Kaunos Bisiklet Buluşması – 2 (1.Gün)

1-gun-kaunos-banner

Geçen yıl birincisini düzenlediğimiz Kaunos Bisiklet Buluşmasının bu yıl ikincisini gerçekleştirdik. Bundan sonraki yıllarda da devam edecek buluşmamızı her yıl Eylül ayı içinde yapacağız. Köyceğiz ve çevresinin tanıtımına katkı sağlayan buluşmamıza bu yıl Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden 96 kişi katıldı. Bizler de elimizden geldiğince ev sahipliği yapıp arkadaşlarımızın buradan mutlu ve huzurlu ayrılmalarını istedik. Dilerim başarılı olmuşuzdur.

12 Eylül 2013

12 Eylül Perşembe günü katılımcı arkadaşlarımız sabahın erken saatlerinde gelmeye başlamışlar, kamp alanını bulup çadırlarını kurmaya başlamışlar bile. Bense, işim dolayısıyla öğleden sonra ulaşıyorum Köyceğiz’e. Nil de işten çıktıktan sonra hemen kamp alanına geliyor ve katılımcı kayıtlarını yapmaya başlıyoruz. Bir kaç arkadaşın yardımıyla da tişörtler, plakalar ve yemek fişlerini birer birer hazırlayıp dağıtıyoruz. Sabah turumuz başlayacağı için bunu bugünden yapmak hepimiz için kolaylık oluyor.

13 Eylül 2013

Dün gelenlere bugün gelenler de eklenince kadromuz tamamlanıyor.

Tur programı dağıtılan plakaların arkasında yazıyor, programa uygun şekilde hareket edeceğiz. Saat 8.00’de hep birlikte Kaunos Otele kahvaltı yapmaya gidiyoruz. Burada bir güzel karnımızı doyurduktan sonra 9.30’da hareket etmek üzere kamp alanının önünde hazır bulunuyoruz. İlçe içinde polis eskortluğunda pedal çeviriyoruz ve kısa bir şehir turunun ardından Hamitköy yoluna giriyoruz. Herkes kendi temposunda dilediği gibi pedal çeviriyor.

Bir süre pedalladıktan sonra çıkış başlıyor. Burada güzelce terledikten sonra inişte serinliyoruz. Çeşme başında kısa bir mola ile sularımızı tazeleyip elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra Sultaniye Kaplıcalarına doğru pedal çevirmeye devam ediyoruz.

a

Saat 11.45′ de Sultaniye’ ye varıyoruz. Saat 13.00’e kadar burada vakit geçireceğiz. İsteyen göle, isteyen termal havuza giriyor ya da çamur banyosu yapıyor. Bir grup da hiç birini yapmadan kafede bir şeyler içerek çene çalıyor. Bizler gibi 🙂

Burada geçirilen bir saat çok iyi geliyor. Birçok arkadaşla muhabbet edip daha yakından tanıyoruz. Çok kalabalık turlarda bu pek mümkün olmuyor. O nedenle her yıl sayımızı aynı düzeyde tutmaya özen göstereceğiz.

Çamur banyosu yapan arkadaşlarımızdan bir kare;

c

Saat 13.00 olduğunda yola çıkıyoruz. Biraz ilerledikten sonra bizi Çandır rampası karşılayacak. O nedenle Sultaniye çıkışında arkadaşlarımıza enerji olması için birer adet krokan dağıtıyoruz. İstikamet Kaunos…

ç1

Rampa her ne kadar kısa olsa da, eğimin dik olması sebebi ile epey yorucu oluyor. Tırmanışın zirvesine geldiğimizde ise bizi aşağıdaki manzara karşılıyor. Dalyan’ın meşhur labirenti… 😉

ç

Zirveden Çandır köyüne doğru devam ediyoruz. Köyün içinden sert bir iniş ile geçerek Kaunos antik şehrine ulaşmaya çalışıyoruz. Arada çıkılan birkaç kısa tırmanıştan sonra Kaunos şehri görünmeye başlıyor.

d

d1

Kaunos antik şehrinin girişine gelip burada toplanıyoruz. Dileyen arkadaşlarımız girip şehri gezmeye başlıyorlar. Gezmek istemeyen arkadaşlar ile yine girişte soğuk bir şeyler içerek muhabbet ediyoruz. Saat 15.00’e kadar buradayız. Bir tarafta arkadaşlarımız şehri gezerken, diğer taraftan daha yeni ulaşan arkadaşlarımız oluyor.

