Yerkesik, Akyaka Bisiklet Gezisi

yerkesik-akyaka-banner

29 Kasım 2015

Günlerce yağan yağmurun ardından bu pazar gününe yağmursuz başlıyoruz. Ama bütün Muğla sis altında. Hava raporuna göre bugün yağmur görünmüyor. O nedenle bizlerde düşüyoruz yollara. Rotamız Muğla merkezden başlayarak Yerkesik’e, oradan da dağ yollarından Akyaka’ya ineceğiz. Sonrasında Sakar Geçidini tırmanarak Muğla’ya dönmüş olacağız.

Daha önce Kuyucak ve Kıran inişinden Akyaka’ya gitmiştik. Bu defa ikisinin arasında bulunan daha farklı bir rotadan ineceğiz. Hepimiz merakla bu yolu bekliyoruz.

Saat 9.00 olmadan Pedalla Bisiklet önünde toplanıyoruz. Tur katılımcılarımızı hemen sıralayayım. Ben Serkan, Feridun Abi, Şennur, İsmet Hoca, Fatih, Gürkan, Emirhan, Zafer Abi ve Can Abi olmak üzere toplamda 9 kişiyiz. Hareket saatimiz geldiğinde yola düşüyoruz. Hem sabahın erken saati olması, hemde sis nedeniyle üşüyoruz.

IMG_3031

IMG_3032

Sisler içinde pedallamaya başladık. 🙂

IMG_3034

IMG_3034b

Hollywood rampasını çıkarken hepimiz ısınmaya başlıyoruz. Yükseldikçe sis aşağıda kalıyor. Muğla’nın üzerine beyaz bir tül serilmiş gibi görünüyor.

IMG_3038

Zirveye vardığımızda sis iyice geride kalmış oluyor. Yerkesik’e kadar durmadan pedal çeviriyoruz. Yerkesik’te her zaman mola verdiğimiz kahvede çay kahve içmek için duruyoruz.

IMG_3041

Çay molasından sonra tekrar düşüyoruz yola. Kerimoğlu türküsü evini transit geçiyoruz. Daha önce defalarca gelmiştik buraya. Oradan sonra hafiften tırmanış başlıyor. Rotayı daha önceden uydudan çizdiğim için ona göre hareket ediyoruz. Bir süre sonra anayoldan ayrılıp dağ yollarına giriyoruz. GPS’in izinde devam ediyoruz.

IMG_3043

Muhteşem orman yollarında pedal çeviriyoruz. Hepimiz çok mutluyuz. Bir süre sonra GPS’in gösterdiği yok arazöz yoluna dönüyor. Oradan gitmemiz mümkün değil. Hemen durup tekrar rota analizi yapıyoruz. Kuyucak köyü yoluna kadar orman yollarından devam edip, sonra tekrar rotamıza döneceğiz. Bu değişiklik 4 km yolumuzu uzatmış olacak ama hiç sorun değil. 🙂

IMG_3046

Değiştirmiş olduğumuz rotada yol manzaraları süper. Hafta içinde durmadan yağan yağmur yer yer göller oluşturmuş ama hiç birisi bizim için sorun teşkil etmiyor.

IMG_3048

Orman yollarından sonra Kuyucak yoluna çıkıyoruz. Ana yolda da bir süre ilerledikten sonra Kuyucak’a varmadan tekrar orman yollarına giriyoruz. Yol ayrımında arkadaşlarımın gelmesini fotoğraflarını çekerek bekliyorum. İlk gelen Fatih oluyor..

IMG_3050

Feridun abim her turumuzun müdavimi. 🙂

IMG_3055

Can Abi’de geldi…

IMG_3056

Ardından Şennur’da görünüyor.

IMG_3060

Tüm ekip tamamlandıktan sonra orman yoluna giriyoruz. Burada da bir süre rampa çıkıyoruz. Asıl rotamızla birleştiğimiz noktada iniş başlıyor. Başlamasına başlıyor ama zemin yer yer çok kötü, oldukça dikkat etmek gerekiyor. Elimiz sürekli frende yol alıyoruz.

