Eskişehir, Sarıcakaya, Mihalgazi, İnhisar, Söğüt Bisiklet Gezisi

05 Temmuz 2020

Benim için yeni bir rotadan daha merhaba arkadaşlar. Bugünkü rotamız Eskişehir’den başlıyor ve kuzey ilçelerini kapsıyor. İlk olarak Sarıcakaya, ardından Mihalgazi ile Eskişehir’in iki ilçesini daha geride bırakacağım. Ardından Bilecik il sınırlarına girerek İnhisar’dan geçip Söğüt’te turumu noktalamayı planlıyorum.

Her zaman olduğu gibi Cumartesi akşam Muğla’dan otobüsle yola çıkıyor ve Pazar sabahı Eskişehir otogarına ulaşıyorum. Burada bir güzel kahvaltımı yapıyorum. Saatim 06.00’ya doğru gelirken hazırlanıp yola düşüyorum. Pazar sabahı olduğu için şimdilik trafik oldukça az. Sarıcakaya kavşağına kadar Bursa yolunda ilerliyorum. Bu arada bu turumda bana “Tern Verge P20” katlanır bisiklet eşlik ediyor.

Güneş henüz yüzünü gösteriyor. Hava oldukça güzel, o nedenle keyfimde oldukça yerinde.

Çok geçmeden beklediğim kavşağa geliyorum. Hava tam ısınmadan Hekimdağ Geçidini tırmanmayı planladığım için vakit kaybetmeden yoluma devam ediyorum.

Günün ilk hedef ilçesi olan Sarıcakaya’ya 46 km yolumun olduğunu görüyorum. Yolum şimdilik düz ama biraz ileride tırmanış başlayacak. O nedenle kendimi ruhen o tırmanışa hazırlıyorum.

Artık Eskişehir geride kalıyor. Yeni yerler, yeni yollar beni bekler. 😉

Saatim 07.00’yi geçer geçmez tırmanış başlıyor. Bu sırada Eskişehir’den üç bisikletli arkadaşın yanından geçiyorum. Bir süre muhabbet ediyoruz. Hekimdağ zirvesinde yörük çadırı varmış, oraya gittiklerini söylediler. Kısa bir süre pedal çevirdikten sonra her birimiz kendi tempomuzda tırmanışa devam ediyoruz.

Tırmanış uzun olduğu için ara ara dinlenme molası veriyorum. Bu sırada geride kalan manzaraları izlemeye dalıyorum.

Bu turda tercih ettiğim bisiklet Tern’in 20 vitesli bisikleti. Uzun tırmanış olduğu için vites sayısı benim için çok önemliydi. Uzun zamandır antrenmansız olduğum için çoğu yerde en yumuşak viteste kullanıyorum. Oldukça keyifle pedal çevirmeye devam ediyorum.

Bir süre sonra tırmanışın eğimi biraz azalıyor ve daha rahat ilerliyorum. Bu ara düzlükler bana çok iyi geliyor.

Her turda olduğu gibi burada da yol arkadaşımı ölümsüzleştiriyorum.

Sarıcakaya’ya 30 km yolum kalmış kalmasına ama tırmanış devam ediyor. Zirveye ulaştıktan sonra neredeyse ilçe merkezine kadar ineceğim.

Saatim tam 08.04 ve Hekimdağ Geçidi zirvesindeyim. Önümdeki grafiğe göre tırmanış hala devam edecek. Bu tabelanın bu denli erken karşıma çıkmasına şaşırmıyor değilim. Yapacak bir şey yok hemen fotoğrafını çekiyorum.

Geçitten sonra hafif bir iniş yapıyorum ve tekrar kısa kısa tırmanışa geçiyorum. Bu arada biraz daha ilerleyince hava değişmeye başlıyor. Bir sis çöküyor üzerime. Çok güzel manzara eşliğinde pedallamaya devam ediyorum.

Yollar bomboş ve doğanın tadını çıkartarak ilerliyorum.

Yarımca’dan geçip yoluma aynı hızla devam ediyorum.

Tırmanışın başında karşılaştığım arkadaşların geleceği yerin burası olduğunu tabelayı görünce anlıyorum. İşletmeden bir abinin davetine karşılık teşekkür ederek yoluma devam ediyorum. Yolum uzun ve beni neyin beklediğini bilmiyorum. O nedenle pek oyalanmak istemiyorum.

İnişler çıkışları, çıkışlar inişleri kovalıyor resmen. Keyfim yerinde ve oldukça iyi yol alıyorum. Bir yol üstü çeşmede su takviyesi yapıyorum ve tekrar yoluma devam ediyorum.

Artık iniş tam anlamıyla başladı ve Sarıcakaya’ya artık 20 km yolum var.

Muhteşem bir manzara eşliğinde inişe devam ediyorum.

Güzellikleri sizlere yansıtmak için ara ara durup fotoğraf çekiyorum.

Dağküplü köyünün içinden geçerek inişe tüm hızıyla devam ediyorum.

Yılan misali kıvrılarak inen yolda devam ediyorum. Köy manzaraları ve yeşillikler çok güzel görünüyor.

Dağların arasında süzülüyorum resmen.

Yolumun dönüm noktası olan Mayıslar köyüne ulaşıyorum. Buradan Sarıcakaya ilçesi yönüne döneceğim. Düz gidersem yol beni Ankara’nın Nallıhan ilçesine götürür. Bu defa ki hedefimde orası olmadığı için yoluma sol taraftan devam ediyorum.

Kavşaktan döner dönmez ilçeye 5 km kaldığını görüyorum. İlçeye ulaşıp bir şeyler içmek istiyorum.

Ülkemizin önemli nehirlerinden birisi olan Sakarya Nehrinin üzerinden geçiyoruz. Manzarasını izleyerek devam ediyorum.

