Sakarya, Söğütlü, Ferizli, Kaynarca, Kandıra Bisiklet Turu

11 Haziran 2017

Merhaba arkadaşlar,

Gitmediğim, görmediğim yerlere pedallamaya devam ediyorum. Bu defa Kocaeli’nin Kandıra ilçesine gitmek için yola düşüyorum. Buraya da bisikletimle ulaşırsam Kocaeli’nin tüm ilçelerine ulaşmış olacağım. O nedenle benim için önemi büyük. Oraya kadar gitmişken koca bir günü sadece Kandıra ile sınırlamak istemediğim için tura Sakarya’dan başlıyorum ve Söğütlü, Ferizli, Kaynarca ilçelerini geçerek Kandıra’ya ulaşıyorum.

Cumartesi akşam Muğla otogarından Sakarya otobüsüne biniyorum. Seyahatlerimde genellikle Kâmil Koç’u tercih ediyorum. Bisiklet taşımalarında ki kolaylıkları beni mutlu ediyor. Bisikletim her ne kadar katlanır olsa da. ?

Sabahın erken saatinde Sakarya otogarında otobüsten iniyorum. Bugün biraz şanssızım anlaşılan. Hava kapalı, hatta yağmur yağıyor. Neyse ki hazırlıklı geldim. Otogarda bisikletimi ve kendimi hazırlayıp yola çıkıyorum. Hafif çiseleyen yağmur altında pedal çeviriyorum.

Yağmur şimdilik rahatsız etmiyor. Çiseleme şeklinde yağsa da beni ıslatmaya yetiyor. Gökyüzünden dökülen yağmurdan çok, yoldan ve araçlardan sıçrayan sular beni ıslatıyor. Normalde yağmuru sevmeyen birisi olarak sanırım giderek alışıyor ve sevmeye başlıyorum. ?

Sakarya’dan çıkmadan önce bir marketten kahvaltı niyetine kek ve meyve suyu alıyorum. Bu beni öğlene kadar idare eder. Uygun bir yer bulup yemek için durmadan yoluma devam ediyorum ve Sakarya’ya elveda diyorum.

Bugünün ilk hedefi olan Söğütlü’ye 13 km yolum var. Ve oraya kadar neredeyse hiç tırmanış yok. Manzara ise muhteşem. Hem yeşillik, hem de yağmur bana iki yıl önce pedalladığım İsviçre’yi hatırlatıyor. Eşsiz duygular içinde, elimden gelse gözlerimi kapatarak ve oraları düşünerek pedallayabilirim.

Tarlalar arasından kıvrılarak ilerliyorum. Sık sık durup havayı içime çekerek mutlu oluyorum.

Yolum üzerinde ki minik yoldaşları görünce durmadan yapamıyorum. Yolun ortasında ne işleri var anlamadım. Ama çok güzel görünüyor bu seyyahlar. Evleri sırtında hayatta kalabildikleri sürece geziyorlar. ?

Yol düz olduğu için oldukça yüksek ortalamayla ilerliyorum. Söğütlü’ye neredeyse vardım sayılır. Bu arada kahvaltımı durarak yapmak yerine hareket halindeyken yapıyorum. Bu da bana epey vakit kazandırıyor.

Söğütlü ilçesi Sakarya – Karasu anayolunun biraz içerisinde kalıyor. Burada artık bu yoldan ayrılıp ilçe merkezine dönüyorum.

Söğütlü küçük bir ilçe ve henüz kimseler görünmüyor etrafta. Durmadan bir sonraki ilçe olan Ferizli’ye devam ediyorum.

Söğütlü – Ferizli arası sadece 5 km. Ve yol hala düz devam ediyor. Bu kısa mesafede o kadar güzel bir manzara çıkıyor ki karşıma durup izlemeden devam edemiyorum. Upuzun ağaçlar ve yeşillikler çok güzel görünüyor.

