Topçam Barajı – Dalama Bisiklet Gezisi

topcam-banner

25 Ekim 2015

Öncelikle Merhaba Arkadaşlar,

Bildiğiniz üzere uzun zamandır tur yazısı ekleyemiyordum. Yoğun iş temposu beni bu hallere soktu. Artık şeytanın bacağını kırmaya karar verdim. Umarım bundan sonraki turlarımızı da paylaşmaya devam edeceğim.

Bu hafta turumuzu 6 kişiyle tamamladık. Kısaca rotamız şöyleydi; Çine’nin Altınova köyünden başlayarak, Topçam barajı etrafından Dalama’ya kadar gidip döndük. Muhteşem bir rotada pedalladığımızı, yazıyı okudukça göreceksiniz.

Tur kadrosu Şennur, Feridun, Zafer, İsmet ve Bodrum’dan gelen Seçkin ve ben. Saat 8’de dükkanın önünde buluşup araçları yükleyip Altınova’ya yola çıkmamız gerekirken, saatlerin geri alınmaması konusunun mağduru oluyoruz. Akıllı telefonlarımız saati otomatik olarak geri aldığı için, geç kalıyorum. Tabii benimle birlikte geç kalan birkaç arkadaşımız daha var. Aceleyle hazırlanıp dükkana geliyorum. Hemen bisikletleri araçlara yüklemeye başlıyoruz. Nihayet yarım saatlik rötarla yola çıkıyoruz. Yol üstü simit, çay eşliğinde kahvaltı yaptıktan sonra saat 10.00 gibi Altınova’ya ulaşıyoruz. Bisikletlerimizi indirip tura hazır hale getirmek çok uzun sürmüyor, 15 dakika içinde yola koyuluyoruz.

IMG_2714

Turumuz hemen tırmanışla başlıyor, manzara muhteşem. Topçam barajı tüm güzelliğiyle karşımızda uzanıyor.

IMG_2716

Güneş üstümüzde yükselirken biz de yolun tadını çıkarmaya başlıyoruz. Yeni rota, yeni yollar ve yeni coğrafya görülmek üzere bizi bekler.

IMG_2717

Topçam barajı manzarasında hep birlikte fotoğraf çekilmezsek olmaz diyerek arkadaşlarımı durdurup hemen bir tepeye çıkıp güzel bir fotoğraf çekiyorum.

IMG_2718

Bir haftadır hava yağışlı olduğundan, bugün güneşi görünce hepimiz çok mutlu oluyoruz. Muhabbet hoş beş pedallarımızı döndürüyoruz.

IMG_2722

İlk geçtiğimiz köy Subaşı oluyor. Yola daha yeni çıktığımız için durmadan devam ediyoruz.

IMG_2723

Köy geride kalırken manzarası da çok güzel görünüyor. Baraj gölü ufukta küçücük olarak görünüyor. Yola çıkalı 8 km oldu ve neredeyse 5 km’dir tırmanıyoruz. Çok dik olmadığı için oldukça keyifli. Bu arada 10. km’ye kadar tırmanmaya devam edeceğiz.

IMG_2724

IMG_2726

Subaşı’ndan sonra Sakızağacı mahallesine ulaşıyoruz. Burası tırmanışın son noktası sayılır. Burada durup toplanıyoruz ve ayaküstü kısa bir mola veriyoruz. Şennur’da zirvenin mutluluğunu görüyorsunuz. 🙂

IMG_2729

Hemen arkasından İsmet Hoca ve Zafer de geliyor.

IMG_2730

Seçkin ilginç bir şeyler görmüş olmalı…

IMG_2732

Buradan sonra çok güzel bir iniş başlıyor ve Topçam barajını besleyen dereye kadar iniyoruz. Burada normal köprü ve birde aşağıda kalan tarihi köprüyü görüyoruz.

IMG_2739

IMG_2740

Burada da durup hem dinleniyor, hemde arkadaşların toplanmasını bekliyoruz. Feridun Abimin bu pozunu kaçırmak olmazdı. 🙂

IMG_2744

Tüm ekip bu fotoğraftayız. Sol baştan; Zafer, İsmet, Şennur, Feridun, Seçkin ve bendeniz Serkan…

IMG_2745

Köprüyü geride bırakıyoruz ve çok geçmeden tekrar tırmanış başlıyor. 2 km kadar tırmandıktan sonra Dalama’ya giden anayoldan ayrılıyoruz. Buralar hakkında hiç bir bilgimiz yok, daha önce hiçbirimiz gelmedik. Uydudan çıkardığım rotayı izliyoruz. Devam edeceğimiz yol biraz çamurlu görünüyor ama olsun, çizdik bir kere buradan gideceğiz. 🙂

IMG_2747

Tırmanış burada da tüm zorluğuyla devam ediyor. Yer yer lastiklerimiz çamura batsa da pes etmeden pedallıyoruz.

