Çırpı Köyü Bisiklet Gezisi

cirpi_banner

08 Kasım 2015

Yine bir haftasonu turundan selamlar,

Bu hafta rotamız Bayır, Bahçeyaka, Çaybükü, Çırpı, Çiftlikköy, Kafaca ve Akçaova üzerinden tekrar Muğla olarak belirlendi. Yine görmediğimiz yolları keşfetmeye gidiyoruz. Dağ yollarında vakit geçirip dönmüş olacağız. Çaybükü köyüne kadar daha önce çok gittiğimiz için mola vermeden oraya kadar pedallıyoruz. Tırmanış zirvesinde toplanmak için son arkadaşımız gelene kadar bekliyoruz.

Bu hafta ki katılımcılarımızdan bahsetmek gerekirse; Bendeniz Serkan, Feridun Abi, oğlu Çağatay, Zafer Abi, uzun zaman sonra Hande, yeni katılan arkadaşımız Engin, Şennur ve Köyceğiz’den Nil olmak üzere 8 kişiyiz.

IMG_2957

IMG_2968

Çaybükü köyünde b ulunan Belen kahvesinde ilk molamızı veriyoruz. Buradan sonra dağ yollarına gireceğiz. Ben kahvaltımı yapmadığım için burada bir şeyler atıştırıyorum. Arkadaşlarımızda çay, kahve içiyorlar.

IMG_2968a

Belen kahvesinden ayrılmadan önce hep birlikte fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyoruz tabii.

IMG_2969

İşte zorlu etap başladı. Köyden çıkar çıkmaz dik rampalar ve bozuk yollar eşliğinde pedallıyoruz.

IMG_2970

Aramıza yeni katılan arkadaşımız Engin oldukça iyi görünüyor. 🙂

IMG_2972

Yol zemini giderek bozulmaya başladı. Ne kadar daha devam eder bilemiyoruz.

IMG_2974

IMG_2975

Bir süre sonra artık bisiklet bile sürülemez duruma geliyor. Büyük kayalar ve çukurlar sayesinde ilerlemekte zorlanıyoruz. 400-500 metre kadar bu şekilde devam ediyoruz. Her zaman bisikletler bizi taşıyacak değil ya, birazda biz taşıyalım. 🙂

IMG_2978

Bozuk yol biter bitmez muhteşem bir manzarayla karşılaşıyoruz. Daha önce Çine dolaylarında görmüş olduğumuz taşlar buralarda da var. Hemen topluca fotoğraf çekiliyoruz.

IMG_2980

Virajı dönünce karşımıza çıkan manzara çok daha güzeli. Muhteşem bir yer, ne kadar yüksekte olduğumuzu anlıyoruz. Güzel tırmanmışız. 🙂

IMG_2982

Bu manzara karşısında epey vakit geçiriyoruz.

IMG_2983

Buradan sonra yola devam ediyoruz ve zemin öncesine göre çok daha iyi. En azından bisiklet kullanabiliyoruz. Her dönemeç ayrı güzellikler sunuyor bize. Hava oldukça güzel olduğu için keyfimize diyecek yok.

IMG_2988

IMG_2992

Turun en yüksek noktasına ulaşıp arkadaşlarımın gelmesini bekliyorum. O da ne ufukta görünen Şennur harika performansıyla büyülüyor. Bravo…

IMG_2997

Zirve de toplandıktan sonra hep birlikte inişe geçiyoruz. Uzun zamandır pedallamayan Hande kendini iyi hissetmiyor. Ama Çiftlikköy’e kadar dayanmasını istiyoruz.

Çırpı Köy terk edilmiş bir köy gibi görünüyor. Ertafta kimseler yok, o nedenle bir fotoğraf çekilip devam ediyoruz yolumuza.

IMG_3001

Çırpı köyden sonra Çiftlikköy’e uzanan yolda son bir rampamız kalıyor. Çok zor olmamakla birlikte bizi terletmeye yetiyor.

IMG_3004

Çiftlikköy’e 13.30’da ulaşıyoruz. Saat 14.00’ye kadar yemeğimizi yiyeceğiz. Arkadaşlar yanlarında getirdikleri kumanyaları yerken, ben, Nil ve Engin orada ne bulduysak ondan yiyoruz. 🙂

IMG_3005

Buradan sonra yola devam ediyoruz ama Hande daha fazla devam edemeyeceği için arkadaşını çağırıyor. Gelip araçla alacak. Gelene kadar bizimle birlikte yola çıkıyor ve rampanın orta yerinde arkadaşı yetişiyor. Hande aramızdan ayrılınca 7 kişi kalıyoruz ve bu şekilde devam ediyoruz. Hava biraz serinledi ve üzerimizi giyindik.

IMG_3007

Tırmanışlar birbirini kovalarken Kafaca köyüne ulaşacağımız son rampayı da çıkıyoruz. Buradan sonra Kafaca’ya iniyoruz ama durmadan yolumuza devam ediyoruz.

IMG_3009

Kafaca’dan Akçaova köyüne yine dağlardan geçmek istiyorduk. Hatta GPS’ime de öyle bir rota çizmiştim.

IMG_3012

GPS’in gösterdiği yola girdikten bir süre sonra yolumuz bitiyor. Tamamen ormanlık alanla karşılaşıyoruz. Oysa ki uydudan öyle görünmüyordu. Neyse artık yapacak birşey yok. Tekrar yola dönerek anayol üzerinden Akçaova’ya ulaşıyoruz.

IMG_3017

Son rampa olan Akçaova tırmanışı bizi iyice yoruyor. Ama öyle yada böyle burayı da tırmanarak Muğla’ya ulaşıyoruz. O kadar zorlu olmasına karşı bir o kadar da keyifli bir rotada pedal çevirdiğimiz için herkes çok mutlu olarak ayrılıyor. Yeni keşifler, yeni yollarda buluşmak dileğiyle…

Tur Verileri;

Toplam Km: 68.8 km | Toplam Sürüş Süresi: 04:27:05

Max. Hız: 53.3 km/h | Ort. Hız: 15.5 km/h

Toplam Yükselme: 1473 m | Yakılan Kalori: 2750 cal

Çırpı Köyü Bisiklet Gezisi Güzergâh ve Yükselti Haritası;

cirpi_harita

Saygılarımla…

Çırpı Köyü Bisiklet Gezisi” üzerine 5 düşünce

 • 13 Kasım 2015, 10:18
  Permalink

  hocam Allah ayaklarınıza kuvvet versin, gerçekten süper keyif alıyorsunuzdur 🙂

 • 02 Aralık 2015, 10:42
  Permalink

  slm
  arazi ve düz yol 2 kullanımlarda kullanılan dış lastik bilgisi verebilirmisiniz.Deneyim bizim için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.