Pedalla Türkiye 62.Gün ( Gazipaşa – Alanya )

İlk olumsuz cevap?

13 Temmuz 2007 Gazipaşa – Alanya

Bugün yolum kısa olduğu için tembellik yapıyorum ve yatak keyfi için kalkmak istemiyorum. 🙂 Saat 8:15’te anca çıkıyorum yatağın içinden. Yolumun nasıl olduğunu da bilmiyorum ama toplam 50 km kadar birşey. Saat 8:37’de tesisten ayrılıyorum ve yola koyuluyorum. Gazipaşa’yı geride bıraktığımda ise saatim 8:58’i gösteriyordu.

Yolum deniz kenarında ve düz olarak ilerliyor. Kaç gündür rampalar ile devam eden yolum artık düzeliyor ve bu şekilde de devam edecek gibi görünüyor. Denizin hemen yanıbaşında keyifle pedallıyorum.

Çok hafif tırmanışlar çıkıyor karşıma, ama hızımı dahi kesmiyor. Alanya’ya 36 km yolum kalmış bu arada.

Yol manzaraları ise görülmeye değer…

Bakir koylar, çok geçmeden buraları da yok ederler gibi hissediyorum. 🙂

Denizin maviliği ya da yeşilliği tüm güzelliği ile karşımda…

Manzaranın büyüsünde keyifle pedal çeviriyorum. Daha kahvaltımı bile yapmadım. 🙂 İlk uygun yere kadar devam ediyorum.

Yolum üzerinde kaleye benzer bir dağ…

Bu güzel manzarada bir tanede ben kendim çekileyim deyip, makinemi otomatik konuma kurup bir taşın üzerine koyuyorum.

Yoldaşım’da bu arada dinleniyor…

Denizin doğallığı buralardan sonra değişecek. O nedenle bu fotoğraf karelerini özleyeceğim.

Muz ağaçlarını üzerinde meyveleri ile fotoğraflıyorum. Buralarda epey Muz bahçesi bulunuyor.

Yine bir muz bahçesinden kare. Fidanlık gibi, bahçeden daha çok…

Buradan sonra bir petrolde duruyorum ve kahvaltı için su ve ekmek alıyorum. Suyumu yine toz içecek ile meyve suyu haline dönüştürüyorum. Dün BİM’den almış olduğum fındık ezmesi ile yemeye başlıyorum. Benim için epey enerji oluyor. 🙂 Burada yaklaşık yarım saat kadar oyalanıyorum. Buradan sonra yolum tam bir otel mezarlığına dönüşüyor. Bakir koylar yerini plajlara bırakıyor ve manzara çekilmez oluyor. Sağ tarafım oteller ile dolu, sol tarafım ise otellere ait plajlar. Bu kötü manzarada Alanya merkeze kadar gidiyorum.

İlk olarak burada da Alanya Belediyesine gidiyorum. Başkana ulaşmak pek kolay olmuyor ve benimle ilgilenen halkla ilişkiler müdürü ile görüşüyorum. Projemi dinliyor ama yardımcı olamayacaklarını söylüyor. Nedeni ise çok açık, belediyenin tesisleri var ama yaz olduğu için boş odası yok. Bende daha fazla beklemeden ayrılıyorum belediyeden. İş başa düştü. 🙂 Kalacak uygun bir yer aramaya koyuluyorum. İlk olarak öğretmenevine gidiyorum ve 35 YTL fiyat söylüyorlar. 🙂 Bu benim bütçem için epey fazla, o nedenle orada kalamıyorum ve resepsiyonda ki arkadaşa daha uygun bir yer bulup bulamayacağımı soruyorum. Beni öğretmenevinin arkada tarafında bulunan bir otele gönderiyor.

Tarif ettiği oteli arayıp buluyorum ve yetkili ile görüşüyorum. Oda fiyatları kahvaltı dahil 25 YTL. Bende kahvaltı istemediğimi söylüyorum ve ne kadara kalabilir diye söylüyorum. Ufak bir pazarlık ile 20 YTL’ye anlaşıyoruz ve kalmaya karar veriyorum. Ama oda temizlikte olduğu için odaya çıkamıyorum. Uygun bir yerde üzerimi değişiyorum ve bisikletimi de otele bırakarak Alanya’yı gezmeye çıkıyorum.

Alanya sokaklarında gezmeye başlıyorum. Birkaç aperitif birşeyler atıştırıyorum.

Damlataş Mağarasına geliyorum. Girip gezmek istiyorum ama fiyatı pahalı geliyor ve buraya da giremiyorum. Bu nedenle yönüme kaleye çeviriyorum.

Kaleye doğru giderek yükseliyorum ve Alanya’yı kuş bakışı izliyorum. Yarın gideceğim yönden bir kare.

Buda limandan bir kare…

Bu taraf ise Alanya’nın merkezi gibi. Bugün bu taraftan geldim ve son kmlerde çok sıkılmıştım. Bu kadar otel gerçekten çok fazla…

Saat akşam 17:00 oldu ama ben hala otele yerleşemedim. Akşam yemeğimi yemek için tekrar çıkıyorum dışarıya. Bir lokantaya oturuyorum ve karnımı doyuruyorum. Biraz daha dolaştıktan sonra otele dönüyorum. Saat 18:00’de anca odama çıkabiliyorum. İlk iş olarak duşa giriyorum ve kendime geliyorum. Bu sıcakta en güzel serinleme önlemi.

Aşağıdan nüfus cüzdanımı istiyorlar kayıt için. Götürüyorum ve kayıttan sonra geri istiyorum. Biz size göndereceğiz diyerek beni gönderiyorlar. Odamdayım ve televizyon izliyorum. Bu arada Antalya’dan Ender Abi ile telefonlaşıyoruz. Yarın birlikte Manavgat’ta buluşacağız. Ben Alanya’dan çıkarken, onlarda Antalya’dan Manavgat’a gelecekler. Ender Abi ve İlknur Abla tandemleri ile gelecekler. Manavgat’ta buluşup bir gün kalacağız ve ertesi gün birlikte Antalya döneceğiz.

Yatmaya yakın aşağıya iniyorum kimliğimi almak için. Ama yine vermiyorlar kimliğimi ve sabah alırsınız diyorlar. Bende erken kalkıp yola çıkacağımı söylüyorum. Ama hala kayıt yapmadıkları için vermiyorlar. Biz birazdan odanıza göndereceğiz diyorlar. 🙂 O gece kimliğim odama gelmiyor ve bir daha inmiyorum aşağıya uykuya dalıyorum.

Yol Bilgileri

Gazipaşa’dan Alanya’ya yol dümdüz neredeyse. Manzara ise Alanya’ya 10 km kalana kadar çok güzel. Son 10 km ise tam bir işkence. Oteller mezarlığında pedal çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Ne bir güzellik, ne de manzara kalıyor. Toplam mesafe ise 50 km dolaylarında. Yol üzerinde tüm ihtiyaçlarını gidereceğiniz petroller çoğunlukta.

Gün Toplam Km: 51,38 | Ort. Hız: 19,3 | Max. Hız: 37,0 | Bisiklet Kullanma Süresi: 02:47:12

Tur Toplam Km: 4656,86

62.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Gazipaşa-Alanya); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 62.Gün ( Gazipaşa – Alanya )” üzerine bir düşünce

  • 10 Şubat 2011, 11:33
    Permalink

    pek hoşuma gitmedi kimlik olayı…hadi hayırlısı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.