Pedalla Türkiye 39.Gün ( Kastamonu – Ilgaz )

Ilgaz Anadolun sen yüce bir dağısın?

20 Haziran 2007 Kastamonu – Ilgaz

İlkokulda öğrendiğim şarkıda adı geçen Ilgaz Dağını göreceğim bugün. Eminim bir çoğumuz o çağlarda öğrendik bu dağı. Neydi o şarkı? Hadi hep birlikte hatırlayalım;

“Ilgaz Anadolunun
Sen yüce bir dağısın

Baharla yer yüzünde
O Cennetin bağısın

Yalçın kayalıkların
Göklere yükseliyor

Senin dumanlı başın
Bulutları deliyor”

Sabah erkenden ayaktayım. Güzel ve deliksiz bir uykunun ardından yola hazırlanıyorum. Saat 7:17’de Ilgaz’a doğru yola çıkıyorum. Kahvaltıyı birçok gün gibi bugünde kekle atıştırıyorum. 🙂 Artık bünyem bu keke bağışıklık kazandı. Yemezsem bir şeyler eksik gibi. Saat 7:45’te Kastamonu çıkışındayım.

Kastamonu’yu çıkar çıkmaz Ilgaz’a 61 km yolum kaldığını gösteriyor tabela. Bir amca da burada minibüs bekliyor. Fotoğraf çekerken ayak üstü birkaç sorusunu yanıtlıyorum ve tekrar yoluma koyuluyorum. Hava bulutlu ama yağmur yok. Bunun tadını çıkartarak çeviriyorum pedalımı.

Bir süre sonra havaalanı kavşağına ulaşıyorum. Ilgaz, Ankara yönüne doğru devam ediyorum.

Bu kavşağı geçtikten sonra Kastamonu Kent ormanı çıkıyor karşıma. Vakit kaybetmeden buradan da transit şekilde devam ediyorum. Vaktim olsa da gezsem, ama maalesef…

Yolum hafif hafif tırmanıyor, daha Ilgaz’a 49 km var. Ilgaz dağı geçidini bekliyorum sabırla.

Kayı köyünden bir petrol istasyonunda molaya duruyorum. Buraya özgü “Çekme Helvasından” alıp yemeye başlıyorum. O kadar güzel ki, yedikçe yiyesim geliyor. Pişmaniyenin sıkıştırılmış toz hali gibi birşey. 🙂 Ama yemesi epey eğlenceli.

Mola sonrasında tekrar yoluma devam ediyorum. 180 derece dönen yol Ilgaz dağı geçidini tırmandırmaya başlıyor. Aynı zamanda Ilgaz Dağı Milli Parkı sınırları içerisine giriyorum. Yavaş yavaş tırmanmaya başlıyorum.

Ilgaz’a 39 km yolum var ve ben tırmanmaya devam ediyorum. Yolum bir süre sonra arnavut kaldırımı oluyor. Kışın yağışın yoğun olduğu dönemlerde kayma riskini biraz daha azaltmak maksatlı yapılmış.

Tırmanış sürüyor ve ben giderek yorulmaya başladım. O nedenle sık sık durup fotoğraf çekiyorum. Yine o molaların birinde çekmiş olduğum bir diken.

Ha gayret Serkan az kaldı diyorum kendi kendime. Gaz veriyorum arada da. 🙂 “Koca dağları kendi gücümle çıkıyorum var mı ötesi” 🙂 Bundan daha büyük gaz olmaz herhalde. 🙂

Saat 11:07’de nihayet zirveye ulaşıyorum. 1875 metre rakımdayım ve hava burada biraz daha sert. Dinleniyorum bir süre burada.

Geçit zirvesi aynı zamanda Kastamonu – Çankırı il sınırı. Buradan dağın zirvesine ve kayak merkezine doğru yol ayrılıyor. Birçok tesis bulunuyor ve hemen hemen hepside kış sezonunda hizmet veriyor.

Geçit zirvesinde ki moladan sonra inişe geçiyorum. İnişte bir otobüs ile yarışıyorum resmen. Yol üzerinde küçük kum tanecikleri ağzıma gözüme doluyor. Virajlı yol olduğu için otobüsü bir türlü geçemiyorum. O nedenle biraz arkasında iniş devam ediyor. Ilgaz’a 9 km kaldığını gösteren tabelaya kadar durmuyorum. Burada fotoğraf için mecburen duruyorum.

Buradan sonra iniş eğimini azaltsa da devam ediyor. Ta ki Ilgaz girişine kadar keyifle ve hiç yorulmadan geliyorum. saat tam 12:00’yi gösterdiği sırada Ilgaz’a giriş yapıyorum. Sonrasında merkeze doğru yavaş yavaş ilerliyorum.

