Likya Yolu 7.Gün ( Kaş – Demre )

05 Mart 2008

Mis gibi hava ile uyanıyoruz. Çadırın tentesini açar açmaz karşımda uzanan denizi seyrediyorum bir süre. Ardından her zaman ki toplanmaya başlıyoruz. Biz toplanıyor, çadır toplanıyor, bisikletler toplanıyor. Grup hazırlandıktan sonra kahvaltı için kampingden çıkarak Kaş’ın merkezine gidiyoruz. Çobanoğlu Pastanesinde pasta ve börekler ile kahvaltımızı yapıyoruz sıcak çay eşliğinde.

Tıka basa yedikten sonra suluklarımızı dolduruyoruz. Hemen başlayacak olan 1o km.lik rampaya hazırız. Kaş’tan birkaç kare…

Kaş Belediyesi,

Zorlu rampaya başladık. Ter dökmeye başlayınca üzerimizdekileri yavaş yavaş çıkartıyoruz. Tam 180 derece dönen bir rampayı en dıştan alırken Kevser’e de dıştan almasını söylüyorum ama beni dinlemiyor. Sonuçta tabi ki dik yerden alınca bisikletin önü şahlanıyor. Ölüyorum gülmekten. Git gide Kaş’ı geride bırakıyoruz. Son kez bakıyorum Kaş’a…

Rampa uzun olduğu için dinlenme molaları da çok oluyor. Bunlardan birinde bu görüntüye şahit oluyoruz. Fidanı yaban hayattan korumak için çitlerle çevirmişler. Kayalık alanda da nasıl büyüyor hayret.

8 km aralıksız tırmanıştan sonra bir petrol istasyonunda toplanıyoruz. Biraz dinlenme ve atıştırma yapıyoruz. Ama bu rampanın bittiği anlamına gelmiyor. Bir inip bir çıkacağız daha 5 km daha. Bu arada birkaç mola daha veriyoruz. Artık zirvedeyiz. Bu noktadan sonra 15 km iniş tabelasına göre iniş başlıyor. İniş hazırlıklarımızı yapıyoruz. Rüzgâr var hava da ama çokta rahatsız edici değil. Demre’ye kadar ineceğiz. Bu arada tek bir köy var o da Gürses Köyü. Yazın bu köyde bir kapıyı çalıp su istemiştim. 15 km’lik rampada susuz kalınca. Onun için unutmam imkânsız. Gürses Köyünün çıkışında yolumuzu gösteren Likya tabelası. Biz Myra yönüne devam ediyoruz.

Tabelanın ardından dönüğüm virajın arkasında Demre’yi ayaklarımın altında kuş bakışı görüyorum. Geçim kaynağı sebze olan Demre’nin her yerinde seraları görmek mümkün.

Demre Limanında gemiler bakımda. Yazın denize inecekler.

Liman manzarasını izliyoruz bir süre. Fotoğraf çekiyoruz.

Demre’yi Noel Babanın şehri olarak tanırız genelde. Demre İlçe merkezini Noel Babanın heykeli süslüyor.

Demre Belediyesine giderek çadır kurmamız için alan göstermelerini istiyoruz. Birkaç yer gösteriyorlar ama beğenmiyoruz ve devam etme kararı alıyoruz. Önümüze çıkan güzel bir yere kamp atmayı planlıyoruz. Beymelek Belediyesi sınırları içerinde çok güzel bir park görüyoruz denizin hemen yanı başında. Beymelek Belediyesine giderek izin istiyoruz. Ama Fen İşleri Müdürü bize belediyenin bahçesine kurabileceğimizi söylüyor. Hem burası daha güvenlidir diye. Derken yok yok yukarıda misafirhanemiz var orada kalabilir misiniz diyor. Bizde sevinerek tabi ki diyoruz. Gidip diğer arkadaşları çağırdıktan sonra misafirhaneye çıkıyoruz. Üç adet yatak var. Yataklara yatanlardan sonra kalanlar ise yere halının üzerine matlarını sererek yatacak. Yatakta yatsak da uyku tulumu kullanmayı tercih ediyoruz. Antalya/Demre/Beymelek Belediyesine tekrardan çok teşekkür ederiz.

Yerleşip, soyunup dökündükten sonra yemek için dışarı çıkıyoruz. Her yer çiçek…

Hemen yanı başımızdaki hâle ait lokantaya giderek yiyecek bir şeyler buluyoruz. Sıkı bir pazarlığın ardından Adana kebaplarımızı indiriyoruz midemize. Yemeğin ardından deniz kenarında bir banka oturuyoruz ve muhabbet eşliğinde yer fıstıklarımızı yiyoruz. Batı Akdeniz’de bir gün böyle sona eriyor.

Gün Toplam: 54,92 Km
Bisiklet Üzerinde Geçen Zaman: 04:30:42
Ortalama Hız: 12,1 Max. Hız: 58,8

Sevgi ve Saygılarımla…

Likya Yolu 7.Gün ( Kaş – Demre )” üzerine 3 düşünce

 • 26 Nisan 2009, 19:55
  Permalink

  Likya uygarlık yolunun beymelek’den geçen kısmı yaklasık 38 km ve 3 günlük yürüyüş demek.
  En önemli özellik likya yolunun enyüksek kodu 1800 metre goncatepe.
  Dağları aşarak bu yolu bisiklet için hazırlamak,günübirlik konaklama yerleri yapmak,beymelekde üretilen yetişen gıdalardan tatmak farklı olurdu.
  İyi seyahatler,iyi gezintiler.
  Osman Güngör
  Beymelek Belediye Başkanı

 • 23 Şubat 2010, 23:25
  Permalink

  Likya yolunun Beymelek Belediyemiz sınırları içerisinden geçen kısmı web sayfamızda(www.beymelek.bel.tr) görebilirsiniz.
  Bu haritaya göre gezenlerin elinde mevcut çekilmiş fotoğraflar varsa sitemize ekleyebiliriz.Likya uygarlık yolunu beymelekden geçen kısmının bisikletle gidilebilir hale gelmesi amacımız ve projemizdir.
  eposta:beymelekbelediyesi@gmail.com
  Sevgiyle sağlıcakla hoşçakalın

 • 24 Şubat 2010, 10:18
  Permalink

  Merhaba Sevgili Osman Bey,
  İlginiz ve bize göstermiş olduğunuz misafirperverlik için çok teşekkür ederiz.

  Likya Yolu üzerinde çalışmalarınızı duyunca çok mutlu olduğumuzu bilmenizi isteriz. Elimizde olan fotoğraflar Likya Yolu turunun fotoğraflarıdır. Eğer istediğiniz olursa büyük çözünürlük olarak size iletebiliriz.

  Projenizde başarılar diliyoruz ve her an elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.

  İyi Çalışmalar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.