Camilibeli ve Çubukbeli

Camilibeli ve Çubukbeli Geçitleri; Çankırı’yı Şabanözü ve Çubuk ilçeleri üzerinden Ankara’ya bağlayan 06-10 numaralı karayolunda bulunur. Geçit zirveleri birbirine 8 km uzaklıktadır. Yapılan yeni yol dolayısıyla artık bu geçitlerden geçmek zorunda kalmıyorsunuz.

Camilibeli Şabanözü ilçesine 32 km, Çankırı il merkezine 72 km uzaklıktadır. Çubukbeli ise Çubuk ilçesine 7 km, Ankara’ya ise 43 km uzaklıktadır.

Adlarından da anlaşılacağı üzere bel oldukları için tırmanışları çok sert değildir. Çankırı yönünden Camilibeli 8 km‘lik bir tırmanışa sahipken diğer yönden 2 km‘lik bir tırmanışa sahiptir. Çubukbeli ise her iki yönden de 3 km‘lik bir tırmanışla ulaşılan bir geçit zirvesidir.

Yol artık aktif olarak kullanılmadığı için sadece köylere giden kişiler tarafından kullanılıyor ve trafiği aynı oranda azalmış durumdadır.

Geçit zirvelerine gelecek olursa Camilibeli 1240 metrede bulunurken Çubukbeli ise 40 metre aşağısında 1200 metrede kalıyor.

Geçitten fotoğraflar;

Şabanözü ilçesini çıktıktan 23 km sonra tırmanış başlıyor.

Ankara il sınırına girip tırmanışlara başlanıyor.

Tırmanışların zirve kısımlarında Çubuk ilçesi görünüyor.

Çankırı ile Ankara arasında bulunan Camilibeli ve Çubukbeli’ni gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.