17’den 7’ye Bisiklet Turu 6.Gün (Akhisar – Alaşehir)

15 Ağustos 2012

Hafif rüzgarlı geçen gecenin ardından sabah dinç kalktım. Çadırımı toplayıp kahvaltı niyetine birkaç kek atıştırdıktan sonra yola düşüyorum. Bugün yine görmediğim bir güzergahta pedallayacağım. Bunun mutluluğu hiç bir şeye değişilmez. Yeni yerler, yeni yollar ve yeni manzaralar. Her çevirdiğim pedal benim için sürpriz olacak.

Yine az olan fotoğraflar için özür diliyorum. Daha önce de bahsettiğim gibi elde olmayan nedenlerden dolayı bir kısmı uçtu gitti. Geçtiğim, gördüğüm güzellikleri sizinle paylaşmak isterdim.

Akhisar’ı çıktıktan sonra dar ve düz yola Gölmarmara’ya doğru gidiyorum. Yol dar ve bakımsız olmasına karşın şaşılacak derecede çok trafiği var. Türkiye’nin her yerinde yol yapımı devam ederken buraya neden hiç el atılmamış anlaşılacak gibi değil. Yolda karşılaşıp sorduğum bir kaç kişi ise siyaset ile ilgili muhabbet edince durumu az çok anlıyorum. Dikkatli bir şekilde yoluma devam ediyorum yanımda akıp giden tehlikeli trafiğe inat. 🙂

Bu sıkıcı yolda Gölmarmara’ya giriş yapıyorum. Çok gelişmiş bir ilçe olmamakla birlikte güzel ve şirin bir ilçe burası. Fazla oyalanmadan ilçe merkezinden geçerek yoluma devam ediyorum.

Geldiğim yolun benzeri bir yol ile devam ediyorum. Tek fark diğerine nazaran biraz daha geniş. Bir de manzarasına bir adet göl ekleniyor. Marmara Gölünün kenarında kısa süreliğine bir mola veriyorum. Balık avlamak için göle açılan tekneyi selamlıyorum ve sonra yoluma kaldığım yerden devam ediyorum. Yol manzaram buradan sonra hep domates ve biber tarlaları şeklinde devam ediyor.

Her geçen kilometre yol manzaramı da değiştiriyor. Üzüm bağları yavaştan sıralanmaya başladı yol kenarında. Bakına bakına Salihli’ye giriş yapıyorum. Manisa’nın büyük ilçelerinden birisine daha ulaşmış oldum. Buraya bisiklet ile 3. gelişim. Daha önce hep İzmir yönünden giriş yapmıştım, bu defa ise kuzeyden geliyorum bu ilçeye. 🙂

Salihli’den transit geçiyorum. Çıkıştan birkaç km sonra  sağ taraftan  Alaşehir yönünde devam ediyorum. Bu akşam nerede kalacağımı bilmeden gidiyorum. Otel günüm bugün, ama ne yaparım, nasıl yaparım bilmiyorum. Hele bir gidelim bakalım.

Alaşehir’e yaklaşırken saatin erken olduğunu görüyorum ve Eşme’ye devam etsem mi etmesem mi diye düşünüyorum. Devam edersem güzel güzel rampalar beni bekliyor ve Alaşehir’den Eşme’ye daha 50 km olduğunu biliyorum. O nedenle pek zorlamak istemiyorum. Bir diğer planım ise Sarıgöl ilçesini mi ziyaret etsem oluyor. Bir süre sonra ondan da vazgeçiyorum; Alaşehir’de güzelce dinlenmek daha cazip geliyor. Bu arada midem biraz garip. Canım sürekli tuzlu şeyler istiyor, tatlı hiç bir şey yemek istemiyorum.

Alaşehir’e geliyorum ve birkaç vatandaşın tavsiyesi ile bir otele yerleşiyorum. Odama çıkıp güzel bir duş aldıktan sonra biraz uzanıyorum. Tura çıktım çıkalı böyle bir dinlenme yapmamıştım. Bu bana  iyi gelecek.

Birkaç saat uyuklamanın ardından çıkıp Alaşehir’i gezmek istiyorum. Simit & Turşu ikilisini satan seyyar araçları görüyorum sürekli. Bu ne ola ki diye birisine yanaşıp istiyorum. Bir adet simit ve yanında bir bardak turşu suyu. 🙂 Tatlıdan uzak duran vücudum turşu suyuna hasretmiş meğer. 🙂 Birkaç bardak eşliğinde bir simiti bitiriyorum. Daha önce böyle bir ikiliye hiç bir yerde rastlamamıştım. Demek buraya özgü. 🙂

Sonra tekrar gezmeye devam ediyorum. Sevgi yolundan geçiyorum…Bilmediğiniz bir şehirde tek başına dolaşmak biraz zor oluyor. Her sokağa girip çıkıyorum, belki farklı bir şeyler görebilirim umudu ile. Aşağı, yukarı, sağa, sola derken Alaşehir’i epey geziyorum. Biraz yorgun düşünce de tekrar odama gidip uzanmak istiyorum. Giderken de yarım litre turşu suyu alıyorum yanıma. 🙂 Çok güzel yahu, doyana kadar içerim işte.

Odamda yine vakit geçiriyorum ama, hani dedim ya tek başına olmak işte böyle durumlarda zor. Yolda iken pek fark etmiyorsunuz bunu. Ama bir şehirde, bir molada, bu sizi biraz üzüyor. Yine de tek başına olmanın keyfi farklı. Şunu yapalım mı? Şuraya gidelim mi diye bir soru yöneltmiyorsunuz. Ne isterseniz onu yapıyorsunuz. 😉

Akşama kadar biraz daha salaş zaman geçirdikten sonra sabah erken uyanmak üzere deliksiz uykuya dalıyorum küçük ve sıcak otel odamda…

Gün Toplam Km: 100,99 | Ort. Hız: 20,2 | Max. Hız: 36,1 | Bisiklet Kullanma Süresi: 04:58:43

Tur Toplam Km: 541,91

6.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Akhisar – Alaşehir); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgilerimle…

onceki-gunorta-gunsonraki-gun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.