IMG_3060a

Muhteşem Gökova Körfezi manzarasında durup hemen arkadaşlarımın fotoğrafını çekiyorum. Burada bir süre oyalandıktan sonra yolumuza devam ediyoruz.

IMG_3062

IMG_3063

İniş epey uzun sürüyor. Hız yapamadığımız ve dikkatli inmemiz gerektiği için böyle oluyor tabii. Yol manzaralarını izlemek için çoğu zaman durmak gerekiyor.

IMG_3064a

Saat 13.00 gibi Akyaka’ya ulaşıyoruz. Burada Köyceğiz’den arkadaşlarımız Merih Abi, Mehmet Abi ve Taylan’la buluşuyoruz. Onlarda Köyceğiz’den Akyaka’ya pedallamışlar. Buraya kadar gelmişken bizleri görmeden gitmiyorlar.

Bir lokantada hep birlikte öğle yemeklerimizi yiyoruz ve hasret gideriyoruz. Orada hep birlikte fotoğraf çekilmek hiç aklımıza gelmemiş.

Yemek yer yemez tekrar yola koyuluyoruz. Extradan 4 km yol gittiğimiz için programımızın gerisinde kalıyoruz. Karanlığa kalmamak için hızlı hareket ediyoruz. Önümüzde 9 km’lik Sakar Geçidi bizi bekliyor. Herkes bireysel olarak kendi temposunda tırmanacağı için mola vermiyoruz. Buluşma noktamız Kızılağaç köyündeki kah ve olacak.

IMG_3066

Sakar geçidinde güvenlik şeridi bazen çok daralıyor ve tehlike arz ediyor. O nedenle çok dikkatli olmamız gerekiyor. Burada topluca çıkmak çok daha tehlikeli olabilir.

Yükseldikçe aşağının manzarası da gözler önüne seriliyor.

IMG_3067

Feridun Abim performansıyla göz dolduruyor. Yürü be abim… 🙂

IMG_3068

Şennur ilk defa tırmanıyor Sakar Geçidini. Onun için bir ilk olmasına rağmen performansı oldukça iyi. 🙂 Bravo…

IMG_3071

Gökova köyü aşağıda kaldı ve uydudan izliyormuşsunuz gibi bir manzara var.

IMG_3073

Saat 15.00’te Sakar Geçidinin zirvesine ulaşıyorum. Fazla oyalanmadan arkadaşlarımla buluşacağım Kızılağaç köy kahvesine gidiyorum.

IMG_3074

Bu güzel ağacı fotoğrafladıktan sonra tabii. 🙂

IMG_3076

Kızılağaç’ta bütün arkadaşlarla buluştuktan sonra Muğla’ya kadar tekrar yola çıkıyoruz. Artık çok az yolumuz kaldı. Devrant rampasını da bir çırpıda çıkıp Muğla’ya doğru salınıyoruz. Muğla’da hava epey serinlemiş. Burada arkadaşlarımızla vedalaşıp devam ediyoruz.

IMG_3078

Şennur’un tek rakibi mercedes gibi görünüyor. 😀

IMG_3081

Turumuzu dükkana ulaşınca noktalıyoruz. Muhteşem bir gün geçirdik. Sabah sis, öğlen güneş, akşam ise kuru soğuk. 🙂 Neredeyse dört mevsimi yaşadık diyebilirim. Yeni turlarda buluşmak dileğiyle.. 🙂

Tur Verileri;

Toplam Km: 71.4 km | Toplam Sürüş Süresi: 04:51:24

Max. Hız: 54.7 km/h | Ort. Hız: 14.7 km/h

Toplam Yükselme: 1873 m | Yakılan Kalori: 2927 cal

Yerkesik, Akyaka Bisiklet Gezisi Güzergâh ve Yükselti Haritası;

yerkesik-akyaka-harita

Saygılarımla…

Yerkesik, Akyaka Bisiklet Gezisi” üzerine bir düşünce

  • 04 Nisan 2016, 17:32
    Permalink

    Akyaka çok güzel bir yer. Ben de motosiklet ve yürüyerek çok kez gittim. Her fırsatta gidilesi yerlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.