Bartın Bisiklet Gezisi 1.Etap

ulus5-850x529 copy

19 Mart 2016

Merhaba Sevgili Arkadaşlar,

Bartın Üniversitesinden Mustafa Artar hocam üniversitede sunum yapmam için beni Bartın’a davet etti. Kendisi bloğumu ve beni takip ettiği için ne tarz gezdiğimi biliyor ve Pazartesi yapılacak olan sunuma Cumartesi’den gelmemi söylüyor. Bunun sebebi ise Bartın’ın tüm ilçelerine bisikletle ulaşmamı sağlamak. Tabii bu teklif üzerine ben durur muyum? Hemen hocamın teklifini kabul ederek bütün işlemleri başlatıyoruz.

21 Mart günü sabah 10.30’da yapacağımız sunum için 18 Mart Cuma akşamı Muğla’dan Şennur ve Nil’le birlikte Bartın’a gidiyoruz. Arkadaşlarım sağ olsunlar bu uzun yolculukta ve sunumda beni yalnız bırakmıyorlar. Ne kadar teşekkür etsem azdır.

Otobüs yolculuğu bir hayli uzun sürüyor ama Bartın’a indiğimizde bizi karşılayan kalabalıkla birlikte tüm enerjimiz yerine geliyor. Mustafa Hocam’la daha önce konuştuğumuz ve planladığımız gibi bugünkü programımız Ulus ilçesi oluyor. Buradan hareket ederek Kozcağız ve Kumluca üzerinden Abdipaşa’ya, oradan da Ulus’a ulaşacağız. Bütün hafta hava raporlarını takip ediyoruz etmesine ama tabii ki müdahale edemiyoruz. Bugün hava kapalı ve ha yağdı, ha yağacak cinsten. Umarım yağmaz diyerek turumuzu başlatıyoruz.

12’si bisikletli, birisi motosikletli olmak üzere 13 kişi yola koyuluyoruz. Motosikletli arkadaşımızın hakkını ödeyemeyiz, yanımızda getirdiğimiz fazla eşyalarımızın hepsini taşımayarak bize çok yardımcı oluyor.

ulus1

Otogardan çıktıktan sonra biraz trafiği olan ama düz bir yolda keyifle Kozcağız’a kadar geliyoruz. Burası Bartın’ın bir beldesi, hatta bisiklet yolu olan tek beldesi. 🙂 Bu durumdan dolayı kesinlikle takdir edilmesi gerekir. Bartın il merkezinde bile bisiklet yolu yokken küçük bir beldede bisiklet yolunun olması müthiş birşey. Buraya kadar gelmişken bu yolu görmeden gitmek istemeyiz diyerek belde merkezine giriyoruz.

ulus2

Tabii ki her yerde olduğu gibi buranın halkıda bu yolu benimsemekte oldukça zorlanıyorlar. Zamanla herşey yerli yerine oturacaktır, buna eminiz. Belde merkezinde hep birlikte tek sıra olarak bisiklet yolunu kullanıyoruz. Bu görüntüden bir kişi dahi etkilenip bisiklet kullansa biz kazanmışız demektir. 🙂

ulus3

Kozcağız’da durmadan transit olarak yolumuza devam ediyoruz. Hava iyice kapandı her an yağmur damlaları üzerimize düşebilir.

ulus4

Demeye kalmıyor patır patır damlalar kasklarımıza düşmeye başlıyor. Yavaş yavaş yağan yağmur giderek bizi ıslatmayı başarıyor. Yollarda iyice ıslanınca bizlerde iyiden iyiye yağmurdan nasibimizi alıyoruz. Kumluca’ya ulaştıktan sonra hemen bir kahvede mola veriyoruz. Burada biraz birşeyler atıştırıp çay kahve içiyoruz. Simit ve kaşar peyniri eşliğinde çaylarımızı yudumluyoruz. Bir süre burada vakit geçirdikten sonra tekrar yolumuza dönüyoruz.

