İzmit, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze, Darıca, Çayırova Bisiklet Turu

28 Mayıs 2017

Merhaba Arkadaşlar,

Yine farklı bölgeden bir turla sizlerleyim. Bu defa Kocaeli’nin ilçelerini tamamlama peşindeyim. Türkiye sanayisinin merkezi olduğu bu şehirde pedal çevirmek çok kolay olmasa gerek. O nedenle trafiğin en az olacağı günü ve yönü seçerek turu planlıyorum. Pazar günü, Kocaeli’den İstanbul yönüne gideceğim. Sırasıyla İzmit, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze, Darıca ve son olarak Çayırova’ya geçeceğim.

Muğla’dan Cumartesi akşam İzmit otobüsüne biniyorum. Her şehirlerarası turlarımda olduğu gibi yol arkadaşım katlanır Dahon oluyor. Hep söylemişimdir otobüslerde muavin ve şoförlere derdimi anlatmaktan bıktım diye, o nedenle bu şekilde sorunsuzca bisikletimi istediğim yere taşıyabiliyorum.

Bütün geceyi uyumaya çalışarak geçirdikten sonra sabah 7.00 gibi İzmit otogarında otobüsten iniyorum. Bu turda bana Muğla’da Gökova turu sırasında tanıştığımız Murat eşlik edecek. Kendisi zaten İzmit’te yaşıyor. Daha önce bu turumdan bahsetmiştim, zamanı uyduğu için eşlik etmek istemesi beni çok mutlu etti. Murat Derince’de yaşadığı için onunla Derince çıkışında buluşacağız. Oraya kadar ben hazırlanıp pedallamaya başlıyorum.

Turumun ilk ilçesi Derince’ye kolaylıkla ulaşıyorum. Sabahın erken saati ve günlerden Pazar olduğu için trafik yoğun değil. Çok sıkılmadan, rahatça pedallıyorum.

Bu arada yine bir şeyden bahsetmem gerekiyor. Bu turda hiç manzara fotoğrafı göremeyeceksiniz. Sebebi ise; sanıyorum bu gideceğim yol Türkiye’nin en kötü yolu. Her bir tarafı fabrika ve sanayi, manzara yok denecek kadar az.

Derince çıkışında Murat’la buluşuyoruz. O da Dahon katlanır bisikletiyle geliyor.

Bu arada Mayıs ayındayız ama hava kapalı, o nedenle serin bir havada yolumuza devam edeceğiz. Tabii geride ki kara bulutlar bizi korkutmuyor değil.

Turun ikinci ilçesi Körfez’e de bir solukta ulaşıyoruz. Yolda şimdilik rampa olmadığı için hızla yol alabiliyoruz. Yağmur yağmadan ne kadar gidersek o kadar iyi.

Yolumuz bir noktada otoyol viyadüğünün altından geçiyor. Burayı otobüs yada araçla geçerken hep hatırlıyorum. Şimdi bisikletimle hemen yolun altından geçiyorum.

Murat’la birlikte keyifler yerinde, sorunsuzca muhabbet ederek pedallamaya devam ediyoruz.

Sağolsun Murat yolda ilerlerken arada benim fotoğrafımı çekmeyi ihmal etmiyor. Bunun için çok teşekkür ederim.

Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz Dahon Visc D18 katlanır bisikletimi çok seviyorum. İkimiz muhteşem bir ikili oluyoruz. Daha önce Dünya’nın en tehlikeli yolunda bana eşlik etmişti, ardından birçok turda yalnız bırakmadı, bırakmıyor. Ve her pedal çevirdiğimde çok daha mutlu ediyor.

Gördüğünüz gibi fabrika bacaları arasında ilerlememizi sürdürüyoruz. Pazar günü olması nedeniyle kötü havayı solumak zorunda kalmıyoruz.

Ve üçüncü hedef ilçe Dilovası’na ulaşıyoruz. Her ulaştığım il ve ilçe tabelalarına PEDALLA stikeri yapıştırıyorum. Buraya da yapıştırırken Murat’ın objektifine yakalanmışım.

Stiker yapıştırma merasiminden sonra hatıra fotoğrafı için kamera karşısına geçiyorum. ?

Dilovası’ndan sonra Gebze’ye doğru tırmanış başlıyor. Buraya kadar oldukça hızlı gelmiştik ama artık hızımız yavaşlıyor. İkimizde kendi tempomuzda tırmanmaya başlıyoruz. Gebze giriş tabelasına kadar durmadan yol alıyoruz. Turun dördüncü ilçesi Gebze girişinde de fotoğrafımızı çekilip yola devam ediyoruz.

Gebze oldukça büyük bir yer. İlçe merkezine girip Darıca’ya doğru gidiyoruz. Ama ne ara Gebze ilçesinden çıktıkta Darıca’ya girdik anlamıyorum. Neredeyse iki ilçe bir bütün gibi. Beşinci ilçe olan Darıca’nın meydanına kadar ilerliyoruz. Burada ilçe tabelasını bulamadığımız için Cumhuriyet Meydanında fotoğraf çekiliyoruz.

Gebze’den Darıca’ya kadar neredeyse hiç pedal çevirmeden sallandık. O nedenle Darıca’dan Çayırova’ya kadar da çıkışa geçiyoruz. Buralar artık tam bir labirent gibi, yolumuzu bulmakta zorlanıyoruz. Saat öğleye geldikçe ortalıkta hareketlenmeye başlıyor, bir an önce turu bitirip kaçmak istiyorum. Gebze, Darıca ve Çayırova bir bütün gibi olduğu için maalesef Çayırova tabelasını da bulamıyoruz. Belediye binasını bulup onun önünde fotoğraf çekiliyoruz. Ve altıncı ilçeye de ulaşmış oluyoruz.

İzmit’ten başladığımız turu Çayırova’da noktalıyoruz. Artık geri dönme vakti geliyor. İzmit’e giden minibüs durağına gidiyoruz ve tam ucu ucuna minibüse yetişiyoruz. Sadece 10 saniyede bisikletlerimizi katlayıp minibüsün arka kısmına yerleştiriyoruz.

Toplamda 73 km yaparak turumuzu tamamlamış oluyoruz. Bu sayede bir günde Kocaeli ilinin 6 ilçesine bisikletle ulaşmış oluyorum. Geride gitmediğim ilçelerine de giderek Kocaeli’yi tamamlayacağım. ?

İzmit, Derince, Körfez, Dilovası, Gebze, Darıca, Çayırova Güzergah ve Yükselti Haritası;

Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.