Pedalla Türkiye 63.Gün ( Alanya – Side )

Alıcıoğlu Çifti

14 Temmuz 2007 Alanya – Side

Saat 6:00’da uyanıyorum ve yola çıkmak için hazırlanıyorum. Dün gece o kadar ısrar etmeme ve beklememe karşı nüfus cüzdanımı getirmediler. Hazırlandıktan sonra aşağıya resepsiyona iniyorum ve kimliğimi alıp devam edeceğim. Ama gel gör ki herkes uyuyor ve kimseler yok etrafta. Ne yapacağımı şaşırdım ve çevrede insan aramaya başladım. Neyse ki birisi hemen yan tarafta kanepede uyuyormuş. Dürtükleyerek uyandırıyorum ve otele terk edeceğimi ama kimliğimi almam gerektiğini söylüyorum. Uyku sersemliği ile yataktan kalkıp resepsiyona geliyor ve kimliğimiği aramaya koyuluyor. Nitekim korktuğum başıma geliyor ve kimliğimi bulamıyor. Bende dün geceden bu yana size bundan bahsediyorum diye çıkışıyorum. Kimlik yok ortalıkta, burada bırakıpta gidemem, çünkü her gece bana gerekli oluyor.

Bir süre arıyor ama bulamıyor, telefon ile işletme sahibini arıyor ve o da yukarıdan aşağıya gelip aramaya başlıyor. 20 dakikalık arama sonunda nihayet kimliğim bir defterin arasından çıkıyor. Sabah sabah epey sinirlerim gerildi ve çarçabuk oteli terk ediyorum.

Saat 6:45’te Alanya’yı çıkıyorum ve burada Ender Abi ile telefonlaşıyorum. Onlarda Antalya’dan yol çıkmışlar. Manavgat’ta buluşmayı planlıyoruz…

Manavgat’a 34 km yolum var ama manzara dünkü gibi, her yer oteller ile çevrili. O nedenle pek fotoğraf çekesim gelmiyor. Bende hızla Manavgat’a doğru sürüyorum.

Yarım saat sonra kahvaltı için bir yerde duruyorum ve birşeyler atıştırıyorum. Ardından yoluma devam ediyorum. Saatim 9:00’u gösterdiği sırada bir petrol istasyonunda soda molasına duruyorum. Birazda soluklandıktan sonra tekrar yoldayım. Yola çıktıktan yarım saat sonra Manavgat’a giriş yapıyorum.

Manavgat Köprüsünün üzeriden geçerek otogar kavşağına kadar gidiyorum.

Saatim 09:45 ve ben otogarın bahçesinde Antalya’dan gelen yolu güzelce gördüğüm bir yerde oturup Ender abileri bekliyorum. Epey vakit geçiriyorum burada ve saat 11:00’de karşıda bir karartı görüyorum. Bir tandem ve bir bisiklet olarak üç kişi geliyorlar. Bende hemen yola iniyorum. Evet Ender Abi, eşi İlknur Abla ve Serik’ten Mustafa ile tanışıyoruz. Ender Abiler ile internet ortamında tanışmıştık o nedenle pek yabancılık çekmiyoruz. Mustafa ile ise burada tanışıyorum.

Kısaca ayak üstü muhabbetten sonra Manavgat merkeze doğru gidiyoruz ve bir çay bahçesinde oturuyoruz. Hava çok sıcak, hemen ayran söylüyoruz ve içerken de günün planını yapıyoruz hep birlikte.

Ben ilk olarak Manavgat şelalesini görmek istediğimi söylüyorum ve vakit kaybetmeden yola çıkıyoruz. Köprüden geçiyoruz kısa bir Manavgat turu atıyoruz.

Sevgili Alıcıoğlu Çifti…

Şelale ilçe merkezine çok yakın, çok geçmeden varıyoruz ve hemen bisikletlerimize güvenli bir yer bulup şelaleyi görmek için içeriye giriyoruz.

Vee karşımızda şu meşhur Manavgat Şelalesi. Ne hikmetse beni çok etkilemiyor. Altı üstü birkaç metreden düşen suyun bu kadar çok ziyaret edilmesine şaşırıyorum. Erzincan’da ki Girlevik Şelalesi burada olsa kim bilir ne kadar değerli olurdu. 🙂

Alıcıoğlu çiftini şelale fonunda çekiyorum.

Bu defa kadrajda olan benim… Manavgat Hatırası… 🙂

Şelale gezimizin ardından kalacağımız yer olan Side’ye doğru harekete geçiyoruz. Saat 13:30’da Side’ye ulaşıyoruz ve kalacağımız yeri aramaya koyuluyoruz. Burada İlknur Ablanın arkadaşında kalacağız, bulmamız çok zor olmuyor ve Bistro Pansiyona geliyoruz.

Soluklanmak için gölgelik bir yer buluyoruz hemen ve oturuyoruz. Soğuk kolalarımızı yudumlar iken Ender Abi ve Mustafa ile muhabbet ediyoruz. İlknur ablalar ise odaları ayarlamaya çalışıyorlar.