ulus5

Kumluca’dan sonra tırmanış başlıyor ve usulca yağan yağmurla birlikte tırmanıyoruz. Yer yer eğim epey dikleşiyor ve epey zorlanıyoruz. Ama öyle yada böyle çıkıyoruz. Asıl zor kısım ise inişe geçince başlıyor. O kadar yağmuru yedikten sonra inişte biraz hızlanınca soğuk iyice içimize işliyor. Keşke hala tırmanıyor olsak dimeden edemiyoruz. 🙂

Abdipaşa’ya kadar kendimizi zor atıyoruz. Bir an önce sığınacak ve ısınacak bir yere ulaşmak hepimizi çok mutlu ediyor. Bir sobanın etrafına doluşuyoruz. Önce ellerimizi, ayaklarımızı ısıtıp sonrada ıslanan giysilerimizi kurutmaya çalışıyoruz. Bu arada sıcak çay o kadar iyi geliyor ki anlatamam.

ulus5a

Bir saat kadar beklediğimiz Abdipaşa’dan artık hareket etme zamanı geliyor. Buradan sonra Ulus’a çok yolumuz kalmıyor. Zaten hafiften yükselerek ulaşacağız ilçeye. Şuan istediğimiz şey tam da bu aslında. Ne kadar ısınırsak o kadar iyi.

Ulus ilçe girişine ulaşınca vakit kaybetmeden hatıra fotoğrafımı çektiriyorum. Bartın’ın ilk ilçesine ulaşmış oluyorum. Daha önce Abdipaşa’dan geçmiştim ama Ulus’a gelme şansım olmamıştı. Bu zafer fotoğrafından sonra ilçe merkezine doğru hep birlikte hareket ediyoruz.

ulus6

Ulus’ta bizi belediye başkanı misafir ediyor. Hep birlikte yemeğe oturmadan önce başkanımız Ulus ve yeni projeler hakkında bizi bilgilendiriyor. Ardından hep birlikte yemeğe oturuyoruz ve bir güzel karnımızı doyuruyoruz.

Yemeğin ardından belediye başkanımıza kitabımdan hediye ediyorum ve yanında ayrılarak müzeyi gezmeye gidiyoruz. Tabii öncesinde bisikletlerimizi bizi Bartın’a götürecek olan otobüse yüklüyoruz. Bu güzel servis hizmeti için Ulus Belediye Başkanına çok teşekkür ederiz.

ulus7

Ulus müzesini muhteşem bir rehber eşliğinde gezdikten sonra Bartın’a hareket ediyoruz ve bugünü noktalıyoruz.

Muğla’dan Bartın’a 14 saatlik otobüs yolculuğu, 5-6 saatlik bisiklet turu, yağmur ve üşümenin ardından Amasra’da sıcacık bir odada dinlenmek paha biçilemez. 🙂

Bartın – Ulus Tur Verileri;

Toplam Km: 56.4 km | Toplam Sürüş Süresi: 03:23:25

Max. Hız: 41.4 km/h | Ort. Hız: 16.7 km/h

Toplam Yükselme: 713 m | Yakılan Kalori: 1481 cal

Bartın, Ulus Güzergâh ve Yükselti Haritası;

ulus-harita

Saygılarımla…

Bartın Bisiklet Gezisi 1.Etap” üzerine bir düşünce

  • 06 Temmuz 2016, 03:01
    Permalink

    Merhabalar Serkan Bey zaman zaman sizi takip etme fırsatı buldum.Turkiyede örnek İnsanIardansiniz bisikletle tur konusunda.Ben de bisikletle uzun tur düşünüyorum.ucuz ya da 2.el melzeme temin etme kunusunda düşüncelerinizi bekliyorum.henüz hiç malzeme almış değilim.tur için a den z ye malzeme temin etmem gerek. şimdiden teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.