AHMEDİYE GEÇİDİ;

Geçit, Erzincan-Gümüşhane D885 yolu üzerinde bulunur. Erzincan’dan çıkınca Yalnızbağ Köyüne kadar hafif eğimli düz bir yolda devam eder. Yanlızbağ Köyünden sonra 16 km kadar sürecek olan Ahmediye Geçidine tırmanmaya başlanır. Yol yer yer çok dik olmakla birlikte %10’luk eğime sahiptir. Yalnızbağ Köyünden itibaren zirvede ki Ahmetli Köyüne kadar yol üzerinde sadece bir adet çeşme bulunur. Bu nedenle su kullanımına çok dikkat edilmelidir. Yanımıza yeterince su alınmalıdır.

Erzincan’dan Gümüşhane yönüne doğru çıkılan rampa;

Erzincan yönünden çıkışlarda ara ara soluklanacak düzlükler mevcuttur. Bu düzlüklerin ilaç gibi geldiğini söyleyebilirim. 16 km rampa sonunda zirveye ulaşılır. Zirvenin yüksekliği deniz seviyesinden 2120 metre yukarıdadır. Kış dönemlerinde yoğun kar yağışı alması dolayısı ile yol ara ara kapanmaktadır.

Ahmediye Geçidi Zirvesi;

Zirveden sonra Kelkit yönüne doğru 3-4 km’lik bir iniş bulunur. Ardından ise yol Kelkit’e doğru bir akıntı sağlar. Bu 3-4 km’lik yol, tersi yönde çıkıldığında yine zorluk derecesi yüksek bir yoldur. Ancak kısa olması dolayısı ile fazla rahatsız etmez.

Gümüşhane yönünden Erzincan’a doğru gelirken çıkılan rampa;

Yine Gümüşhane’den Erzincan’a doğru gelirken çıkılan rampa ve son kısımlar. Zirvede bir çeşme ve oturup dinlenebileceğiniz masa bulunur.

Geçit, ismini zirvede bulunan Ahmetli Köyünden alır ve zirvede 1-2 km kadar bir düzlük bulunur.  Ayrıca zirvede Karayollarının Ahmediye Bakım Evi vardır. Kış aylarında aktif olarak çalışmaktalardır. Ufak bir tavsiye, zirvede bulunan Ahmetli Köyü beş yüz metre içeridedir. Üşenmeden köye girin ve köy çeşmesinden buz gibi suyu kana kana için.

Harita ve Yükselti tablosu;

Sevgi ve Saygılarımla…

This entry was posted on Perşembe, Eylül 18th, 2008 at 22:04.
Kategori: Geçitler.

3 Yorum,

 1. mesut korkmaz

  dağlarım yeter bana neyleyim denizi ,,teşekkürler serkanım ellerine sağlık oraların havaları yeter

 2. aydın

  Çift amortisörli bisikletle yolda olmak zor oldugunu bilirim. o rakıma o bisikletle çıkmak büyük iş tbr ederim senii.

 3. Yusuf Kargınoğlu

  Merhaba,
  Serkan çok ayrıntılı anlatmış. Ben de geçenlerde o geçitten bisikletle geçtim. Galiba benim şansıma, çok rüzgarlıydı ve yarısını çıkmış olduğum ve günün sonunda Kelkit’e varmam gerektiği için asılmıştım pedallara. Ancak geçitten Kelkit’e iniş tam bir hayal kırıklığıydı, İnsan o kadar çıkınca biraz da inişin zevkini çıkartmak istiyor tabii. Ancak iniş çok az maalesef.

Yorum Yaz “Ahmediye Geçidi”

Serkan TAŞDELEN | pedalla.com | .net | .org | serkantasdelen.com.tr | Tüm hakkı saklıdır | 2014