Sarsala Koyu Bisiklet Gezisi

sarsala-koyu-banner

06 Ekim 2013

Merhaba Sevgili Pedalla Takipçileri,

Bu hafta sonu turumuz Sarsala Koyu’ na. Köyceğiz’den hareket ederek Ortaca ve Dalaman ilçelerinden geçerek Sarsala Koyuna gidip döneceğiz. 120 Km’ye yakın pedal çevireceğiz.

Buluşma noktasına biraz erken gidip kahvaltı yapıyoruz.  Köyceğiz Gölü kıyısında çay – simit ve gölün sakinliği içimizi huzurla dolduruyor.

DSC_0215a

Tüm arkadaşlarımız geldikten sonra biraz gecikmeli de olsa yola çıkmaya hazırız. Kısaca tur kadromuzda kimler var bakalım. Bendeniz Serkan, Murat Bolel, Heja Çevik, Nil Koray Yılmaz, Tuna Mut, İsmet Kırcaburun, Merih Emiroğlu, Murat Demir, Saniye Karahan, Mehmet Paylan ve Feridun Şahin olmak üzere 11 kişiyiz. Rotamız uzun olduğu için vakit kaybetmeden pedallarımızı çevirmeye başlıyoruz.

DSC_0217a

Köyceğiz’ in içinden geçerek ana yola çıkıyoruz. Bir süre burada pedalladıktan sonra Dalyan yoluna saparak Kavakarası köyüne kadar durmadan geliyoruz. Burada üzerimizdeki fazlalıklardan kurtulup yolumuza devam ediyoruz.

DSC_0218a

Trafiği az yolda muhabbet ederek pedal çevirmeye devam ediyoruz. Ara ara durup böğürtlen yemeyi ihmal etmiyoruz tabii. 🙂

DSC_0219a

Tepearası Köyünü geçtikten sonra Ortaca’ya doğru dönüyoruz. Yol üzerinde nar toplayan köylülerin ikramlarını geri çevirip pedallamaya devam ediyoruz. Ortaca’da bir çay bahçesinde mola veriyoruz ve gereğinden fazla vakit geçirince arkadaşları kalkmaya zorlayıp hemen harekete geçiyoruz.

DSC_0220a

Buradan sonra tekrar köy yollarından pedallamaya devam. Manzaralar o kadar güzel ki, bakınmaktan fotoğraf çekmeyi bile unutuyorum. 🙂 Fevziye Köyünü geçer geçmez Dalaman Çayı üzerinde durup topluca fotoğraf çekiliyoruz. Burada bisikletli turist kafilesi ile karşılaşıyoruz. Onlar da Sarsala’ya gideceklermiş ama rotaları farklıymış.

DSC_0221a

Dalaman’a yaklaşırken karşıma çıkan bu manzara çok hoşuma gidiyor. Amca bisikletine yükleyebildiği kadar otu yüklemiş. İşte bisikletin gücü… Selam verip, yanından geçip gidiyorum.

DSC_0223a

Dalaman’a varınca ilçe merkezine dönmeden hava alanı yönünde devam ediyoruz. Biraz ilerledikten sonra karşımıza çıkan kavşaktan içeriye giriyoruz. Artık Sarsala’ya çok yolumuz kalmadı. Ama önümüzde bizi bekleyen bir rampa var. Öğle yemeğimiz için Kapıkargın köyünden alışveriş yapıp devam ediyoruz.

Biraz ilerledikten sonra tırmanış başlıyor. İlk olarak karşımıza Baldımaz Gölü çıkıyor. Bu göl küçük ve sazlıklarla çevrili. Ama biraz daha ilerleyip yükseldikten sonra muhteşem manzarasıyla Kocagöl görünüyor.

DSC_0224a

Arkadaşlarla zirvede buluşmak üzere anlaşıp Tuna’ yla bu rampada performans denemesi öncesi fotoğraf çekiliyoruz 🙂

 

DSC_0226a

Kocagöl’den yine güzel bir manzara.

