Çam (Sahara) Geçidi

Çam (Sahara) Geçidi, Ardahan ve Artvin’i birbirine bağlayan D-010 numaralı karayolunda bulunur. İki farklı coğrafyayanın geçiş noktasıdır. Yüksek rakımı dolayısıyla çıkılması bir o kadar da zordur. Türkiye’nin sayılı yüksek geçitleri arasında bulunur.

Geçit zirvesi Ardahan’a 23 km, Şavşat’a ise 25 km uzaklıktadır. Yolun tırmanış kısmı ise Ardahan’dan 11 km, Şavşat’tan 14 km kadar sürmektedir. Ardahan tarafından 1850 metreden yükselmeye başlarken Şavşat tarafından biraz daha aşağıdan yani 1570 metreden tırmanmaya başlıyorsunuz. Geçit zirvesi 2470 metre yükseklikte bulunuyor.

“Geçidin kısa bir tarihine gidersek garip bilgilerle karşılaşıyoruz. Mesela geçidin daha önce ki ismi Çamlıbel Geçidiydi ve yüksekliği 2640 metreydi (2007 yılında zirvede çektiğim fotoğraf kanıtıdır). Ardından Geçidin ismi değişti ve Çam Geçidi oldu ama yükseklik aynı kaldı. Ardından isim aynı kaldı ve rakım 2470 metreye düştü. (Bu nasıl oldu hala anlamıyorum. GPS verilerine göre 2470 metre doğru. Bu da şu anlama geliyor daha önce konulan tabela yanlış yazılmış). Son olarak ise rakım aynı kaldı ve geçit Çam (Sahara) Geçidi olarak son halini aldı. Aşağıda sırasıyla görsellerde görebilirsiniz.”

Not: Geçidi Ardahan yönünden çıktığım için fotoğrafları ve anlatımı o şekilde yapıyorum.

Geçitten fotoğraflar;

Zirvelerinde çoğu zaman kar görmeniz mümkündür. Ardahan’dan yola çıkacaklar için kolay, tersi yön olan Şavşat yönünden yola çıkacaklar için ise çok zor bir rotadır. Ardahan yönünden çıkarken arkanızda uzunca bir ovayı geride bırakırsınız.

Değirmenli Köyünü geçer geçmez Çatal Dere köprüsünde tırmanış başlar.

Geriye dönüp baktığınızda muhteşem bir ova manzarası karşınızda durur.

D-010 karayolu üzerinde bulunan geçit belli rakımdan sonra karlarla kaplı dağlar arasında kıvrılarak devam eder. Hava sıcaklığındaki düşüş hissedilebilir derecedir. Rakım yükseldikçe nefes almak vermek biraz daha zorlaşacaktır.

Yol çok sakin olmakla birlikte Ardahan yönünden çıkışta güzeldir. Saat başı bir araç ya geçiyor ya da geçmiyor. O kadar sakin bir yol.

Ardahan’dan görünen karlı dağların yanında bulursunuz kendinizi bir müddet sonra. Ardından ise daha yükseğe çıkar, karları gerinizde bırakırsınız.

Zirve aynı zamanda Artvin/Ardahan il sınırını oluşturur.

Zirveye ulaşmak çok kolay değildir ama ulaşınca ki mutluluk hiçbirşeye değişilmez. Ardahan’ yönünden 11 km rampa sonunda varılır zirveye.

Çam (Sahara) Geçidi
Rakım: 2470m


(Fotoğraf Şafak Omaç‘a aittir. 2019 yılında çekilmiştir).

Kocabey Köyünün yaylası geçit zirvesine en yakın yerleşim yeridir.

Geçidin diğer tarafına döndüğünüzde karşınızda uzanan manzarada kaybolmamanız mümkün değil. Muhteşem görüntüsüyle Karçal Dağları önünüzde uzanır.

İniş başladığında oldukça dikkat etmeniz gerekir. Bol dönemeçli ve dik bir eğime sahiptir. Eskiden bozuk olan zemini artık biraz daha güzeldir.

Şavşat’ın yayla köylerinden bir bir geçerek yolunuza devam edersiniz.

Şavşat’a yaklaşırken artık geçididi geride bırakmış olursunuz.

Ardahan ve Artvin’in Şavşat ilçeleri arasında bulunan Çam (Sahara) Geçidini gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Çam (Sahara) Geçidi” üzerine 16 düşünce

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.