Odalarımız belirleniyor ve odalarımıza geçip, duş alıyoruz ve uzanıyoruz…

Güneş etkisini kaybedene kadar odamızda uzanıyoruz. Dışarıya çıkılacak gibi değil. Saat 18:00 uyanıyoruz ve bahçeye çıkıyoruz. 5 çayı hazırlanmış ve keyifle çaylarımızı yudumlamaya koyuluyoruz.

Çay keyfinin ardından hep birlikte Side’yi gezmeye çıkıyoruz. Hava az da olsa serinlemiş. Side tarihi özelliği yüksek bir yer. O nedenle gezip görülecek çok yer var. Bu sırada bir hatıra fotoğrafı Ender Abi ve Mustafa ile…

Side’den manzaralar…

Side Müzesi, tabi saati geçirdiğimiz için ziyaret etme şansımız olmuyor.

Side Sahili…

Side Apollon Tapınağı;

Athena Tapınağı ile birlikte Bizans bazilikasının avlusu içinde kalmıştır. Korinth düzeninde ve peripteros planlıdır. Roma Devrindendir. M.S 150 yıllarına tarihlendirilmektedir
Mısır Kraliçesi Kleopatra ile Romalı Komutan Antonius?un buluşup havuzunda yıkandığı yer olarak bilinen Side, eski Pamphylia?nın doğal limanıydı. Kentteki tarihi kalıntılar arasında Apollon Tapınağı?nın özel bir yeri var. . 1983-1990 yılları arasında bir köşesi restore edilerek ayağa kaldırılmıştır.

Apollon Tapınağından gün batımı…

Alıcıoğlu Ailesi hatırası…

Tapınak çevresinde birde ben hatıra pozu çekiliyorum…

Tapınak gezimizden sonra sahilde bir mekana oturup, güneşin batmasını biralarımızı yudumlayarak izliyoruz.

Ender Abi ve ben… 🙂

Oturduğumuz mekan çok güzel ve tarihi olarak düzenlenmiş…

İçinden bir kare…

Side’de güneş artık batmak üzere…

Güneç batıyor ve çarşıyı gezerek Bistro Pansiyona doğru gidiyoruz.

Akşam yemeğimizi İlknur Abla ve arkadaşının marifetli elleri sayesinde lezzetle yiyoruz.

Saat 23:00’e kadar güzel muhabbet eşliğinde vakit geçiriyoruz ve artık yatmak için odalarımıza geçiyoruz. Mustafa ile ben 3 nolu odamıza giderek yatmaya hazırlanıyoruz.

Bu muhteşem gün sona eriyor ve odamda günlüğümü karalıyorum. Sabah erken kalkıp yolumuza devam edecğimiz için daha fazla oyalanmak istemiyorum ve uykuya geçiyorum…

Yol Bilgileri

Oteller çöplüğünde yolculuk Alanya – Manavgat arasında da devam ediyor. Yaklaşık mesafe 50 km dolaylarında ve dümdüz. Ayrıca yolda çok geniş. Manavgat’ta şelaleyi, adetten olduğu için gidip görün derim. 🙂 Ama Side tam anlamı ile gezilip görülecek yer. Buralara kadar gelipte kesinlikle ziyaret edilmeden dönülmemeli.

Gün Toplam Km: 78,38 | Ort. Hız: 19,4 | Max. Hız: 36,2 | Bisiklet Kullanma Süresi: 03:48:34

Tur Toplam Km: 4735,24

63.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Alanya-Side); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

NOT: Pedalla.com imzası olmayan fotoğraflar Alıcıoğlu Ailesinin fotoğraf makinasından çıkmıştır.

Pedalla Türkiye 63.Gün ( Alanya – Side )” üzerine 5 düşünce

 • 08 Şubat 2011, 11:22
  Permalink

  Tebrikler serkancım, Gaziantep bisiklet topluluğu olarak bizde düşünüyoruz…

 • 09 Şubat 2011, 17:01
  Permalink

  Harika bir gün olmuş… Gün batımı fotoğrafları mükemmel…

 • 10 Şubat 2011, 11:40
  Permalink

  hala anlamdım neden dün gece kimliği vermediler…neyseki sonrası güzel görünülerle dolu….tşk.ler

 • 10 Şubat 2011, 21:16
  Permalink

  gerçekten çok sosyal bi aile ne kadar güzel eşi ile aynı bisikleti kullanarak biyerleri gezmek..Hayattan zevk almasını bilen insanların birarada olması da çok güzel…Tanıştığımız günden beri turunu devamlı takip ediyorum abicim bu durum senin içinde geçerli hayatın daha mutlu yaşanabileceğini görüyorum senden…….

 • 13 Aralık 2014, 16:00
  Permalink

  Abi Side’ye bir daha yolun düşerse kesin haber ver, hem her yapıyı ayrıntısıyla anlatıp gezdireyim hem de kazıevimizde misafirimiz olursun. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.