Pedalla Türkiye 87.Gün ( Bursa – Mustafakemalpaşa )

En uzun ilçe

07 Ağustos 2007 Bursa – Mustafakemalpaşa

Sabah 6:00’da dinç olarak uyanıyorum. Dünkü halsizliğimden, rahatsızlığımdan eser kalmamış bile. Kendimi çok iyi hissediyorum ve bunu beni çok mutlu ediyor. Hemen hazırlanıyorum ve yola çıkmaya hazırlanıyorum.  Yarım saat içinde harekete hazır hale geliyorum ve oteli terk ediyorum. Bursa’yı çıktığımda saatim 7:17 idi. Artık tüm hızla yol alıyorum.

Bir süre ilerledikten sonra uygun bir yerde duruyorum ve marketten alışveriş yapıyorum. Karnımı doyuruyorum bir güzel. Midem de bulanmıyor, ne mutlu bana. 🙂 Bu arada vakit kaybetmiyorum ve yola devam ediyorum. Karacabey’e 45 km yolum varmış.

Seri şekilde pedal çeviriyorum ve hiç durasım gelmiyor. Karacabey 35 Km…

Karacabey 25 Km…

Buradan sonra yol manzarama Ulubat Gölü ekleniyor. Aynı zaman birçok kuşa ev sahipliği yapıyor bu göl. Çevresinde ki leylekleri fotoğraflıyorum.

Ulubat Gölü biraz içeride kalıyor ve yanına gidebilmek için uygun bir yol arıyorum ama uğraşlarım boş çıkıyor bir yol bulamıyorum.

Bende yoluma devam ediyorum ve Karacabey’e 15 km yolum kalıyor. Bir süre sonra yol bozuluyor ve yeni mıcır dökmüşler. O nedenle pek hız yapamıyorum ve bunun yanında gelip geçen araçlar çakıl taşlarını üzerime attırıyorlar. Her geçen araç ile birlikte başımı öne eğiyorum kaskın beni koruması için. Başka türlü kurtulamıyorum. Bir iki tane çakıl taşı çok sert bir şekilde ayağıma çarpıyor. Allah korudu ve sorunsuzca bu bölgeyi geçtim.

Durmadan hızla yol alıyorum. Önüme çıkan kavşaktan Karacabey’e doğru dönüyorum. Biraz ilerledikten sonra yine küçük bir kavşaktan geçiyorum. Ben düz giderken tali yoldan bir araç hızla çıktı ve beni görmedi. Kıl payı bana çarpmasından kurtuldum. Durup arkasından bir dizi küfür ediyorum ama hiç durmadan kaçıyor. Neredeyse biçecekti beni. Elim ayağım titriyor resmen. Daha fazla oyalanmadan tekrar yola koyuluyorum.

Karacabey’e saat 10:37 gibi ulaşıyorum ve bir petrol istasyonunda molaya duruyorum. Birşeyler alıyorum ve yemeye başlıyorum. Ama hala yatışmış değilim, ne dikkatsiz insanlar var. Beni öldürse, yanlışlıkla oldu deyip gidecek neredeyse.

Karacabey’in merkezine girip biraz dolaştıktan sonra Mustafakemalpaşa’ya doğru devam ediyorum. 2-3 km kadar aynı yoldan geri dönüyorum ve kavşaktan Mustafakemalpaşa yönüne devam ediyorum. Buradan sonra 17 km yolum kalmış.

Yolum düz ve akıcı o nedenle sorunsuzca ilerliyorum. Son 11 km ve çevremde birçok at çiftliği bulunuyor. Uzaktan seyre dalıyorum…

Saat 12:05 ve ufak tefek bir iki tırmanış ve inişten sonra Mustafakemalpaşa’ya ulaşıyorum.Bugün burada kalacağım, her zaman olduğu gibi ilk iş olarak kalacak yer bakınıyorum. Bugün biraz sorunlu geçtiği için hala yatışmadım. O nedenle hiç belediyeye gidip projemi anlatmak gelmiyor içimden. O nedenle direkt olarak Öğretmenevini buluyorum ve 16 YTL karşılığında odama yerleşiyorum. Soyunup dökünüyorum ve sıcacık bir duş beni bana getiriyor.

Üzerimi değiştikten sonra Mustafakemalpaşa’yı gezmeye çıkıyorum. Şehrin içinden geçen dereyi köprü üzerinden defalarca fotoğraflıyorum. 🙂

Mustafakemalpaşa’nın merkezinde bir Gazi Top’unu dikmişler. Üzerinde yazanları kelimesi kelimesine yazıyorum..

Adı : GAZİ TOP

İmalat Tarihi : 1896

Tipi : 7,5 luk

İmalat No’su : 11700

Markası : OFVXOB

Bopvainhbinbabo (RUSYA) şehrinde imal edilip; Dumlupınar, Sakarya ve Başkumandanlık Muharebelerinde görev yapmış olup, daha sonraları RAMAZAN TOP’u olarak hizmet görmüştür.

Mustafakemalpaşa’nın Atatürk Heykeli…

Mustafakemalpaşa’dan görüntüler….

Gezmeye devam ediyorum ama halkın garip ve ilginç bakmaları beni rahatsız ediyor. Bakıyorum kendime, garip ne var diye? Ama hiç bir şey bulamıyorum. Bir süre sonra çok sıkılıyorum ve market alışverişi yaparak öğretmenevine dönüyorum. Oda arkadaşım ile tanışıyorum. Kendisi Maden Mühendisi ve çok konuşuyor. 🙂 Dinliyorum epey, sonra uyumak için izin istiyorum ve karnımı doyurduktan sonra başımı yastığa koyuyorum.

Yol Bilgileri

Bursa – Mustafakemalpaşa arası 85 km ve yol düz. Hafif iniş çıkışlar mutlaka var ama geneli güzel yolun. Yol üzerinde çokça tesis bulunuyor ve rahat yol alabiliyorsunuz. Bisiklet için banket genişliği ise yeterli…

Gün Toplam Km: 87,28 | Ort. Hız: 18,1 | Max. Hız: 47,1 | Bisiklet Kullanma Süresi: 04:48:00

Tur Toplam Km: 6575,18

87.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Bursa-Mustafakemalpaşa); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 87.Gün ( Bursa – Mustafakemalpaşa )” üzerine bir düşünce

  • 30 Mart 2011, 21:44
    Permalink

    yine güzel gezi olmuş…topun özellikleri dikkatimi çekti.rusya da yapılmış…demek ki taa o yıllarda askeri gereçleri dışardan alıyormuşuz…biz neden yapmıyormuşuz…ve 2.abdülhamit zamanında alınan bu top ne kadar savaşta bize hizmet etmiş…mekanınn cennet olsun atam…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.