Muğla-İzmir-Van Bisiklet Turu 17.Gün (Malatya-Elazığ)

24 Nisan 2009

Sabah Süleyman’ın evinde uyanıyoruz. Bugünkü rotamız Elazığ’da son bulacak. Güzel bir gün geçirmeyi planlıyoruz. Ama Feyyaz kardeşim rahatsız.

Evin önünde bisikletlerimiz hazırladıktan sonra Süleyman ve arkadaşı ile hatıra fotoğraflarını çekiliyoruz.

Hatıra fotoğraflarının ardından yola koyuluyoruz. Malatya içerisinde bir süre pedalladıktan sonra Elazığ yoluna çıkıyoruz. İnönü Üniversitesini geride bıraktıktan sonra düz yolda güzel tempoda ilerliyoruz. Ardından hafif rampa başlıyor.

Elazığ’a 84 km yolumuza var. Ara ara fotoğraf molaları vererek ilerliyoruz. Feyyaz biraz rahatsız olduğu için geriden yavaş yavaş geliyor.

Malatya’nın güzellikleri…

Sevgili yoldaşım…

Buradan sonra Sevgili Feyyaz ile küçük bir takışma yaşıyoruz. Amacım morali bozuk olan ve kendini iyi hissetmeyen kardeşime bir şaka yapmaktı. Ama günlerdir yolda olmamızdan ve yorgunluktan kaynaklı olarak yanlış anlaşılıyorum ve tepki ile karşılaşıyorum. Kömürhan Köprüsüne kadar konuşmadan yol alıyoruz.

Kale ilçesine yaklaşıyoruz ve bizi ilk olarak Karakaya Barajının manzarası karşılıyor.

Manzara müthiş, fotoğraf çekmekten zar zor ilerliyoruz.

Kale’ye giriş yapıyoruz. Mola için uygun bir yer arıyoruz.

Nihayet Kale ilçe çıkışında bir yerde duruyoruz ve soda ile kendimize gelmeye çalışıyoruz. Hava orta derecede ama yol epey yoruyor bizi. Dinlenmeler çok iyi geliyor. Acıktık gibi ama Kömürhan Köprüsünü geçtikten sonra Kavurma yemeyi planlıyoruz.

Baraj manzarası Kale’yi terk edene ve Kömürhan’a kadar devam ediyor.

Karakaya Barajı panoraması…

Nihayet Kömürhan Köprüsündeyiz… Burası aynı zamanda Elazığ il sınırı. Köprüyü geçer geçmez Elazığ’a girmiş oluyoruz.

Kömürhan Köprüsünün manzarası…

Yemek yiyeceğimiz kavurma salonuna çok az kaldı. Biraz daha sabır…

Nihayet vardık ve hiç vakit kaybetmeden kavurmalarımızı söylüyoruz. Aç ve yorgun olduğumuzu gören garsonda fazla bekletmeden getiriyor. Mis gibi ayranlarımız ile yemeye başlıyoruz lokum gibi kavurmalarımızı. Turun başından beri bu lezzeti tatmak için sabırsızlanıyorduk. Şimdi ise doyana kadar yiyoruz.

Burada Feyyaz ile aramızda esen soğuk rüzgara bir son veriyoruz ve eskisi gibiyiz artık.

Sevgili Garson kardeşimizin göstermiş olduğu ilgi ve alaka için sonsuz teşekkürler. Hatıra fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmiyoruz.

D300 karayolunda hızla ilerliyoruz. 24.paftasına ulaştık ve devam ediyoruz.

Feyyaz kardeşim biraz daha kötüleşiyor ve yavaş yavaş ilerliyoruz. Ben biraz gidip bekliyorum gelmesini ve sonra tekrar devam ediyoruz.

Rampa çıkıyoruz ve yorgunluk belirtileri başladı.

Elazığ’a son 40 km…

Sevgili yoldaşım…

Elazığ’a 30 km yolumuz kaldı… Feyyaz’ın sağlığı dışında herşey yolunda. Tabi bu bizi çok üzüyor.

