Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Uzun bisiklet turlarında kullandığım dış lastiği bu sayfalarda sizlere anlatmaya çalışacağım. 26×2.00 ebatlarda olan bu lastik, içindeki kevlar maddesi yönünden çok sağlamdır. Aynı zamanda katlanabilir olan lastiğin bir tanesinin ağırlığı ise 790 gr civarında.

Biz uzun yol bisikletçilerinin sorunlarından bir tanesi de sık sık patlayan lastiklerdir. Zaman kaybının yanında, bazen bu patlaklar işkenceye dönüşebilir. Zar zor çıkmaya çalıştığımız bir rampada lastiğin patlaması kadar kötü bir durum olamaz sanırım. Ya da yoğun yağmur altında lastiğinizin patlaması durumunda sığınacak bir yer bulamayınca ne yaparsınız? Buyurun düşünün?

İşte Marathon XR bu konuda çok iddialı bir lastik. Patlama derecesini minimuma indiriyor. 10.000 km garantili olan bu lastikler çok daha fazla kilometre yapmanıza olanak sağlıyor. Küçük cam parçaları, dikenler, çalı çırpı gibi maddeler lastiğe battığı takdirde bile iç lastiğe ulaşamıyor. Aynı zamanda lastiğin yere temas eden noktasına kevlar madde yerleştirilmiş. Bu kevlar sayesinde maddeler batsa dahi bir yere kadar iç lastiğe geçemiyor. Bu nedenle lastiğin patlaması bir hayli zor oluyor. Tabi ki imkânsız değil. Henüz hiç patlamayan bir lastik üretilmedi.

Lastiğinizi 15.000 kilometreye kadar çok rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bir süre sonra artık iyice silikleşen lastikte patlamalar görülebiliyor. Ama bu yine diğer lastiklere göre çok daha az bir oranda patlaması demek. Şahsen kendim şuan kullanıyorum ve 20.000 km dolaylarında. İlk zamanki performansını korumasa da hala çok sağlam bir lastik.

Aşağıdaki fotoğrafta ayrıntısı ile görebilirsiniz. Sol taraftaki lastik 18.000 km dolaylarında, sağ taraftaki lastik ise 1000 km dolaylarında.

Aynı zamanda lastiği hafif toprak zeminde de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Yan taraflarında ki dişler tutunmayı üst düzeyde tutuyor. Dişlerin kalın olması asfaltta yatışlarda da çok büyük güven sağlıyor.

Her lastik gibi Marathon XR?da suyu ilk gördüğü anda çok kayıyor. Yağmurun ilk yağdığı zamanlarda ve yol üzerindeki su birikintilerinden geçerken çok dikkatli olmak gerek. Yoksa her an kendinizi yerde bulabilirsiniz. J Bunun yanında sürekli yağmurda gidiyor iseniz tutuş oranında yine bir düşüş yaşanıyor. Kuru zeminde %95?lik bir başarı sağlıyor ise, bu ıslak zeminde %75?e düşüyor. Bu çok normal olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir nokta bana kalırsa.

Sonuç olarak; Bisikletiniz ile uzun yol yapıyor iseniz, sürekli patlaklarla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, %70 asfaltta sürüyorum diyorsanız ve lastik değiştirmekten bıktım diyorsanız bence tam size göre bir lastik. Biraz bütçenizi zorlayıp alabileceğiniz ve yıllarca güvenle ve rahatla kullanabileceğiniz bir lastik.

2007 yılından bu yana aralıksız olarak bu lastiği kullanıyorum ve çok memnunum. Aldığımdan sonra ilk patlağımı 4500 km dolaylarında vermişti. Devamında ise 20.000 km?ye kadar en fazla 6-8 patlak olmuştur?

Lastiğinizin bisikletiniz üzerinde duruşuda önemli diyorsanız, bence yakışıyor…

Sevgi ve Saygılarımla?

Serkan TAŞDELEN

www.pedalla.com

This entry was posted on Çarşamba, Temmuz 15th, 2009 at 20:32.
Kategori: Tur Bisikletçiliği.

7 Yorum,

 1. Kron eskidi o lastikler eskimedi desek yeridir 😀

  Tüm detaylar dışında ıslak zeminde, en başarılı seri marathon serisi bence (düz maraton, xr, plus fln değil) . Yaz yağmurunda yaptığım bir sürüşte yol kenarındaki göletlerden geçerken suyu nasıl tahliye ettiğine inanamadım. XR modelinde sırt kısımdaki şu büyük baklava dilimli kısımalrın arasına bir kaç derin su kanalı daha yapsalar ıslak zemin tutuşu farkedilir biçimde artacağına eminim. Tabii bu durum ömrün kısalmasına da yol açabilir 🙂

  Serkan abi test yazılarına devam 😉 Sadece dış görünüş ve katalog özelliklerine göre bilinçsiz alış-veriş yapan arkadaşlara bir nebze olsun yön gösterebilirsek ne ala 😉

 2. Pek az rastlanılan incelemelerden biri de lastikler.Fikir oluşturması açısından güzel olmuş.Teşekkürler.

 3. Ouz Deniz

  Hangi Dünya turcusu bu lastiği kullanmıyor???

  ellerine sağlık dostum yine her zamanki gibi insanlara çook faydalı bir paylaşım.
  Allah’a emanet ol abim.tekrar ve tekrar ve tekrar pedallamak dileğimle

 4. Aydın Günaydın

  Tşkler serkan bu bilgiyi bizimle paylaştığın için. Lastik seçiminde arkadaşalara faydalı bilgiler vermiş ve kendi deneyimininde olması bilgileri daha gerçekçi kılıyor.

 5. H.Can Demirel

  Serkancım çok güzel bir inceleme yazısı olmuş. Paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler…

 6. Özgür Kaya

  Artık üretilmiyor bu lastikler dostum. Yeni çıkanları hiç beğenmedim.

 7. tufanmehmet

  Serkan Bey,
  Asfaltta kullanabileceğimiz lastik ve nerden alabileceğimize dair öneriniz olursa sevinirim.
  Saygılarımla

Yorum Yaz “SCHWALBE MARATHON XR 26×2.00”

Serkan TAŞDELEN | pedalla.com | .net | .org | serkantasdelen.com.tr | Tüm hakkı saklıdır | 2014