaya devam ediyorum. Bu arada Can Dede ile telefonlaşıp nerede olduğum konusunda bilgilendiriyorum. O da Bana doğru yola çıkacakmış birazdan.

Burada susuz kalıyorum ve bir çeşme bulamıyorum. Yanımda yaklaşan ve duran bir araçtan su istiyorum ve isteğimi geri çevirmeden suyu veriyorlar bana. Bana iyi geliyor ve tekrar yola devam ediyorum.

Ürgüp’e 18 km yolum var ama yolum inişli çıkışlı. Bir dalıyorum, bir çıkıyorum… Eğlenceli bir yol.

Ürgüp’e son 8 km yolum kaldı…

İlçe’ye az bir yolum kala Can Dede ile buluşuyoruz. Önce sarılıyoruz bir birimize. Daha önce internet ortamında tanışmış olsakta yüz yüze ilk defa buluşuyoruz. Ama yürekler bir olunca pek bir yabancılık çekmiyoruz.

Ürgüp Girişinde bizi adaşım Serkan Öztuna bekliyor ve onunla da orada tanışıyoruz. İki güzel yürekli insan ile birlikte Ürgüp’teyim…

Meşhur 50 YTL’mizin üzerinde bulunan Kapadokya manzarasında Can Dede ile hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Buradan da gideceğimiz yola bir göz atıyoruz ve vakit kaybetmeden merkeze doğru pedallıyoruz.

Son bir tane Kapadokya fotoğrafı daha çekiyorum…

Merkeze vardıktan sonra Can Dede’nin evine doğru gidiyoruz. Bisikletimi içeriye alıyoruz ve hemen soyunup dökülüyorum. Güzel bir duş çok iyi geliyor. Bu arada Can Dedenin tek misafiri ben değilim, İstanbul’dan bir misafiri daha var. O da Hakan Yazman arkadaşımız. Yarışlar için buraya gelmiş.

Akşam biraz çıkıp Ürgüp’ü dolanıyoruz ve tekrar eve dönüyoruz. Kapadokya’yı daha ayrıntısı ile gezmek için yarında bütün gün burada olacağım. Saat gece 12’e doğru günün sonuna geliyoruz ve yatıyoruz.

Yol Bilgileri

Aksaray – Nevşehir – Ürgüp arası epey engebeli bir yol. Bazı bölümlerde yol düz olsa da genel olarak sık iniş ve çıkışlar bulunuyor. Yol Nevşehir’e kadar çok geniş Nevşehir’den Ürgüp’e ise daralıyor. Tabi günümüzde genişletilmiş olabilirde. Yol üzerinde Acıgöl ilçesi bulunuyor. Mola için uygun bir yer. Bunun dışında ters rüzgar buralarda da can sıkıcı olabilir. Yol toplamda Aksaray’dan Ürgüp’e 90 km dolaylarında.

Gün Toplam Km:97,08 | Ort. Hız: 16,8 | Max. Hız: 76,1 | Bisiklet Kullanma Süresi: 06:09:41

Tur Toplam Km: 3740,78

50.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Aksaray-Ürgüp); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 50.Gün ( Aksaray – Ürgüp )” üzerine bir düşünce

  • 25 Ocak 2011, 12:03
    Permalink

    bu da güzel…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.