Erzincan’dan Ankara’ya 5.Gün (Yozgat-Yahşihan)

30 Temmuz 2008

Kaç gecedir rahat uyuyamamamın acısını bugün çıkartıyorum. Sabah erken kalkmam gerekirken uyandığımda saatim 9:30’u gösteriyordu. Uyuyakalmışım anlayacağınız. Hemen kalkıp toparlanmaya başlıyorum. Fiyata dahil olan kahvaltıyı kaçırmamak için ilk iş olarak kahvaltıya iniyorum. Karnımı doyurduktan sonra Yoldaşımı yola hazırlıyorum. 20 dakikada herşeyi tamamladıktan sonra yola çıkıyorum.

Yozgat şehir merkezinde kısa bir turlamanın ardından mataramı dolduruyorum ve yola devam ediyorum.

Yozgat’ı geride bırakıyorum…

Sürekli iniyorum. Yol dar olmasına karşı sabah saatlerinde fazla kalabalık değil. Yüksek bir ortalama ile hızla ilerliyorum.

Manzara çoğu zaman aşağıda göründüğü gibi.

Şefaatli kavşağını 10:30 gibi geçiyorum. İniş hala devam ediyor. Geç kalmama rağmen çok keyifli bir gün.

Su tazeleme molası. İlginç çeşmeden mataramı dolduruyorum.

Yerköy’e 11:20 gibi varıyorum. Geç kaldığım için merkeze girip gezemiyorum. Hiç oyalanmadan transit devam ediyorum yoluma.

Yol kenarında bulunan “Molla Osman Dede Türbesinde” mola veriyorum. Biraz dinlenmek iyi geliyor. Suyumu dolduruyorum ve meyve suyu yapıyorum. Yanımda bulunan tadımcalardan da birkaç tane yiyorum.

Dilendikten sonra daha fazla vakit kaybetmeden yoluma devam ediyorum.

Ankara’ya 160 km, Ankara’ya 150 km, Ankara’ya 140 km… Kilometreler altımdan akıp gidiyor…

Tarlalar boylu boyunca uzanıyor…

Yol kenarında satılan kelekler. Bir tanesinde zorla durduruluyorum ve bana hemen keserek ve dilimleyerek kelek ikram ediyorlar. Afiyetle yedikten sonra teşekkür ederek tekrar yola düşüyorum.

Saati 14:35 dolaylarında Kırıkkale il sınırını geçiyorum. Artık Kırıkkale sınırları içerisindeyim. Dar yolda zorla ilerlemeye çalışıyorum.

İç Anadolu Bölgesinin bozkır iklimi burada da çok belirgin.

Kavun ve kelek heryerde satılıyor. Bir çoğunda el sallayarak durdurmak isteselerde durmadan geçmek zorunda kalıyorum.

Kırıkkale-Samsun yol kavşağına geliyorum. Bu yol aynı zamanda Ankara-Samsun transit yolu olduğu için epey kalabalık. Dikkatli bir şekilde yoluma devam ediyorum.

Yola devam…

Büyükyağlı köyünü geçtikten sonra biraz tırmanıyorum. Ardından otobüs ile Ankara’ya giderken durduğumuz bir tesiste mola veriyorum. Yanıma gelen, orada çalışan Muhammed Esad bana çay ikram ediyor. Birlikte çay içerken fotoğraf hakkında konuşuyoruz. Bu güzel muhabbet için Muhammed Esad’a çok teşekkür ederim.

Muhammet Esad ve arkadaşının fotoğrafını çekiyorum. Ardından biraz daha dinlendikten sonra tekrar yola çıkıyorum.

Tempolu bir şekilde ilerliyorum. Çok geçmeden Balışeyh ilçesine vardım. Burada da mola vermeden devam ediyorum.

Kırıkkale’ye çok yolum kalmadı. Saatime baktığımda ise 18:10’u gösteriyordu. Biraz daha yükleniyorum pedala ve saat 18:50’de Kırıkkale’ye giriş yapıyorum. Kalacak yer için öğretmenevini düşünsemde yüksek fiyattan dolay kalamıyorum ve Yahşihan’a doğru çeviriyorum gidonumu.

Yahşihan Kırıkkale’ye çok yakın olduğu için konaklama tesisi yok. Çadır kurmak için uygun bir yer ararken bir grup genç etrafımda toplanıyor ve başlıyoruz muhabbete. Hava kararmadan çadır kurmam gerektiğini söyleyerek ayrılmak zorunda kalıyorum. Jandarma Komutanlığına giderek çadır kurmak için uygun bir alan istiyorum. Onlarda bana komutanlığın önündeki yolun karşısını gösteriyorlar. Hemen çadırımı kuruyorum. Ardından muhabbet ettiğimiz gençleren Emre ve kardeşi geliyor. Birlikte Yahşihan’ı geziyoruz ve oturup birşeyler yiyip bol bol bisiklet üzerine muhabbet ediyoruz. Saat geç olmadan beni tekrar çadırıma bırakıyorlar ve vedalaşarak ayrılıyoruz. Bisikletimi jandarma komutanlığının kapısına kilitledikten sonra rahat bir uyku için çadırıma geliyorum. Deliksiz bir uyku beni bekliyor…

5.Gün Güzergâh ve yükselti Haritası;

Gün Toplam: 154.38 Km | Ort.Hız:23.0 | Max.Hız:62.3 | Bisiklet Kullanımı: 06:41:29

Sevgi ve Saygılarımla.

Turun 6. günü için tıklayınız

Erzincan’dan Ankara’ya 5.Gün (Yozgat-Yahşihan)” üzerine 2 düşünce

  • 14 Mayıs 2009, 15:41
    Permalink

    Keşke maddi durum elverse ve bnde bu yolculuga bnzer bi ruhani yolculuk yaşayabilsem :S

  • 23 Haziran 2009, 17:18
    Permalink

    Kardeş bizim köyün önünden geçmişin kelekler bizim köyün resimdeki köy yeniyapandır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.