ÇAMLIBEL GEÇİDİ

Türkiye’nin sayılı yüksek rakımlı geçitleri arasında yer alır. Zirvelerinde yılın dokuz ayı kar görmeniz mümkündür. Aynı zamanda zirve Ardahan ile Artvin illerini birbirinden ayırır. Ardahan’dan yola çıkacaklar için kolay, tersi yön olan Şavşat yönünden yola çıkacaklar için ise çok zor bir rotadır. Ardahan yönünden çıkarken arkanızda uzunca bir ovayı geride bırakırsınız.

D-010 karayolu üzerinde bulunan geçit belli rakımdan sonra karlarla kaplı dağlar arasında kıvrılarak devam eder. Hava sıcaklığındaki düşüş hissedilebilir derecedir. Rakım yükseldikçe nefes almak vermek biraz daha zorlaşacaktır.

Yol çok sakin olmakla birlikte Ardahan yönünden çıkışta güzeldir. Saat başı bir araç ya geçiyor ya da geçmiyor. O kadar sakin bir yol.

Ardahan’dan görünen karlı dağların yanında bulursunuz kendinizi bir müddet sonra. Ardından ise daha yükseğe çıkar, karları gerinizde bırakırsınız.

Zirveye ulaşmak çok kolay değildir ama ulaşınca ki mutluluk hiçbirşeye değişilmez. Ardahan’ yönünden 10 km kadar rampa sonunda varılır zirveye. Zirvenin rakımı ise 2640 metredir.

Zirvede bir yayla bulunur ve sadece 3-4 ay insan olur.

Zirveden Artvin yönüne döndüğünüzde ise karşınıza çıkan manzara dilinizi yutturacak cinstendir. Karşınızda uzanan Karçal Dağlarının heybeti karşısında bu Dünya’da bir hiç olduğunuzu hissedersiniz.

Şavşat’a kadar başlayacak olan inişin zemini çok berbattır. Delik deşik ve keskin virajlı yolda yavaş yavaş inmek durumunda kalırsınız. Bu işinize gelir zaten. Bu güzel manzarayı daha bir çekersiniz içinize. Karaçam ormanları uzanır yol boyunca dağlarda.

Yolun bu yönü ise 20 km kadardır. Çıkışı zor ama, eğlenceli bir yol. Son olarak ise yol üzerinde Ardahan yönünden çıkışda zirvede ki Karayollarının Sahara Bakım Evine kadar çeşme bulunmamaktadır. Şavşat yönünde de durum farklı değildir.

Harita ve Yükselti Tablosu;

Sevgi ve Saygıarımla…

This entry was posted on Pazar, Eylül 21st, 2008 at 00:58.
Kategori: Geçitler.

15 Yorum,

 1. Sevgili Serkan ne mutlu sana. Biz maalesef (biz diyorum can yoldaşım sevgili Cağrı’yı yad ederk bunu söyledim.) bu geçidi geçemedik. En azından bisikletlerimizle. Geçikmenin verdiği telaştan ötürü Otostopla çıkmak zorunda kaldık. Yarı denilemiyecek bir yerden binmiştik.İnşallah sayılı geçirler içerisinde yer alan bu geçidi geçmek bize de nasip olur.

  Proje ve Çalışmalarında sana başarılar diliyorum.
  Yüreğim ve Sevgimle.
  http://www.candede.net

 2. Enes ŞENSOY

  Zirvenin bir manzarası İçanadoluyu gösterirken diğer taraf tamamen Karadeniz yaylaları….

  Daha ne olsun 🙂

 3. serkan bir haftalik tur bi

  t tur düsünüyorum haberleselim

 4. murat

  herkesin hayatta görmesi gereken bir geçit ve şavşat tan ardahana gitmesi daha zevkli.

 5. murat

  ve devamında tendüreke gideceksin 2644 🙂

 6. mahir

  cuma günü geçiorum… ovit de fena sayılmaz ama (gece)

 7. feyzullah ozgurer

  ardahandanozirveye cikinca bulutlarin ayagimin altinda olusuna sahidim o artvin vadisine cok cok hayrankaldimyolumbir daha duserse doya doya seyrederek lecegim oyle bir vadi yoktur dunya da diye dusunuyorum

 8. Bu geçit çok hoşuma gitti. Yazın Şavşattan bu geçidi geçebilirim. Serkancığım verdiğin bilgiler için teşekkür ederim.

 9. Paylaştıgın için çok teşekkürler

 10. SERKAN BEY ÇOK UZAKLARDAN JAKARTADAN ADRESİNİZE GİRDİM. TÜRKİYE’YE HİZMET ETTİĞİNİZE İNANIYORUM.
  KENDİNİZE İYİ BAKINIZ TEŞEKKÜRLER

 11. İNANILMAZ BİR COĞRAFYA

Yorum Yaz “Çamlıbel Geçidi”

Serkan TAŞDELEN | pedalla.com | .net | .org | serkantasdelen.com.tr | Tüm hakkı saklıdır | 2014