Ferizli’ye ulaştıktan sonra tırmanışta başlıyor. İlçe merkezinden geçerken Koca Çeşme Parkında kısa bir mola bana iyi geliyor. Çünkü artık tırmanışlar başlıyor.

Ferizli’yi geride bırakıp Kaynarca’ya doğru döndükten sonra artık tali yoldan devam ediyorum. Daha sakin ve daha bakir yollarda pedallıyorum. Ve manzarası muhteşem görünüyor.

Yağmur artık dindi ama benim hiç umrumda değil. O kadar güzel manzaralar izliyorum ki yağmur şuan benim için ikinci planda kalıyor. Sessiz, sakin yollar ve kuş cıvıltılarıyla çok mutluyum.

Rotayı GPS’ime yüklediğim için nereden gideceğimi o söylüyor. Söylemese de zaten çoğu yerde gideceğim yönü gösteren tabelalarla karşılaşıyorum.

Kaynarca’ya kadar inişli çıkışlı devam ediyorum. Hiç sıkılmadan, keyifli pedallıyorum.

Çok geçmeden Kaynarca’ya ulaşıyorum. İlçe merkezine girip, durmadan Kandıra’ya doğru devam ediyorum.

Bir süre sonra artık ana hedefim olan Kocaeli sınırlarına giriyorum. Kandıra, Kocaeli’de ulaşmadığım tek ilçeydi. Birazdan oraya varınca Kocaeli’de tamamıyla bitmiş olacak.

GPS’im arada beni köy yollarına sokuyor. Her yol bazen uydu üzerinde göründüğü gibi çıkmayabiliyor. Bundan şikayetçi değilim tabii ki, aksine çok daha keyif alıyorum.

Bir süre ilerledikten sonra karşımdan iki bisikletçinin geldiğini görüyorum. Hemen durdurup muhabbete başlıyoruz. Alman arkadaşlar tüm Karadeniz kıyısını takip ederek Hopa’dan ülkemizi terkedecekler. İzleyecekleri rota muhteşem görünüyor. Keşke bende onlarla gidebilseydim diye içimden geçirmedim değil. Kısa bir süre muhabbet ettikten sonra vedalaşıyoruz ve herkes kendi yoluna devam ediyor.

Veee çok geçmeden hedefim olan Kandıra’ya ulaşıyorum. Resmen Kocaeli’nin tüm ilçelerine bisikletimle ulaşmış bulunuyorum. Bu benim için çok güzel bir mutluluk. Emin adımlarla (pedallarla) hedefime yaklaşıyor olmanın tarifi mümkün değil.

Kandıra’da turumu noktaladıktan sonra Kocaeli’ye dönmek üzere belediye otobüsünü bekliyorum. Yarım saat kadar bekledikten sonra geliyor ve bisikletimi katlayıp orta kapıdan biniyorum. Yolculuk yaklaşık 45 dk sürecekmiş. Birde belediyenin otobüslerine kent kart olmadan binilmiyormuş. Yolculardan her ne kadar rica etsem de kimse kent kartını kullanmam için vermiyor. Her binen yolcuya soruyorum ama her defasında elim boş kalıyor. Garip olan şu ki şoför ücreti nakit olarak da almıyor. Bu şehirde yabancı insanlar ne yapacak anlayamıyorum. Yolun son noktasına kadar maalesef kimse kartını vermiyor ve bende bedava yolculuk yapmak zorunda kalıyorum. Teşekkürler Kocaeli Büyükşehir Belediyesi… ???

Sakarya, Söğütlü, Ferizli, Kaynarca, Kandıra Güzergah ve Yükselti Haritası;

Saygılarımla…

Sakarya, Söğütlü, Ferizli, Kaynarca, Kandıra Bisiklet Turu” üzerine bir düşünce

  • 29 Eylül 2018, 19:50
    Permalink

    2018 katlagel Dalyan turunda tanıştık sizinle ama çok geç kalmışız, keşke daha önce sizi tanısaydık. Sizi izlemeye devam…Sakarya’dan selam ve sevgiler…. Sevinç&Ali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.