Buğlan Geçidi

Buğlan Geçidi, Bingöl – Muş D300 karayolunda bulunur. Bingöl’ü çıktıktan 74 km sonra 1276 metrede bulunan Dilektepe köyünden tırmanış başlayarak 15 km sürüyor. Geçit zirvesi Bingöl’den 99 km uzaklıktadır ve 1640 metre yüksekliğe sahiptir. Zirveden sonra Aşağıyongalı köyüne kadar 12 km iniş devam eder ve 1297 metrede son bulur. Buradan sonra 36 km Muş Ovasında pedallayarak Muş’a ulaşılır.

Geçit oldukça öneme sahiptir. Van, Bitlis ve Muş’u batıya bağlayan ana hat üzerinde bulunur ve trafiği oldukça fazladır. Kış aylarında kar ve tipi nedeniyle ulaşım zor olsa da yolun kapanma riski oldukça azdır. Bisikletinizle geçmeniz için en uygun mevsim ilkbahardır. Bingöl yönünden geçidi tırmanmaya başlamadan önce sol tarafta bulunan Yüzen Ada’yı ziyaret etmenizi öneririm.

Bingöl yönünden tırmanışın ilk kilometreleri daha kolayken sona doğru eğim artıyor. Muş yönünden ise tüm tırmanış neredeyse aynı eğimde devam ediyor. Muş Ovasının uçsuz bucaksız manzarası tırmanışın tüm yorgunluğunu alıp gidiyor.

Buğlan Geçidi 1640 metre yüksekliktedir.

Geçitten fotoğraflar;

Tırmanışın ilk dakikaları…

İlk kilometrelerde Murat Nehrine su taşıyan Esence Deresi manzarasında pedallıyorsunuz.

Yüzen Ada ana yoldan sadece birkaç km içeride kalıyor.

Ben geçtiğim zamanlarda tek gidiş tek geliş olan yol, artık duble yol olarak hizmet veriyor.

Tırmanışın ortalarına doğru Bingöl’ün Solhan ilçesinden geçiyorsunuz. Dinlenip, soluklanmak için oldukça uygun bir yer burası.

2008 yılında geçtiğim bir geçit olduğu için o zaman yollar berbat durumdaydı. Yolun her bir yanında olan deliklerden kaçmak için araçlar bile oldukça zor yol alıyorlardı.

Yer yer çok ıssız yerlerden geçerek devam ediliyor. Doğayı sonuna kadar içinizde hissedebilirsiniz.

Tırmandıkça geri dönüp ne kadar yükseldiğinizi, yada doğa karşısında ne kadar küçük olduğunuzu görebilirsiniz.

Buğlan Geçidi
Rakım: 1640m

Zirveyi aşar aşmaz Muş Ovasının muhteşem manzarası karşınızda uzanıyor. Bu manzarada pedal çevirmek oldukça keyif verici olacaktır.

Muş il merkezine kadar bu manzara güzelleşerek devam ediyor.

Bingöl ile Muş arasında bulunan Buğlan Geçidini gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.