Mekke – Roma Bisiklet Turu 18.Gün ( Avanos – Aksaray )

24 Nisan 2011 Avanos – Aksaray

Bugün planımız önce Kapadokya’yı gezmek, ardından ise Aksaray’a pedallamak oluyor. Toplamda 95 km yolumuz olduğu için öğleye kadar gezeceğiz. Sabah 8:00’de kahvaltımızı yaptıktan sonra eşyalarımızı araçlara yüklüyoruz.

Bütün eşyalar araçlara yüklendikten sonra artık hareket etmek için hazırız. Bütün arkadaşların hazır olmasını bekliyoruz.

Buradan çıkıp Göreme’ye doğru pedal çeviriyoruz. Yollar düz olduğu için beklenenden çok daha kısa sürede ulaşıyoruz. İlk durağımız ise Tokalı Kilise oluyor. Ben daha önce iki defa gelmiştim buraya. Girmek istemesem de bilet alındığı için giriyorum.

Tokalı Kiliseden çıkınca karşımızda ki manzara…

Bu ziyaretin ardından ekip Göreme Açık Hava Müzesini gezmeye gidiyor. Yine burayı da defalarca gezdiğim için gitmek istemiyorum. Bizi Avanos’ta karşılayanlar ile Tokalı Kilise önünde, bisikletlerin yanında bekliyoruz. Bu sırada kilisede görevli abi ile muhabbet ediyoruz ve espirili kişiliği ile keyifleniyoruz.

Ekip ayaküstü açık hava müzesini gezdikten sonra kahve içmek için bir yere oturmuşlar. Sonrasında ise geliyorlar ve yolumuza devam ediyoruz. Saat çok erken olduğu için Paşa Bağını da gezdirmek istiyorlar ve rotayı o tarafa çeviriyorlar. giderken yolda birkaç fotoğraf molası veriyoruz.

Sevgili yol arkadaşımı Kapadokya fonunda çekme çabalarım…

Fotoğraf molasında bazıları fotoğraf çekerken, bazıları da bekliyor…

Küçük bir rampa ile Paşa Bağı’na varıyoruz. Girişte durarak hemen makineme sarılıyorum.

Burada boş bir alana bisikletlerimizi çatıyoruz. 🙂 Askerde silah çatar gibi tabi ki. Hemen hemen hiç birimizde ayalık yok, yere de koymak istemiyoruz ve böyle bir çözüm buluyoruz.

Paşa Bağı’ndan birkaç manzara…

Burada epey ilgi odağı oluyoruz ve birkaç grup ile fotoğraf çektiriyoruz. Bütün bunlardan sonra Avanos’a doğru tekrar pedallamaya başlıyoruz. Avanos’ta öğle yemeğimizi yedikten sonra Aksaray’a doğru yola çıkacağız.

Avanos’ta, yemek yiyeceğimiz otele varır varmaz yağmur başlıyor. İçeri zor kaçıyoruz, bisikletlerimiz tabi dışarıda kalıyor. Sağanak epey etkili olarak yağıyor. Biz yemek yerken dışarıda yağmur devam ediyor. Yemeğin ardından yola çıkacağız ama yağmur hala devam ediyor. Tabi ki durmasını beklemiyoruz ve donanımlarımızı giyinerek yola çımaya hazırlanıyoruz. Yağmur biraz azalıyor ve dinecek gibi oluyor ama yerler ıslak yine de ıslanıyoruz.

Yağmur’dan bozulmasın diye fotoğraf makinemi yanıma almıyorum ve yol boyunca hiç fotoğraf çekemiyorum. ama yol bizim için çok zorlu oluyor. Yağmur ara ara yağıyor ve çok üşüyoruz. Rampa aşağı inmek istemiyoruz, çünkü hızlanınca çok daha fazla üşüyoruz. O nedenle epey sıkıntı yaşıyoruz. Kısa bir mola veriyoruz ve gıda takviyesi alıyoruz. Ama burada bile yerimizde duramıyoruz soğuktan. Neredeyse donacağız, o kadar soğuk hava var.

Hollandalı arkadaşlar telefon ile görüştükleri arkadaşlarından Hollanda’da hava durumunun 25 derece olduğunu söylüyorlar. durumlar tersine dönmüş gibi. Oranın soğuk, buraların sıcak olması gerekirken. Molayı kısa tutarak tekrar bisikletlerimize biniyor ve pedalları çevirmeye başlıyoruz.

Aksaray’a kadar zar zor, üşüyerek geliyoruz. Saat 18:00’de Aksaray’da olmamız gerekiyor. Bizler için bir karşılama töreni organize etmişler. Aksaray’a tam beklenen saatte giriyoruz. Şehirde bir bayram havası var sanki. O kadar büyük bir karşılama hazırlanmış ki şaşırmamak elde değil. Meydan da kurulmuş alanda şehir halkınında katılımı ile organizasyon başlıyor, istiklal marşı, konuşmalar ve çelenk koyma işleminin ardından sonra eriyor.

Bu güzel karşılama için Aksaray Valiliğine ve halkına çok çok teşekkür ederiz. Buradan sonra Gençlik Spora ait misafirhaneye giderek dinlenmeye çekiliyoruz. Akşam yemeğinin ardından Ali Furkan ve Alican ile birlikte dışarı çıkıp birşeyler alıyoruz ve odamıza gelerek muhabbet ediyoruz…

Gün Toplam Km: 116,72 | Ort. Hız: 20,2 | Max. Hız: 46,5 | Bisiklet Kullanma Süresi: 05:46:30

Tur Toplam Km: 1448,67

Güzergah Haritası: Ürgüp – Aksaray

Sevgi ve Saygılarımla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.