Pedalla Türkiye 79.Gün ( Kuşadası – İzmir )

Türkiye’nin 3. Büyük Şehri

30 Temmuz 2007 Kuşadası – İzmir

Gece bisikletimi İsmail Abilerin kamp alanına kilitlemiştim ve gidip oradan alacağım. Saat 6:30’da uyanıp kamp alanına gidiyorum. İsmail Abi ve Cahide Abla’da uyanmışlar dönüş için hazırlanıyorlar. Onlarda araçları ile Denizli’ye dönecekler. Biraz oyalandıktan sonra saat 7:00’de yola çıkıyorum.

20 dakika sonra ise Kuşadası’nı çıkıyorum ve önümde rampa beni bekliyor.

Kuşadası çıkışında Selçuk’a 15 km yolumun olduğunu gösteriyor tabela. Yavaş yavaş tırmanırken yanımdan İsmail abiler geçiyor. El sallıyorum onlara ve tırmanmaya devam ediyorum.

Kuşadası’ndan çıkalı daha 6 km olmuştu ki, İzmir il sınırlarına girdim. Artık başka bir ildeyim. Turum herşeyi ile yolunda gidiyor, sorunsuz ve keyifli.

Tırmanıştan sonra kısa bir iniş ile yolum düzleşiyor. Selçuk’a 5 km yolum kalmış.

Bu arada Selçuk’ta bulunan kardeşimiz Bora ile haberleşiyoruz ve çok geçmeden buluşuyoruz Selçuk girişinde. Girişte hatıra fotoğrafı çekiliyorum.

Selçuk’ta birlikte çorba içiyoruz Bora ile. Biraz dinlendikten sonra devam ediyoruz. Bir süre bana eşlik etmek istiyor. Ama gel gör ki, bir süre sonra bir tahta parçası yüzünden Bora’nın arka attırıcısı kırılıyor. O nedenle babasını arıyor ve onu almaya gelecek. Bende yoluma devam etmem gerektiği için Bora ile son bir hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Bora’nın kırılan attırıcısı…

Bora ile vedalaştıktan sonra torbalı’ya doğru yoluma devam ediyorum. Bu defa çalan telefonumun karşısında ki isim, hepinizin tanıyacağı birisi. Ordu’da hatırlarsanız bir olay geçmişti başımdan. İşte o kişi, Göktürk Abi arıyor ve o da sabah yola çıkmıştı bana karşı ve nerede olduğumu öğrenmek için arıyor.

Neyse ki birbirimize çok yakınmışız ve 5 km kadar gittikten sonra karşılaşıyoruz. O günden sonra birçok farklı şeyler düşünsemde, Göktürk Abi ile buluşunca hepsini unutuyorum. Garip bir duygu benimkisi. 🙂 Sarılıyoruz Göktürk Abi ile ve birlikte İzmir’e doğru yola devam ediyoruz.

Torbalı girişinde bu defa Ender Abi, Deniz ve Örgür ile buluşuyoruz. Tabi daha önceden haberleşmiştik. Bu benim için çok güzel oluyor. 5 kişi devam edeceğiz buradan sonra yola. Torbalı girişinde hatıra fotoğrafı çekiliyoruz.

Göktürk Abi ile bir hatıra fotoğrafı…

Torbalı’nın merkezine girip birşeyler atıştırmak istiyoruz. Bir börekçi dükkanına giriyoruz ve siparişlerimizi veriyoruz. Beklerken de işletmeci abimiz ile muhabbet ediyoruz. Abimizde Erzincan’lı çıkmasın mı? 🙂 Biraz turdan, biraz memleketten konuşuyoruz. Karnımızı doyurduktan sonra ayrılarak İzmir’e devam ediyoruz.

Saatim 12:30’u gösterdiği sırada İzmir’e giriş yapıyoruz. Yaklaşık 4 saat pedal çevirmişim Kuşadası’ndan bu yana. Burada da fotoğraf çekilmeyi ihmal etmiyoruz tabi.

Buradan sonra ki durağımız ise Konak’ı kuş bakışı izleyen varyant oluyor. Burada da birer bardak çay yudumluyoruz ve kuş bakışı Konak’ın fotoğrafını çekiyoruz.

Burada birkaç artistlik. 🙂

Konak Meydandayız artık. İzmir’in simgesi olan saat kulesinin yanı başındayız…

Saat kulesi hakkında kısa bir bilgi…

Dostlar ile birlikte fotoğraf çekiliyoruz.

Alsancak’ta çay ve soda içmek için yine bir mekandayız…

Vapurlar yolcularını alıyor ve hareket etmek için sabırsızlanıyorlar.

Burada arkadaşlar ile epey vakit geçiriyoruz ve sonrasında Karşıyaka’ya gitmek için iskeleye gidiyoruz.

Burada diğer arkadaşlar ile ayrılıyoruz. Vapura bindik karşıya geçiyoruz Göktürk Abi ile. Göktürk Abi beni kimseye bırakmıyor ve misafir etmek için evine götürüyor. Sağolsun bunun için.

İzmir’den bir kare…

Akşam yemeğimizi de köfte ve piyazı yedikten sonra eve geçiyoruz ve yarının planını yapıyoruz. Güzel bir gün, güzel bir şekilde sonlanıyor. Göktürk Abi hakkında ki tüm ön yargılarım yıkılıyor. Ama kim olsa benim gibi düşünürdü. Bu da bu durumun farkında tabi ki. Çok teşekkürler abicim. Bazı şeyler insanların elinde olmuyor, beni anladığını çok iyi biliyorum…

Yol Bilgileri

Kuşadası – İzmir arası 90 km dolaylarında. Yol ise Kuşadası çıkışında ki biraz rampa ve Torbalı sonrasında ki birkaç rampadan ibaret. Ama hiç yormuyor. Yol üzerinde Selçuk ve Torbalı ilçeleri bulunuyor. Bunun dışında birçok petrol istasyonu da var. Trafik normal, çünkü genellikle otoyol kullanılıyor.

Gün Toplam Km: 99,24 | Ort. Hız: 18,8 | Max. Hız: 50,4 | Bisiklet Kullanma Süresi: 05:16:04

Tur Toplam Km: 5740,67

79.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Kuşadası-İzmir); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 79.Gün ( Kuşadası – İzmir )” üzerine bir düşünce

  • 21 Mart 2011, 21:35
    Permalink

    Evet bende hatırladım o günleri…(sanki yanındaymışım gibi 🙂 kesinlikle haklısın öyle düşünmekte…ne güzelki sonu tatlı olmuş…ayrıca saat kulesine hayran kaldım…sanat eseri …büyük insan 2.abdulhamit han ..harika…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.