Çamlıbel Geçidi

Türkiye’nin sayılı yüksek rakımlı geçitleri arasında yer alır. Zirvelerinde yılın dokuz ayı kar görmeniz mümkündür. Aynı zamanda zirve Ardahan ile Artvin illerini birbirinden ayırır. Ardahan’dan yola çıkacaklar için kolay, tersi yön olan Şavşat yönünden yola çıkacaklar için ise çok zor bir rotadır. Ardahan yönünden çıkarken arkanızda uzunca bir ovayı geride bırakırsınız.

D-010 karayolu üzerinde bulunan geçit belli rakımdan sonra karlarla kaplı dağlar arasında kıvrılarak devam eder. Hava sıcaklığındaki düşüş hissedilebilir derecedir. Rakım yükseldikçe nefes almak vermek biraz daha zorlaşacaktır.

Yol çok sakin olmakla birlikte Ardahan yönünden çıkışta güzeldir. Saat başı bir araç ya geçiyor ya da geçmiyor. O kadar sakin bir yol.

Ardahan’dan görünen karlı dağların yanında bulursunuz kendinizi bir müddet sonra. Ardından ise daha yükseğe çıkar, karları gerinizde bırakırsınız.

Zirveye ulaşmak çok kolay değildir ama ulaşınca ki mutluluk hiçbirşeye değişilmez. Ardahan’ yönünden 10 km kadar rampa sonunda varılır zirveye. Zirvenin rakımı ise 2640 metredir.

Zirvede bir yayla bulunur ve sadece 3-4 ay insan olur.

Zirveden Artvin yönüne döndüğünüzde ise karşınıza çıkan manzara dilinizi yutturacak cinstendir. Karşınızda uzanan Karçal Dağlarının heybeti karşısında bu Dünya’da bir hiç olduğunuzu hissedersiniz.

Şavşat’a kadar başlayacak olan inişin zemini çok berbattır. Delik deşik ve keskin virajlı yolda yavaş yavaş inmek durumunda kalırsınız. Bu işinize gelir zaten. Bu güzel manzarayı daha bir çekersiniz içinize. Karaçam ormanları uzanır yol boyunca dağlarda.

Yolun bu yönü ise 20 km kadardır. Çıkışı zor ama, eğlenceli bir yol. Son olarak ise yol üzerinde Ardahan yönünden çıkışda zirvede ki Karayollarının Sahara Bakım Evine kadar çeşme bulunmamaktadır. Şavşat yönünde de durum farklı değildir.

Harita ve Yükselti Tablosu;

Sevgi ve Saygıarımla…

16 thoughts on “Çamlıbel Geçidi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.