Elazığ’a varmka üzereyiz ve Gakkoş’ların fotoğraflarını çekiyoruz.

Yol üzerinde bir amcamız ile muhabbet ediyoruz.

Buradan sonra düz yolda ilerliyoruz ve Elazığ’a ulaşıyoruz. Yolda bizi sevgili Şahin kardeşimizi karşılıyor. Birlikte Elazığ’a giriyoruz. Burada bizi ağırlayacak olan Mehmet Güleç ile irtibata geçiyoruz. Elazığ’da basın duyurusu yapıyoruz ve Mehmet Bey ile buluşmak üzere Organize Sanayi Bölgesine pedallıyoruz. Merkezden 10 km dışarıda bulunan bölgeye giderken epey yoruluyoruz.

Mehmet Bey ile kendi şirketi olan Erhan Plastikte buluşuyoruz. Bizi göstermiş olduğu misafirperverlik için çok çok teşekkür ederiz. Kalacak yer için ise eker Fabrikasına gidiyoruz. Buraya yakın olduğu için sorun yok.

Fabrikaya varıyoruz ve kalacak yerimizi ayarlıyoruz. Üzerimizi değiştikten sonra sevgili Şahin ile muhabbet ederek yemeğe gidiyoruz. Bu güzel dostumuza ayrıca teşekkürler, bizi Elazığ’a bir an bile yalnız bırakmadığı için. Yemekten sonra ise Şahin bizden ayrılıyor ve Elazığ’a geri dönüyor.

Bu gece turumuzu Bitlis’ten sevgili Nesim’de katılacak. Saat akşam 10 gibi sevgili Nesim geliyor ve onu fabrikanın kapısında karşılıyoruz. Onuda bir odaya yerleştirdikten sonra biraz muhabbet ediyoruz. Geç saat olduğu için ve Feyyaz kardeşim biraz rahatsız olduğu için erkenden yatıyoruz.

Gün Toplam: 117.82 Km | Ort.Hız:18.3 | Max.Hız:55.7 | Bisiklet Kullanımı: 06:24:17

Tur Toplam: 1715.16

17.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Malatya-Elazığ); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

NOT: Pedalla.com imzası olmayan fotoğraflar Feyyaz Alaçam’ın makinesinden çıkmıştır.http://www.feyyazalacam.com

Turun 18. günü için tıklayınız

Muğla-İzmir-Van Bisiklet Turu 17.Gün (Malatya-Elazığ)” üzerine 10 düşünce

 • 26 Mart 2010, 01:05
  Permalink

  Serkan süpersiniz turun fotoğrafları anlatımı baya canlı ve insan kendini iinde hissediyor. Feyyazla olan sogukluğa bir an için üzldüysemde sonra halletmiş olmanıza sevindim… saygılar ve sevgiler sizlerin olsun.

 • 26 Mart 2010, 08:03
  Permalink

  Serkan abi harika bir iş çıkarmışsın valla helal olsun artık seni kısa turlar kesmez. fotoğraflarınız harika Feyyaz abimede teşekkür ederim ayrıca geçmiş olsun.

 • 26 Mart 2010, 14:11
  Permalink

  Sevgili dostum.Yine harika bir paylaşım sergilemişsin, teşekkür ederim 😉

  Öncelikler bugün geçtigimiz yerler, tam anlamıyla eşsizdi… Doguanadolu insanının sıcaklıgını, gülüşünü yavaş yavaş hissetmeye başladık.

  Gelelim bana 🙂 Turun 16. gününde atlattıgım küçük kaza nedeniyle bugün bel agrıları ile uyandım.Ve bir kaç saat sonra ateşim yükseldi, çenemde inanılmaz bir agrı da cabası ( sonradan ögrendik, 20’lik dişlerimin ikisi de aynı anda çıkmaya başlamış, ateşlenmemin sebebi buymuş, tabi terleme soguma, rüzgarında azıcık etkisi olmuştur muhakkak.)

