İpek Geçidi

Merhaba Sevgili Pedalla.com dostları,

D100 karayolunun 2000 metre üzeri geçitlerini sizlere aktarmaya devam ediyoruz. Sırada ki geçidimiz ise Ağrı – Doğubayazıt yolu D100-33 paftasında bulunan İpek Geçidi oluyor. Diğer geçitler kadar yüksek olsa da, tırmanışı pek hissettiren bir geçit değil. Nedenine gelince, Ağrı’dan başlayan tırmanış çok az eğim ile zirve geçidine kadar yükseliyor. Sonrasında da Doğubayazıt’a kadar da yine hissedilmeyecek eğim ile iniş başlıyor.

Geçidin asıl hissedilecek noktası ile Diyadin ilçe kavşağını geçtikten sonra başlıyor. 9 km kadar ortalama %5 eğim ile geçit zirvesine ulaşılıyor.

Diyadin kavşağının geçer geçmez Doğubayazıt’a 42 km kalıyor. Yolun en önemli etkeni ise sürekli olarak doğudan esen rüzgar. Geçit zirvesini tırmanmak bu sayede biraz daha zorlaşıyor ve merakla beklenen inişi istediğiniz keyfi ile yapamıyorsunuz.

Yol üzerinde herhangi bir köy bulunmuyor, köyler yoldan biraz daha içeride kalıyor. Geçit başında İpek Jandarma Komutanlığı var sadece, ondan sonra zaten tırmanış iyice hissettiriyor kendini.

Yolun ufuk ile birleştiği yer geçit zirvesi, tabi bunu buradan anlamak zor ancak çıkınca anlayabiliyoruz.

D100-33 nolu yol ile zirveye gidiliyor. Diyadin kavşağından başlayan pafta 6 km’dir tırmandığımızın işareti.

Diyadin kavşağından 8 – 8,5 km sonunda geçit zirvesine ulaşılıyor. İpek Geçidi 2025 metre yüksekliğe sahip. D100 karayolunun Saç Dağı Geçidi (2210m), Sakaltutan Geçidi (2160m) ve Tepebaşı Geçidinden (2057m) sonra 2025 metre yüksekliği ile 4. yüksek rakımlı geçididir.

Ülkemizin her toprağında olduğu gibi bu geçit zirvesinde de bayrağımız dağlara çizilmiş…

Zirveden sonra inişe geçiliyor, ama bu iniş çok uzun sürmüyor ve bir süre sonra rüzgarında etkisi ile pedal çevirmek zorunda kalıyorsunuz. Dalgalı olarak Doğubayazıt’a kadar iniş devam ediyor. Ama rüzgar bu durumda çok daha belli ediyor kendini.

Bu güzel doğu manzarası Doğubayazıt’a kadar götürüyor sizleri. Orada sıcak kanlı insanlar ile kucaklaştıktan sonra bir geçidi daha geride bıraktığınızı anlıyorsunuz. Bir dağ, bir geçit, ama insalık hep aynı…

İpek Geçidi Güzergâh Haritası;

İpek Geçidi Yükselti Haritası;

Yeni bir geçitte buluşmak dileği ile, sevgilerimle..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.