IMG_2751

Biraz ilerleyince yol su altında. Yandaki tarladan geçerek kurtuluyoruz. Her km ayrı bir heyecan uyandırıyor bizde. Kuloğullar köyüne kadar tırmanacağız.

IMG_2753

Ara sıra kısa ama dik rampalar çıkıyor karşımıza. Keyfimiz ve enerjimiz yerinde olduğu için hepsi bize vız geliyor.

IMG_2754

IMG_2757

Ağaçlar arasında, trafiksiz ve sessiz sedasız pedallıyoruz.

IMG_2759

Kuloğullar köyüne ramak kala bu çamurlu yol çıkıyor karşımıza. Ama burada da pes etmiyoruz. Kimimiz pedallayarak, kimimizse iterek burayı çıkıyoruz.

IMG_2764

Kuloğullar köyüne varınca günün ilk çay molasını veriyoruz. Km saatimiz 20. km’de olduğumuzu, saatimiz ise 12.15’i gösteriyor.

IMG_2768

Buradan sonra kısa bir çıkışın ardından Aydın ovasına salınıyoruz. Manzara burada da çok güzel. Durup uzun uzun seyredesi geliyor insanın.

IMG_2771

Kıvrılarak inerken arada bir durup fotoğraf çekiyorum.

IMG_2774

Alanlı köyünden Yenipazar-Dalama yoluna çıkıyoruz. Geldiğimiz yolda hiç trafik yokken, burada araçlarla karşılaşıyoruz. Dalama’ya ulaşır ulaşmaz öğle yemeği yemek için bir yer kestiriyoruz gözümüze. Hem sulu yemek, hem de pide vs bulunan bir yere oturuyoruz. Bir saat kadar yemek molası veriyoruz.

Karnımızı doyurduktan sonra üzerine kavun da yiyoruz ve ardından dönüş için yola çıkıyoruz.

IMG_2776

Tekrar çıkışlar, inişler bizi karşılıyor. Yolların güzelliği de burada. Sürekli düz olsa, sıkılırız. İnişler, çıkışlar bu işin tuzu biberi.

IMG_2778

Bir ara karşımızda beliren köpeklerden dolayı tüylerimiz diken diken olsa da sorunsuzca atlatıyoruz.

IMG_2787

Şöyle geriye dönüp bakınca geldiğimiz yolu görüyorum. O kadar büyük dağlar ve doğa var ki, ne kadar küçük olduğumuzu bir kez daha anlıyorum.

IMG_2789

Bu defa Topçam barajının diğer yakasındayız. Göl manzarasında yine ekibin fotoğrafını çekiyorum. O kadar tırmanıştan sonra hala enerjimiz var. Çok özlemişiz böyle turları, hız kesmeden devamı gelecek bu turların. 😉

IMG_2792

Topçam barajından bir manzara daha…

IMG_2794

Saat 16.00 olmadan başladığımız yerde turumuzu bitiriyoruz. O kadar güzel geçiyor ki sanki hiç pedallamamış gibiyiz. Yine aynı rotayı yapabilecek gücümüz var. 🙂

IMG_2796

Biraz soluklandıktan sonra bisikletlerimizi araçlara yüklüyoruz. Çine’de tatlı molasının ardından Muğla’ya dönüyoruz. Bu güzel tur için tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Yeni turlarda buluşmak dileğiyle…

Tur Verileri;

Toplam Km: 50.8 km | Toplam Sürüş Süresi: 03:24:55

Max. Hız: 65.5 km/h | Ort. Hız: 14.9 km/h

Toplam Yükselme: 1507 m | Yakılan Kalori: 2194 cal

Topçam Barajı – Dalama Bisiklet Gezisi Güzergâh ve Yükselti Haritası;

topcam-harita

Saygılarımla…

Topçam Barajı – Dalama Bisiklet Gezisi” üzerine 4 düşünce

  • 27 Ekim 2015, 08:57
    Permalink

    Tur çok keyifli manzarası bol olmuş belliki, uzun zaman sonra tur yazını okumakta keyifliydi, yazıların devamını bekliyoruz. iyi pedallamalar.

  • 27 Ekim 2015, 10:05
    Permalink

    Çok güzel bir tur olmuş Serkan Bey. Bir gün inşaallah birlikte pedallamak dileğiyle sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.