  Sevgili dostum Taşdelen de, ben de tek başına gercekleştirdik daha büyük yolculukları, gezgin edası ile yaptıgımız 4000 ve 8000 km lik iki turumuz var ayrı ayrı.Biz iki ılımlı insan olamasaydık, bırakın Mugla-İzmir-Van turunu, Kastabalaya yaptıgımız 6 günlük turu bile gercekleştiremezdik.

  Bel agrısı ve yüksek ateş nedeni ile denge kayıpları yaşadıgım bir sırada, sevgili dostumun yaptıgı minik şakaya fazla tepki verdim.Bir süre konuşmadan devam ettik, olması gereken buydu.Çünkü hatalı olan kimse yok, günlerdir yolda olmanın verdigi hem ruhsal hem bedensel yorgunluk, üstüne birkaç hastalık, zorlu yol şartlarının neden oldugu 1-2 saatlik bir sessizlik.Ki zaten tartışma yaşadık bile diyemem ben…

  O güzelim kavurmacıya girdikten, birbirimizin yorgun ama ‘iyi’ suratını gördükten sonra tebessümle ayranlarımızı tokuşturup, karşılıklı özür diledik.Ve bu olayın dostlugumuzu saglamlaştırdıgına inanıyorum ( Bakınız http://www.feyyazalacam.com/tasdelene-sadakat/ )

  17. günün son 40 kilometresini, acıdan cıglıklar ata ata gittim.Sevgili dostum Taşdelen’in benim için telaşlandıgını görmek, benim direnmemi sagladı.Akşam iyiden iyiye ateşim cıktı.Çenemde inanılmaz agrılar… Nesim ile bile sohbet edemedim fazla 🙁

  İşşşşte böyle…
  Seni seviyorum güzel dostum 😉

 • 26 Mart 2010, 16:06
  Permalink

  Efenim ilgi ile takip ediyoruz. İsterseniz GPA’da çekilmiş İzmir-Van turunun detaylarını anlatan videoyu büyük bir zevkle paylaşabilirim 😛

  Şaka bi yana Feyyaz sağlam bir sınavdan geçmişsin umarım bir daha aynı zorlukları yaşamazsın. Günün özetini kavurma olarka görüyorum. İki fotoğrafa takılmış durumdayım 😀

  Bu arada hala Muğla-İzmir-Van turunun detaylarının birinci ağızdan anlatıldığı, Erzincan’da çekilmiş videolarım avr. Yayınlamayazan zaman arıyorum 😀

 • 26 Mart 2010, 17:40
  Permalink

  Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna yapılan bu turun küçük bir kısmında sizinle pedallamak büyük bir zevkti benim için.Serkan abi sana ve Feyyaz’a selamlar,saygılar…

 • 26 Mart 2010, 17:51
  Permalink

  hycan la 18. günü bklyorum Nesim abi ile biraz hızlı yol almışsınızdır muhtemelen:)

 • 26 Mart 2010, 19:55
  Permalink

  Yav bu 17.günü ne kadar adam bekliyormuş.Güya ilk yorumu ben yazacaktım.Neyse feyyaz kardeşiminde devreye girmesi ile duble yapıyoz geziyi.Yani hiç soru kalmıyor aklımızda.Tek derdimiz sonraki gün.Gezi yine harika.Dalıp gidiyoz yollara.Bizde Serkan sayesinde geziyoruz.(ama yorulmadan).Birde şunu söylemek gerek;Serkan la gezmek,pedallamak ayrı keyif.valla….Sağolasın Serkan ne diyeyim, güzel kardeşim…iyi ki seni tanımışız.

 • 04 Nisan 2010, 13:19
  Permalink

  mrb lar ben elazığlıyım uöarım bir dahaki seferde bende katılabilirim lütfen

 • Geri izleme:Muğla – İzmir – Van Turu Harita

 • Geri izleme:Çavdır, Gölhisar, Altınyayla, Çavdır Bisiklet Turu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.