Tokuç ve Boynuzcuk Geçidi

Türkiye’nin karayolu geçitlerini bir bir incelemeye ve sizlere sunmaya devam ediyoruz.

Tokuç ve Boynuzcuk Geçidi; Muğla’yı Denizli’ye bağlayan D330-03 karayolunda bulunur. Geçit zirveleri birbirine 15 km uzaklıktadır. Uzun yıllardır devam eden yol çalışmaları maalesef ki burada hala son bulmamıştır.

İlk geçit olan Tokuç Geçidinin zirvesi Muğla’ya 28 Km mesafededir ve bu yönden tırmanışı 8 Km‘dir. Zirve Denizli’nin Kale ilçesine ise 50 Km mesafede ve tırmanışı 6 Km‘dir. Bir diğer geçit olan Boynuzcuk ise Muğla’ya 43 Km mesafededir ve bu yönden tırmanışı 9 Km‘dir. Kale ilçesine ise 35 Km mesafede ve tırmanışı 14 Km‘dir.

Bu veriler doğrultusunda tırmanışlar her iki yönden zor olsa da Denizli yönünden bir tık daha zor olduğunu gösteriyor. Ben bu geçitleri Muğla yönünden çıktığım için o doğrultuda sizlere aktarıyorum.

Yol eğimleri ara ara sert olmakla birlikte çıkılabilir düzeydedir ve su takviyesi için çeşmeler bulunmaktadır.

Geçitlerin karayolları veritabanında ki yükseklikleri ile gerçek yükseklikleri arasında küçük farklılıklar var. Bunun sebebini inanın bende çok merak ediyorum. Tokuç Geçidi 1010 metre görünürken gerçekte ve tabelada 1030 metre görünüyor. Boynuzcuk’ta ise fark biraz daha büyük görünüyor. Tabelada 1100 metre olan yükseklik karayollarında 1060 metre, geçidin daha eski fotoğraflarında ise 1010 metre görünüyor. Bu ikilemlere çok kafa yormadan konumuza devam edelim.

Burası Muğla’yı doğuya bağlayan bir yol olması sebebiyle önemi yüksek ama trafiği aynı orada azdır. Bunda ki sebeplerden birisi uzun süren yol yapım çalışmaları olabilir. Kış aylarında kar yağışı olsa da kapandığı çok nadir görülmüştür.

Geçitten fotoğraflar;

Muğla’dan yola çıktıktan 20 km sonra Gölcük köyünde tırmanış başlıyor.

Bu kısımda yol eğimi oldukça insaflıdır.

Tokuç Geçidinin son kısımlarına doğru eğim giderek dikleşiyor ve yol iki şerit oluyor.

Tokuç Geçidi
Rakım: 1030m

Tokuç Geçidini indikten bir süre sonra ikinci geçit olan Boynuzcuk Geçidinin tırmanışı başlıyor.

Tokuç’a göre biraz daha doğa ile iç içe bir geçit burası.

Arada iki şerit olan yok, bazen dört şerit oluyor.

Diğer geçit gibi buranın da son kısmı bira daha dik oluyor.

Boynuzcuk Geçidi
Rakım: 1100m

Muğla ile Denizli arasında bulunan Tokuç ve Boynuzcuk Geçidi’ni gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.