DSC_0227a

Bu keçi de bizim gibi manzarayı izliyor. 🙂

DSC_0228a

Var gücümüzle pedal çevirmeye devam ederken Tuna tam gaz arkamdan kopmadan geliyor. Murat Bolel ise biraz önce geride kaldı. Biz hırslı bir biçimde zirveye kadar asılıyoruz pedallara.

DSC_0230a

Zirveye ulaşıp diğer arkadaşları beklemeye başlıyoruz. Çok geçmeden teker teker geliyorlar. Buradan sonra Sarsala Koyuna kadar ineceğiz.

İşte pedallarımızın altında muhteşem Sarsala Koyu… O kadar güzel bir manzara ki, sanki duvara asılmış bir tablo gibi… Bir süre seyre dalıyoruz ve ardından bu manzarada bir nokta olmak üzere salıyoruz bisikletlerimizi rampadan aşağıya. 😉

DSC_0232a

Kıvrılarak Sarsala’ya yaklaşıyoruz. Bu güzel manzarayı seyredebilmek için sık sık duruyoruz.

DSC_0233a

Saat 14.00’de Sarsala Koyuna varıyoruz. Plan program yapmadığım için aslında bu geç bir saat oldu. Hemen deniz kenarında masa buluyoruz ve herkes birbirine ikramda bulunarak  karnımızı doyuruyoruz.

DSC_0234a

Günler kısa olduğu için bir an önce dönüşe geçmemiz gerekiyor. Yoksa karanlığa kalabiliriz. Biraz da dinlenip sohbet ettikten sonra dönüşe geçiyoruz. Önümüzde rampadan sonra uzunca bir yolumuz var.

Tırmanışta yine Tuna ile tempo yapıyoruz. Yemeğin hemen üzerine tırmanışa başlamamız bizi biraz yavaşlatıyor ama yine de bütün performansımızı sergiliyoruz. Zirvede tekrar arkadaşlar ile buluşup yolumuza devam ediyoruz. Kapıkargın köyünde hep birlikte buluşup kısa bir mola veriyoruz. Buradan sonra grup 3’e bölünüyor. Önden giden hızlı ekip, ortadan giden normal tempolu ekip ve arkadan gelen yavaş ekip. 🙂 Ben ortada yerimi alıyorum ve normal tempoda pedal çeviriyorum.

Önden Merih abi, Mehmet abi, Tuna, Murat Bolel, Feridun abi ve İsmet Hoca kopup gittiler. Arkalarından ben, Nil ve Heja pedal çeviriyoruz. Bizim de arkamızdan Murat abi ve Saniye geliyorlar.

Dalaman merkeze gelince Heja tükeniyor ve minibüs ile Köyceğiz’e dönmek için otogarda ayrılıyor.  Biz Ortaca’ da ön gruptaki arkadaşları yakalıyoruz ve sonra arkadan gelen iki kişi hariç yine hep birlikte pedal çeviriyoruz.

Hava kararmadan Köyceğiz’e yetişiyoruz ama Murat abi ve Saniye daha Ortaca’dalarmış. Murat abinin ayakları iyice kötü olmuş. Daha önce onu bu konuda uyarmıştım. Ortaca’ dan başlayıp, Ortaca’ da turu bitirmesini söylemiştim ama beni dinlemeyip Köyceğiz’ den başladı. Dalaman’ da ve Ortaca’ da minibüsler almamış bisikletini ve o nedenle Köyceğiz’ e kadar pedallamak zorunda kalmış. Bizden iki saat sonra ulaştılar Köyceğiz’ e.

120km lik turumuzun sonunda Nil’le vedalaşıp yola çıkıyoruz. Bu güzel turda birlikte pedal çevirdiğim tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yeni turlarda görüşmek dileği ile…

Köyceğiz – Sarsala Koyu Gidiş – Dönüş Güzergâh Haritası;

sarsala-koyu-harita

Saygılarımla…

Sarsala Koyu Bisiklet Gezisi” üzerine bir düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.