Erzincan’dan Ankara’ya 4.Gün (Yavu-Yozgat)

29 Temmuz 2008

Biraz uykusuz geçen gecenin ardından sabah 6:10’da ayaktayım. Hazırlanıp, kahvaltının ardından yola çıkacağım. Toplandıktan sonra kahveye Kaya Abinin yanına gidiyorum. Bana kral sofrası gibi kahvaltı hazırlamış. Oturup birlikte kahvaltımızı yaptıktan sonra teşekkür ederek ve müsaade isteyerek yola koyuluyorum.

Saatim 7’yi gösterdiğinde yola çıkmıştım. Hava çok güzel ve yolculuk tüm keyfi ile devam ediyor. Bugün nereye kadar giderim bilinmezliği ile yoldayım.

Rampalar çok geçmeden başlıyor. Rolantiye aldığım viteslerim ile yavaş yavaş tırmanıyorum. Yol üzerinde bulunan çeşmelerde mola veriyorum ve kendime meyve suyu yapıyorum.

Saat 8:00’de Sivas’ı terkederek Yozgat sınırları içerisine giriyorum. İnişili çıkışlı yollar bitmek tükenmek bilmiyor.

Köyler içerisinden geçerek yoluma devam ediyorum.

Akdağmadeni’ne 10 km yolum kaldı. Orada çay molası verme niyetindeyim.

Akdağmadeni’ne girdiğimde saat 9:20 idi. Kilometrem ise 40.56’yı gösteriyordu. Ama buradan 3 km daha gitmem gerekiyor ilçe merkezine varabilmem için.

Akdağmadeni ilçe merkezinden manzaralar,

Akdağmadeni’nde çay molasının ardından tekrar yola düşüyorum. İçtiğim çayın vermiş olduğu enerji ile basıyorum pedala…

Oluközü köyünden transit geçiyorum.

Saraykent 25 km kala… Bozkır iklimini içime çekiyorum doya doya…

Saraykent dolaylarında yol daralıyor ve iki araç bile çok zor geçiyor. Bende çok dikkatli olarak yol alıyorum.

Yine bir çeşme başı molası.

Saraykent’e varıyorum. 79 km’dir yoldayım. İlçe merkezine giriyorum.

Saraykent’ten manzaralar…

Saraykent’te verdiğim çay molasında halk ile muhhabbete başlıyorum. Nereden gelip, nereye gittiğim sorusu beni burada da yanlız bırakmıyor. Çay molasının ardından Sorgun’a doğru yola devam…

Doğankent’te öğle yemeği yiyorum. Marketten aldığım domates ve ekmek ile bir parkta karnımı doyuruyorum. Kayseri, Samsun yol kavşağına saat 15:00’de ulaşıyorum.

Sorgun’da bulunan Şeker Fabrikasının altından geçiyorum…

Sorgun’a vardığımda saat 15:25’ti. Merkeze ilerleyip yine bu ilçeninde merkezine girerek, mola vereceğim. Bu arada kilometrem 115’i gösteriyor…

Sorgun’dan manzaralar,

Sorgun merkezde bir çay bahçesine oturuyorum ve çay ısmarlıyorum kendime. Çok geçmeden yan masadan beni davet ediyorlar. Onlara katılıp birlikte çay içiyoruz ve muhhabet ediyoruz.

Çok vakit kaybetmeden tekrar düşüyorum yola. Yozgat’a 30 km kalmış…

Yozgat’ta yol manzaraları…

Kendimi bitkin hissettiğim anda bir km kadar ileride bulunan tesise kendimi zor atıyorum. Hemen ekmek arası Nature Valley koyarak yemeye başlıyorum. Şekerim düştüğü için bitkin düşmüşüm. Çok geçmeden kendime geliyorum. Tesiste bulunan otobüs görevlileri fotoğrafını çekmemi istiyorlar ve bende çekiyorum.

Yozgat’a çok az bir yolum kaldı. Ama iyi bir rampa çıkmam gerekiyor öncelikle. Tesiste bugün Yozgat’ta kalma fikri alıyorum. 4 gündür yoldayım ve bugün kendime torpil geçiyorum. Çadır yok, otel var… 🙂 Yozgat’a akşam 19:00 civar giriş yapıyorum.

Yozgat’ta hemen öğretmenevine yerleşiyorum. Güzel bir banyonun ardından dışarı çıkıyorum. Yozgat’a özgü Desti Kebabını tatmak için en yakın lokantaya gidiyorum ve bir güzel karnımı doyuruyorum. Masamda kırılan testinin içinden çıkan kebap gerçekten tadılması gereken bir lezzet.

Güzel bir günün ardından soluğu öğretmenevinde alıyorum ve uykusuz kaldığım günlerin acısını çıkartıyorum.

4.Gün Güzergâh ve yükselti Haritası;

Gün Toplam: 154.43 Km | Ort.Hız:18.3 | Max.Hız:60.5 | Bisiklet Kullanımı: 08:25:35

Sevgi ve Saygılarımla.

Turun 5. günü için tıklayınız

Erzincan’dan Ankara’ya 4.Gün (Yavu-Yozgat)” üzerine 6 düşünce

 • 23 Şubat 2009, 21:25
  Permalink

  Yazı dizini heyecanla okuyorum.Merak ediyorum…Yogat ta testi kebabının hepsini bitirdinmi…Herşeyin en güzeli senin olsun.sevgiler.Bisiklet Gönül Birliğinden selamlar.

 • 24 Şubat 2009, 01:30
  Permalink

  Erzincan -Ankara turunu ilgiyle takip ediyorum .Yorgun ancak bir o kadar da güzel ve heyecanlı anların tadına doyum olmadığını anlıyorum yüreğine,pedallarına sağlık kardeşim .
  24 şubat 2009

 • 24 Şubat 2009, 03:50
  Permalink

  Aaaaaaaaaaaaaah ah bu Serkan Taşdelen…..:)

 • 24 Şubat 2009, 20:00
  Permalink

  serkan her zaman dediğim ve hiç bir zamanda demekten vazgeçemediğim sözümü söylemek istiyorum senin yerinde olmak çok isterdim herzaman destekliyorum kanka bas pedala 😀

 • 24 Şubat 2009, 20:28
  Permalink

  yaşım musait degil yaş altmış yoksa seni hiç bir seyahatte yalnız bırakmam seninle pedal çevirmek bir başka olur kanaatindeyim

 • 20 Mayıs 2009, 13:04
  Permalink

  şu an bende erzincan dayım yozgatın saraykent ilçesinde kalıyorum YOZGAT, I bukadar güzel anlattıgın için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.