Kaunos Antik Şehrinden görüntüler;

e

f

Saatimiz geldiğinde tekneye binmek üzere harekete geçiyoruz. Buradan sonra güzel bir iniş ile Dalyan kanalına ulaşıyoruz. Sol tarafımızdaki dağda ise Kaunos şehrine ait kaya mezarlarını görüyoruz.

h

Saat 15.30’u gösterdiğinde sıra ile teknelere binmeye başlıyoruz. Bisikletlerimizi şimdilik yanımıza almıyoruz. İlk olarak karnımızı doyuracağız, ardından gelip bisikletlerimizi alacağız ve Köyceğiz’e doğru harekete geçeceğiz. Dalyan kanalı üzerinde birbirine bağlanmış üç tekne üzerinde öğle yemeğimizi yiyoruz.

Bir güzel karnımızı doyurduktan sonra tekrar iskeleye yanaşıp bisikletlerimizi özenle teknelerin üst kısmına yerleştiriyoruz. Bu işlem el birliği ile kısa sürede tamamlanıyor. Artık Köyceğiz’e doğru hareket zamanı…

Dalyan kanalından geçerek Köyceğiz Gölüne ulaşıyoruz. Hepimizin bildiği üzere Köyceğiz Gölü deniz ile bağlantısı olan bir göldür.

Tekne üzerinde mutluluk pozları;

j

Üç tane tekne, göle doğru ilerliyoruz…

k

Bisikletlerimiz hemen üzerimizde ipler ile bağlanmış durumda bizlerle birlikte geliyorlar. 🙂

l

m

Hepimizin keyfi yerinde.. 🙂

n

o

Kanaldan çıkıp göle ulaştıktan sonra kaptanımız üç tekneyi birbirine bağlıyor. Bu durumda hep birlikte seyahat etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

p

Köyceğiz Gölünün muhteşem koylarını birer birer geçtikten sonra güzel bir koyda motorlar duruyor ve atlıyoruz suya. Tatlı suda yüzmek biraz zor olsa da çok keyifli gerçekten. Burada yarım saat kadar vakit geçiriyoruz. Hep birlikte mutluluk naraları atarak tekneden suya atlıyoruz.

r

Buradaki moladan sonra tekrar yola çıkıyoruz ve Köyceğiz’e kadar durmadan yol alıyoruz. Saat 18.00’de Köyceğiz’e ulaşıyoruz. Yine hep birlikte yardımlaşarak bisikletlerimizi tekneden indiriyoruz. Akşam yemeği saatine kadar duş alıp dinleniyoruz.

z

Akşam 19.30’da Kaunos Otelde akşam yemeği için buluşuyoruz.Karnımız doyunca kamp alanına dönüyoruz. Burada çadırlarımızın orta yerinde sandalyeleri toplayarak büyük bir daire oluşturuyoruz. Katılımcı arkadaşlarımız ile kaynaşarak muhabbet etmeye başlıyoruz. Bu muhabbet ortamına bir de müzik ekleniyor ki, değmeyin keyfimize.

Gece 00.00’a kadar çadır alanında eğlendikten sonra yatan arkadaşlarımızı rahatsız etmemek için kordona gidiyoruz. Burada eğlence devam ettiğinden biz yine acıkıyoruz 🙂 Gecenin bu geç saatinde arkadaşımız Tuna, kokoreç almayı teklif ediyor ve bisikletine atlayıp gidiyor. Bekle, bekle gelmez. Murat’ ı gönderiyoruz arkasından. Bekle, bekle gelmez… Ben telefonda konuşuyorum Tuna’ yla ama arkadaşlara bir şey çaktırmıyorum. Konuşmayı duyan Nil: Neeee, kulağı mı kopmuş???  vaah vahh hemen hastaneye götürelim…  Bir bakıyoruz ki bir elinde tekerlek, diğer elinde bisiklet Tuna geliyor. Yanında Murat, kokoreçleri taşıyor, ve biz hep beraber kopuyoruz, yerlerdeyiz gülmekten. Kadro kulağını ve arka vitesi kırmayı nasıl başardın Tuna??

Kokoreçleri yedikten sonra günü burada noktalayıp çadırlara yatmaya gidiyoruz.

Kaunos Bisiklet Buluşması 1.Gün Güzergah ve Yükselti Haritası;

1-gun-kaunos-harita

Saygılarımla…

Not: Fotoğraflar katılımcı arkadaşlarımızın albümlerinden alıntıdır…

Kaunos Bisiklet Buluşması – 2 (1.Gün)” üzerine 2 düşünce

  • 07 Kasım 2013, 21:56
    Permalink

    Vayy be cidden kıskandım ne kadar zevkli olmuş 🙂

  • 02 Temmuz 2014, 19:34
    Permalink

    Vay be çok güzel bende gitmek isterdim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.