Saztepe Gezisi – Semih Ceyhun

Bugün günlerden perşembe. Tabi bizlerde yine yollara düştük. Bu seferki amacımız Erzincan merkeze 20 km uzaklıktaki Altıntepe civarındaki şifalı suya  gitmek. Herzaman olduğu gibi alışveriş merkezi önünde buluşuyoruz.

Gereken yiyecek malzemeleri alındıktan sonra yola çıkıyoruz. Ekipte 5 kişiyiz. Ben (Semih Hoca), Suat, Nurullah, Muhammed ve Yusuf? Çevre yolundan Erzurum yoluna çıkıyoruz. Hava sıcaklığı çok güzel? Çevre yolunda ilerlerken Serkan’a uğrayalım diyoruz ki, Serkan’a rastlıyoruz. Kısa bir sohbetten sonra yola koyuluyoruz.

Tabela merakımızı giderdikten sonra yola devam. Yol, ?doğru tabirse? akıyor. Çok rahat şekilde ilerliyoruz. 17 km sonra ara bir yola giriyoruz.

Stabilize yolda yaklaşık 3 km ilerledikten sonra şifalı suya varıyoruz. Gerçekten bulunduğu yer olarak enteresan bir su. Etrafında  su akıntıları olmasına rağmen kendisi bir oda büyüklüğümde olup temiz bir şekilde duran sodalı bir su. Çevre sakinleri bu suyun şifalı su olduğuna inanıyorlar. Özellikle cilt için iyi diyorlar. Tabi bizde suya girmeyi ihmal etmiyoruz ve suyun tadını çıkartıyoruz.

Sevgili Süleyman hocamız bizi yalnız bırakmayıp, karpuz ile bize iştirak ediyor. Sonra güneş banyosunu yaptıktan sonra tekrar yola çıkıyoruz. Ekip, Üzümlü üzerinden ekşisuya gidelim diye karar alıyor.

Ekşisu mesire alanına vardıktan sonra mola veriyoruz. Muhammed biraz belinden rahatsızlanıyor. Arkadaşlarla su içip çekirdek çıtlatıyoruz. Etrafı gezip sohbet ederken bize mantıksız gelen  bir kuralı konuşuyoruz. Güvenlik görevlisi burada bisikletle gezmek yasak? olduğunu söylüyor. Garip geliyor insana mesire alanında bisiklet binilmezmiş.

Dinlendikten sonra yola çıkıyoruz. Akyazı beldesinden geçip Erzincan giriyoruz. Yolda karar verip Serkan’a uğruyoruz. Orada da çay ve maden sularımız içip ileriki zamanlar için plan yapıyoruz.

Saat 7.00 civarı merkeze varıp arkadaşlarla vedalaşıp ayrırıyoruz.

Güzergah: Erzincan Akyazı-Saztepe-Geyikli-Ekşisu-Akyazı-Erzincan

Toplam yol : 48.5 km

Not: Fotoğraf makinesinin şarjı az olduğundan fotoğraf az çekilmiştir.

Gönderen : Semih CEYHUN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.