Çomaklı Beli

Çomaklı Beli, Burdur’un Çavdır ilçesi ile Antalya’nın Korkuteli ilçesi arasında 350-03 numaralı karayolu üzerinde bulunan bir geçittir. Antalya’yı Denizli ve İzmir’e bağlayan hat üzerinde bulunduğu için özellikle yaz aylarında trafiği yoğundur. Çavdır’dan 1018 metreden başlayan tırmanış geçit zirvesine kadar 12 km boyunca devam eder. Korkuteli’den ise 990 metreden yola çıkarak Söğüt’e kadar 1400 metreye ulaşılır. Geçidin tırmanışı bu yönden oldukça kısadır ve Söğütten sonra 1,5 km tırmanarak geçit zirvesine ulaşılır. Verilerden de anlaşılacağı üzere Çavdır üzerinden tırmanmak biraz daha zordur. Manzara her iki taraftanda çok bir şey sunmaz ama kısmen Antalya ve Burdur’un ovalarını izleyebilirsiniz.

Geçit zirvesi 1460 metrededir.

Geçidi Söğüt/Korkuteli yönünden tırmandığım için görselleri o şekilde paylaşıyorum.

Geçitten fotoğraflar;

Bu yönden sadece 1,5 km tırmanarak geçilen geçit.

Çomaklı Beli
Rakım: 1460m

Zirveden sonra Çavdır’a kadar 12 km’lik iniş sizi bekliyor. Ters yönde gelenler için ise 12 km’lik güzel bir tırmanış diyebiliriz. 🙂

Ortalama 1000 metreden 1460 metreye 12 km’de çıkıldığı için eğimin çok dik olmadığını anlayabilirsiniz. O nedenle Çavdır yönünden de çıkış keyifli olacaktır.

Burdur’un Çavdır ilçesi ve Antalya’nın Korkuteli ilçeleri arasında bulunan Çomaklı Belini gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.