10 dakika sonra Ilgaz Belediyesinin önündeyim, ama öğle tatili olduğu için kimsecikler yok. Bir süre ilçe merkezinde oyalanıyorum. Saat 13:30’a kadar vakit geçirdikten sonra belediyeye tekrar gidiyorum ve belediye başkanını görüyorum. Projemden bahsediyorum kendisine ve konaklama konusunda yardımcı olmasını istiyorum. İsteğimi geri çevirmiyor ve beni öğretmenevine gönderiyor. Merkezde bulunan öğretmenevinin lokaline gidiyorum öncelikle. Burada yerel basın ile haber yapıyoruz. Sonra ise öğretmenevine giderek 115 numaralı odama yerleşiyorum.

Günlük rutin işlerimi burada da yapıyorum. Güzel bir duş ve ardından şöyle yatağıma birkaç dakikalığına uzanış. 🙂 Günün yorgunluğunu 10 dakikada atıyorum. Sivil diye adlandırdığım eşofman ve tişörtümü giyinerek Ilgaz’ı gezintiye çıkıyorum. Öğretmenevinin lokaline gidiyorum ve hemen yanında tapu da Kürşat Abi ile tanışıyorum. Kendisi Erzincanlı, burada görev yapıyor. Akşam buluşmak üzere sözleşiyoruz ve ben gezmeye devam ediyorum.

Öğle yemeği yiyorum, bu defa kek değil tabi. Küçük bir lokantada sulu yemekler ile doyuruyorum karnımı. Sonra arkadaşlarımla telefonlaşıyorum. Erzincan’dan arkadaşım Serap ise ailesi ile İstanbul’a yola çıkacaklarmış. Yarın sabaha doğru hemen yanı başımdan geçip gidecekler. Ben ise Ankara yönüne gideceğim. O nedenle karşılaşma şansımız yok. 2 km kadar bir ortak noktamız var. 🙂 Bu da 2/1000 gibi bir ihtimal. 🙂

Akşam mesai bitiminde Kürşat abi ile buluşuyoruz ve birlikte akşam yemeği yemeye gidiyoruz. Birlikte Erzincan’dan konuşuyoruz. Sonrasında ise turumdan konuşuyoruz. Bu güzel akşamın sonunda ise Kürşat abi ile vedalaşarak öğretmenevinde ki odama dönüyorum. Saat gece 11 gibi yatağıma giriyorum, ama uyumam 12’yi buluyor.

Yol Bilgileri

Kastamonu – Ilgaz arası 70 km dolaylarında ve Ilgaz dağlarını aşarak ulaşılıyor Ilgaz’a. Rota geçit zirvesine kadar zorlu, sonrasında ise Ilgaz’a kadar iniş devam ediyor. Burada milli park içerisinde pedal çeviriyorsunuz. O nedenle manzara çok güzel. Rampayı yavaş çıkmak bu nedenle çok güzel oluyor.

Gün Toplam Km: 71,02 | Ort. Hız: 17,3 | Max. Hız: 63,3 | Bisiklet Kullanma Süresi: 04:01:21

Tur Toplam Km: 2846,32

39.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Kastamonu-Ilgaz); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 39.Gün ( Kastamonu – Ilgaz )” üzerine 4 düşünce

 • 14 Ocak 2011, 17:26
  Permalink

  Dostum sıkılmadan tamamını okudum, çok güzel bir projeye imza atmışsın. Devamını heycanla bekliyorum. Buraya yazman çok güzel.

  Teşekkürler!

 • 14 Ocak 2011, 19:36
  Permalink

  harika yerler…tabi oralar araba ile değil bisikletle pedallamak muhteşem olmalı…tşk paylaşım için…………………

 • 14 Ocak 2011, 23:24
  Permalink

  2010 yılında bu etabı arabayla geçmiştim. İmkan ve zaman bulursam birde bisiklet ile geçmek istiyorum. Gerçekten harika bir yol ve doğa ille başbaşa kalıyorsunuz. Ben doyamadım bu güzelliklere herkese tavsiye ederim.

 • 15 Ocak 2011, 00:18
  Permalink

  Merhaba ,Serkan ben kayseriden Ali Akveran SENİ TANIDIKTAN SONRA TUR BİSİKLETCİLİĞİNE BAŞLADIK MESAFELER KAT ETTİKÇE YOLLAR GERİDE KALDIKÇA İNSANIN SINIRLARININ FARK ETTİĞİMİZDEN ÇOK FAZLA OLDUĞUNU GÖRDÜK . BEN KASTOMONUDA ÜNÜVERSİTEYİ BİTİRDİM SENİN GEÇMİŞ OLDUĞUN ETABI DEFALARCA OTOBÜSLE GEÇTİM .BUNDAN SONRA BİSİKLETLEDE GEÇECEĞİM EN YAKIN ZAMANDA GÜZEL VE ZORLU BİR PARKUR KENDİNE İYİ BAK GÜZEL İNSAN KAYSERİDEN SELAMLAR GÖRÜŞMEK ÜZERE HOŞCAKAL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.