Saat 09.32 ve Sarıcakaya ilçesine giriş yapıyorum. Hekimdağ zirvesi 1200 metreydi, oradan buraya kadar 1000 metre iniş yapmışım. Buradan sonra yolum bir süre düz devam edecek.

Sarıcakaya ilçe merkezinden birkaç kare fotoğraf çekiyorum. Çay içecek uygun bir yer bulamıyorum ve bende bir sonraki ilçe olan Mihalgazi’ye doğru devam ediyorum.

Sarıcakaya, Mihalgazi arası da çok yakın olduğu için çok fazla uzun sürmeyecek gibi.

Mihalgazi’ye saat tam 10.00’da ulaşıyorum. Eskişehir’in kuzey ilçelerinden ikincisine de ulaşarak yoluma devam ediyorum.

İlçe merkezinde bir market önünde durarak içecek ve atıştıracak bir şeyler alıyorum ve ayaküstü dinlenerek tüketiyorum. Bu arada arkadaki dağ manzarası oldukça muhteşem görünüyor.

Molanın ardından yoluma devam ediyorum ve İnhisar’a 22 km yolumun kaldığını görüyorum. Buralarda rakım düşük olduğu için havanın sıcaklığı oldukça hissedilir derecede.

Mihalgazi geride kaldıkça dağın manzarası çok daha güzel görünüyor. Durup durup bakasım geliyor. 🙂

Karaoğlan köyünden geçerek pedal çevirmeye devam ediyorum.

Karşı dağın yamacında ki köyleri izliyorum. Ne güzel bir yere konumlandırılmış. Sırtını dağa dayamış vadiyi izliyor resmen.

Dalgalı yolda kendi tempomda ilerlemeye çalışıyorum. Biraz acıktığımı hissediyorum. İnhisar’a ulaşınca karnımı doyuracak bir yer bulurum umarım diye düşünüyorum.

İlçeye daha 10 km yolum var var sıcak iyiden iyiye kendini hissettiriyor. Zorlanmıyor değilim. 🙁

İşte bu aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz manzara pandemi dolayısıyla artık her yerde. 🙁 Artık yeni bir çöpümüz daha oldu. Şişeler, çocuk bezleri ve sigara paketlerine ek olarak artık maskelerimiz de yol boyunca görülecek çöplerden. ;(

Mayıslar köyünden buraya kadar Sakarya Nehrinin akışına geliyorum. Ara ara yollarımız kesişiyor.

İnhisar’ı karşıdan görüp artık iyice acıktığımı hissediyorum. 🙂

Saat 11.23 ve İnhisar’a giriş yapıyorum. Çok küçük bir ilçe, umarım yemek yiyecek yer bulabilirim. Fotoğraf çekip ilçe merkezine devam ediyorum.

Merkeze ulaşınca lokanta göremiyorum ve birkaç kişiye soruyorum. Sorduğum kişiler birkaç yer öneriyorlar ve bende ilçe merkezinde hatıra fotoğrafını çekip yönlendirdikleri lokantaya gidiyorum.

Güzel bir sulu yemek yapan lokantayı bulup hemen masaya oturuyorum. Siparişimi verip bir güzel karnımı doyuruyorum. Yemeğimin üzerinde bir bardak da çay içmek çok iyi geliyor. Biraz da dinlenip daha sonra yola çıkıyorum.

İnhisar’dan sonra hava iyice ısınıyor ve ilerlemek çok daha güç hale geliyor. Çaltı köyüne kadar bir şekilde gelmeyi başarıyorum ama buradan sonra karşıma çıkan rampa ise tamamen beni bitiriyor. Öyle yada böyle burası çıkılacak ve Söğüt’e ulaşılacak. Sık sık mola vererek yol almaya çalışıyorum.

Sert ve yorucu tırmanışa birde sıcak eklenince iyice çekilmez oluyor. Zar zor Söğüt’e ulaşıyorum. Saatim tam 15.11’i gösterdiği sırada ilçeye giriş yapıyorum. Burada Eskişehir’den arkadaşım Oktay’ı arıyorum. Söğüt’e gelip beni alacak ve Eskişehir’e götürecek. Burası küçük bir ilçe olduğu için ulaşım sıkıntılı oluyor. Böyle bir durumda dostlarım ve arkadaşlarımın hızır gibi yetişmesi çok güzel bir şey. Ne kadar teşekkür etsem azdır. Emekleri hiç bir zaman unutulmaz. 😉

Söğüt ilçe merkezine giderek turumu noktalıyorum. Soğuk içecekler alıp bir yere oturuyorum ve turun yorgunluğunu atarak arkadaşımı beklemeye koyuluyorum.

Günün sonunda 102 km pedal çevirmiş oluyorum. Son kısımlarda sıcak oldukça zorlasa da başarmış olmanın mutluluğu fazlasıyla yetiyor.

Bir süre sonra arkadaşım geliyor ve bisikletimi katlayıp aracının bagajına koyuyorum. Eskişehir’e kadar muhabbet eşliğinde gidiyoruz. Eskişehir’de de ailesiyle birlikte keyifli vakit geçiriyoruz ve akşam 22.00’de beni Muğla’ya getirecek otobüse kadar bırakıyor. Tekrar buluşmayı dileyerek ayrılıyoruz.

Bu turda burada bitiyor ve yine yeni rotaların hayaliyle evime dönüyorum.

Eskişehir, Sarıcakaya, Mihalgazi, İnhisar, Söğüt Güzergah ve Yükselti Haritası;

Sevgi ve Saygılarımla…

Eskişehir, Sarıcakaya, Mihalgazi, İnhisar, Söğüt Bisiklet Gezisi” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.