Çuhadoruğu Geçidi, Ecevit (Masruf) Geçidi ve Oyrak Geçidi

İnebolu’dan Kastamonu’ya kadar 90 kilometrelik yolda sizi üç tane geçit karşılıyor. Bunlar sırasıyla Çuhadoruğu Geçidi, Ecevit (Masruf) Geçidi ve Oyrak Geçididir. Bu üç geçitte D765 karayolu üzerinde bulunuyor. Karadeniz kıyılarından iç kısımlara doğru geçen yol olduğu için geçitler Küre Dağlarını aşmanızı sağlıyor.

Geçitlerden ilki olan Çuhadoruğu Geçidi; İnebolu’yu çıkar çıkmaz başlıyor ve 16 km tırmanış sonunda deniz seviyesinden 995 metre kadar yükselerek zirveye ulaşıyor. Geçidin Küre tarafından tırmanışı ise 550 metreden başlıyor ve 8 km sonunda zirvede son buluyor. Çuhadoruğu Geçidi zirvesi 995 metrede bulunuyor.

İkinci geçit olan Ecevit (Masruf) Geçidi ise; Çuhadoruğu Geçidi’nin inişinin hemen ardından başlıyor ve 550 metreden tırmanışa başlayarak 20 km sonunda zirveye ulaşıyor. Bu taraftan ilk 9 km oldukça zor olmasına rağmen geri kalan 11 km biraz daha hafif eğimle devam ediyor. Geçidin Seydiler taradından tırmanışı kısmen daha kolay. 1030 metre yükseklikten başlayan tırmanış 11 km sonra Ecevit (Masruf) Geçidinin 1170 metrelik zirvesinde son buluyor. (Geçit birçok kaynakta Ecevit olarak geçsede, tabelada Masruf Geçidi olarak görünüyor. Bu konuya ilişkin bir bilgi maalesef ki bulamadım).

Üçüncü ve son geçit olan Oyrak Geçidi; Devrekani kavşağında 1086 metrede tırmanışa başlıyor ve 3 km sonra zirveye ulaşıyor. Bu geçidin Kastamonu tarafından çıkışı ise biraz daha zor oluyor. 713 metre yükseklikten başlayan tırmanış 15 km sonra Oyrak Geçidinin zirvesi olan 1210 metreye ulaşıyor.

Geçitlerin üçüde Kastamonu’ya Karadeniz’e bağlayan yol üzerinde bulunduğu için trafiği kısmen yoğun. Yol üzerinde birçok noktada su takviyesi yapabileceğiniz çeşmeler ve yerleşim yerleri mevcut. Tam bir Batı Karadeniz manzarasında pedallamak istiyorsanız bu yol tam size göre diyebilirim.

Geçidi İnebolu, Kastamonu yönünde geçtiğim için görselleri de o yönde paylaşıyorum.

Geçitten fotoğraflar;

İnebolu’yu çıkar çıkmaz rampa sizi bekliyor.

Yol üzerinde köyler su takviyesi ve dinlenme molası için oldukça ideal yerler.

Yükseldikçe Karadeniz manzarası ardınızda kalıyor.

Uzun süre ufukta Karadeniz’i görebilirsiniz.

Çuhadoruğu Geçidi
Rakım: 995m

Zirveden sonra 8 km boyunca inişe geçiliyor.

Çuhadoruğu Geçidinin 8 km inişi biter bitmez dereden karşı kıyıya geçerek Ecevit (Masruf) Geçidinin tırmanışı başlıyor.

İlk 9 km çok zor olan geçit ardından biraz daha insaflı hale bürünüyor.

Küre Dağlarının eşsiz manzaraları her an yanınızda.

Küre ilçesinin çevre yolunu kullanarak tırmanışa devam ediliyor.

Geçit tabelasında 1250 metre yazıyor ama Karayolları ve GPS bilgisine göre zirve 1170 metrede bulunuyor.

Ecevit (Masruf) Geçidi
Rakım: 1170m

Bu geçitten sonra 11 km iniş ve ardından bir süre düz gittikten sonra Oyrak Geçidinin tırmanışı başlıyor.

Oyrak Geçidi
Rakım: 1210m

Oyrak Geçidi zirvesinden Kastamonu merkeze kadar 15 km iniş ile turu noktalayabilirsiniz.

İnebolu ve Kastamonu arasında bulunan Çuhadoruğu Geçidi, Ecevit (Masruf) Geçidi ve Oyrak Geçidini gösteren harita ve yükselti grafiği;

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.