Bolu Dağı Geçidi

Türkiye’nin karayolu geçitlerini bir bir incelemeye ve sizlere sunmaya devam ediyoruz.

İstanbul – Ankara karayolunun en önemli geçitlerinden birisi olan Bolu Dağı Geçidi, yapılan otoyol tüneli ile eski popülerliğini yitirmiş durumdadır. Hala aktif olarak çalışmaya devam eden bir yol olmasına rağmen genellikle tünele giremeyen tehlikeli madde taşıyan araçlar ve yakın köylere ulaşım sağlayanlar tarafından kullanılmaktadır.

Geçit zirvesi Kaynaşlı – Bolu arasında D100-11 ve D100-12 numaralı karayolu üzerindedir. Geçidin zirvesi Kaynaşlı’dan 12,5 Km uzaklıkta, Bolu’dan ise 19 Km uzaklıktadır. Tırmanış Kaynaşlı yönünden oldukça uzun ve zordur. Toplamda 13 Km sürmektedir. Bolu yönünden ise eğim kısmen daha az ve kısadır.

Bolu Dağı Geçidi zirvesi karayolları veritabanında 950 metre olarak belirtiliyor. Geçit tabelasında ise 900 metre yükseklikte olduğu yazıyor. GPS verilerine göre tabelada yazan rakımın yanlış olduğunu anlayabilirsiniz.

Kış aylarında kar yağınca sıklıkla kapanan bu yol çoğu zaman trafiğin aksamasına sebep olmaktadır. Televizyonlarda haberlere konu olması demek; kara kışın geldiğinin habercisidir.

Yaz aylarında oldukça güzel ve keyifli olan yol, kış aylarında tam aksi hale bürünüyor. Ben karın olmadığı bir kış günü tırmanmıştım ve oldukça keyif almıştım. Sizlere de tavsiye ederim. 😉

Geçitten fotoğraflar;

Kaynaşlı’yı çıkar çıkmaz tırmanış iyice kendini hissettiriyor. Her ne kadar duble yol olsa da biz bisikletçiler için yeteri kadar güvenlik şeridi yok.

Kış aylarında sürekli kar tipi olduğu için yol boyunca sarı ışıkları göreceksiniz.

Biraz yükseldikten sonra mevsimine göre sis bulutuyla karşılaşabilirsiniz. O nedenle ışık sisteminizi mutlaka yanınızda bulundurun. Görünür olmak hayati önem taşır.

Önceleri daha hareketli olan satış mekanları biraz daha sakin artık.

Yol üstü lokantalarda keza aynı durumda…

Yükseldikçe daha da koyu bir sis karşılıyor.

Bolu il sınırını geçtikten bir süre sonra geçit zirvesi sizi bekliyor.

Bolu Dağı Geçidi
Rakım: 950m (Tabela hatalı diye düşünüyorum, GPS’te 950m gösteriyor)

Zirvede bulunan Polis Evi’nde kalmak oldukça keyifli olsa gerek.

Bolu’ya kadar hafif iniş çıkışın ödülü gibi görünüyor.

İstanbul ile Ankara arasında bulunan Bolu Dağı Geçidi’ni gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.