Likya Yolu 8.Gün ( Demre – Adrasan )

06 Mart 2008

Sabah 06.30’da uyanıp hazırlıklara başladık. Bisikletlerimizi park ettiğimiz belediye garajından çıkartıyoruz. Kahvaltı için dün akşam yemeği yediğimiz toptancı haline gidiyoruz. Bir grup tost yerken diğer grup çorba içiyor.

Beymelek Belediyesini geride bırakıyoruz. Petrol istasyonun da ihtiyaç molasını verdikten sonra bir lagünün etrafını dolaşıyoruz. Bir sürü kuş görüyoruz. Balıkçıllar, karabataklar, Sakar Mekeler?  Ardından kıvrımlı yollar başlıyor, denize paralel. Bu yola eşsiz koylar eşlik ediyor. Berrak koylar muhteşem fotoğraflar sunuyor bana.

Atilla Abi bu güzellik karşısında bana poz veriyor.

Sırada Kevser var,

Son olarak ise ben,

Diğer arkadaşlar ön tarafta hızlıca gittikleri için onarlı bu karede göremiyoruz. Deniz bize Finike’ye kadar eşlik edecek.

Finike’ye varıyoruz. Girişte bir çay bahçesinde soğuk limonatalarımızı içiyoruz. Önde giden arkadaşlarda bizi bu noktada beklemişler.

Finike’den manzara, karşımızda karlı dağlar bizlere göz kırpıyor.

Finike’nin simgesi olan Portakal heykeli önüne grup olarak poz veriyoruz objektife. Sol baştan sırayla; Serkan(ben), Kevser, Mehmet Değirmenci, Atilla Altınok, Ali Aktuyun ve oturan ise Atilla Akagündüz… En son fotoğrafı çeken ise Göktürk Günal,

Finike’nin ardından düz bir yolda ulaşıyoruz Kumluca’ya. Burada bizi Muharrem Karadağ abimiz karşılıyor. Belediyenin hemen karşısında bir pastanede misafir ediyor. Uzun uzun muhabbet ediyoruz. Arka grupta lastik patladığı için onları bekliyoruz. Grup toplandıktan sonra hatıra fotoğrafı çekiliyoruz. Muharrem Abiye tekrar tekrar bizleri ağırladığı için teşekkür ediyorum.

Kumluca’nın ardından Adrasan’a gitmek için Mavişehir yolunu kullanıyoruz. Kumluca’yı çıkar çıkmaz sağa yol ayrılıyor ve o yolu takip ediyoruz. Mavişehir’de semt pazarına denk geliyoruz ve bol bol meyve tüketiyoruz. Yolumuza devam ediyoruz ama bir süre sonra yanlış yere girdiğimizi fark edip geriye gideceğimiz yola giriyoruz. Girer girmez ise rampalar bizi bekliyor. Takviye vitesi ile yavaş yavaş çıkmaya başlıyoruz.

O kadar rampanın ardından zirvede buluşuyoruz ve hep birlikte inişe geçiyoruz. Uzun bir inişten sonra Çavuşlu köyünde yemek molası veriyoruz. Harika ekmek arası köfteleri indiriyoruz mideye. Ayranlarımızı ve çaylarımızı yudumluyoruz ve çok gecikmeden Adrasan Koyuna doğru devam ediyoruz. 5-6 km yolumuz kalmış. Aşağıya doğru hafif eğimli yolda ilerliyoruz. Veee karşımızda çarşaf gibi denizi ile Adrasan Koyu…

Adrasan’da kamp atacağımız için açık olan birkaç esnaftan izin isteyerek plaja kampımızı attık. Muhteşem bir hava ve manzaraya karşı kamp kurmak çok eğlenceliydi.

Bu güzelim manzara karşısında tabi ki de Kevser Hanım telefon ile konuşur. Muhabbet muhabbeti doğruyor.

Son karemiz de bu olsun…

Gün Toplam: 78,15 Km
Bisiklet Üzerinde Geçen Zaman: 04:49:26
Ortalama Hız: 16,2 Max. Hız: 52,3

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.