Pedalla Türkiye 40.Gün ( Ilgaz – Çankırı )

Müthiş Tesadüf?

21 Haziran 2007 Ilgaz – Çankırı

Turumun 40. gün sabahında Ilgaz’dayım. Erzincan’dan arkadaşım Serap, ailesi ile İstanbul’a gitmek için yola çıkmış. Dünkü yazımda biraz bahsetmiştim. Sadece 2 kilometrelik ortak yolumuz var. Acaba görebilecek miyim hiç bilmiyorum. 6:30 gibi uyanıp toplanmaya başlıyorum, ve 15 dakika içinde hazır hale geliyorum. Ardından yoluma koyuluyorum ve Serap ile haberleşiyoruz, Ilgaz’a çok az yolları kaldığından bahsediyor. Bende yavaş yavaş hareket ediyorum ve Çankırı kavşağında bulunan Akbak tesislerine girdiğimde karşımda Serap’ı ve ailesini görüyorum. 🙂 40. günümde Erzincan’dan birilerini görmek çok güzel. Anne, baba ve kardeşi ile oturup çay içiyoruz. Çok güzel vakit geçiriyoruz. Turumdan bahsediyorum heyecanla, onlarda sabırla dinliyorlar. Fazla vakit geçiremiyoruz ve ayrılık vakti geliyor. Tabi heyecan ve mutluluktan fotoğraf çekmeyi unutuyoruz. 🙂

Tesisin hemen çıkışında Ilgaz’ı da geride bırakıyorum. Saat 8:12’yi gösteriyordu saatime baktığımda. Buradan sonra Çankırı’ya dönüyorum ve önümde rampa uzanıyor.

Rampa başında bulunan İnköy’de, tırmanışa başlamadan biraz soluklanıp fotoğraf çekiyorum. Çankırı’ya 49 km yolum  var. Çıkış ne kadar sürecek bir fikrim yok tabi.

Yükseldikçe Ilgaz geride kalıyor, tabi nasıl çıktığımın farkında bile değilim. Bu güzel tesadüf beni çok mutlu ediyor. O nedenle yol rampa da olsa altımdan akıp gidiyor. 🙂

Gerimde kalan yol rampanın ne denli zorlu olduğunu az da olsa gösteriyordur. Ama tabi çok yormuyor, artık mutluyum ondan mıdır, nedir bilmiyorum. 🙂

Rampaya başlayalı tam bir saat olmuş ve 9 km sonunda saat 9:15’te İndağı geçidi zirvesine ulaşıyorum. Şuana kadar çıktığım en eğlenceli rampaydı itiraf etmeliyim. 🙂 Rakım 1420 metre ve hava çok güzel. İniş beni bekler, daha fazla bekletmeden devam edeyim.

İnişi hızlı bir şekilde geride bırakıyorum, tabi bu zamanda fazla fotoğraf çekmemişim. Korgun’a 10 km kaldı ve ben fotoğraf için mola veriyorum. Güzel bir çiçek bu konuda bana yardımcı oluyor. 🙂

Güzel manzaralar eşliğine pedal çevirmeye devam. Karadenizin yeşil ve ağaçlı manzaraları artık geride kalıyor. Çıplak ve kurak dağlarla birlikteyiz.

9:45’te Korgun’a giriş yapıyorum. İlçe merkezi az içeride kaldığı için girmiyorum ve transit devam ediyorum.

Buradan sonra ise karşımda ki manzara Çankırı Jipsli Tepeleri Önemli Doğa Alanı. Endemik (nadir) Çiçek popülasyonu çok yüksek olan bölgedeyim. O nedenle çok büyük öneme sahip bir nokta.

İniş hala devam ediyor ve arkamda esen rüzgar ile hızla yol alıyorum. O nedenle çok rahatım, bugün başladığı gibi şanslı devam ediyor. Çankırı’ya 10 km yolum kaldı.

Son 10 km’de altımdan hızla akıp gidiyor ve Çankırı’ya giriş yapıyorum. Burada kalacak yer için Kastamonu’da beni ağırlayan Bağkur müdürünün isteği ile Polisevine gidiyorum. Müdürün misafiri olarak Polisevine yerleşiyorum. Oda numaram ise 5. 🙂 Odamda tek başımayım burada da, hemen hiç vakit kaybetmeden duşa giriyorum. Günün yorgunluğunu atıyorum üzerimden. Tam öğle saati olduğu için Polisevinin yemek tabldotundan yararlanıyorum. 3 çeşit yemek 3 YTL. 🙂 Yine şanslıyım ve karnımı iyice doyuruyorum.

Yemeğin ardından ise Çankırı’yı gezmeye çıkıyorum. İstanbul’dan Önder Abim, bana bir tane MP3 çalar gönderdi. Kargoya uğrayıp onuda alacağım. İki gün önce ben Kastamonu’da iken Çankırı’ya gönderdi. Bende kargonun geldiği gün ulaştım Çankırı’ya. Gidip teslim alıyorum MP3 çalarımı ve internet kafeye giderek içine müzik yüklüyorum. Bundan sonra yollar çok daha güzel geçecek. 🙂

Çankırı Belediyesinin önünden geçiyorum.

Merkezde dolaşıyorum o sokak senin, bu sokak benim. 🙂

Şehir merkezinde ki bu harabe dikkat çekici. Ha yıkıldı, ha yıkılacak.

Burada ise dikkatimi çeken bir husus var. Çankırı sokaklarında gezmeye devam ediyorum ve karşıma bir tabela çıkıyor. “Şehir Kadir Yıldırım Caddesi”… İlginçlik ise şu ki, benim rahmetli dedem de Kadir Yıldırım.

Buradan sonra ise Çankırı’nın Kalesine çıkmak istiyorum. Şehir mezarlığının içinden geçiyorum ve hepsine fatiha okuyorum.

Giderek Çankırı aşağıda kalıyor ve ben kaleye doğru çıkıyorum.

Çiçek ve böcek. 🙂

Bir vadiden geçiyorum ama kaleye hala ulaşmadım. Epey çıkıyorum, Çankırı iyice aşağıda kalıyor.

Kalenin arka yüzünde bulunan Jipsli Tepeler burada da dikkat çekici.

Nihayet kaledeyim, hemen girişte yazan yazıyı okuyorum. Kalabalık bir tarihe sahip bu kale…

Kale üzerinden kaleyi fotoğraflayamıyorum ve kuş bakışı Çankırıyı çekiyorum. 🙂

Kalenin alanı çok güzel ve gezmeye devam ederken yorgun düşüyorum. Bende bir yere oturup soluklanıyorum ve günlüğümü karalıyorum burada. Sessiz, sakin, huzur dolu bir yer. Tam kafa dinleme yeri.

Kale gezintisinin ardından bu güzel yol eşliğinde geldiğim yoldan merkeze dönüyorum.

Günün sabahını düşününce sanki hayalmiş gibi hissediyorum. 🙂 Ama yaşananlar gerçek ve arkadaşımı gördüm, o gazla rampayı bir çırpıda bitirdim ve rüzgar sayesinde bir çırpıda Çankırı’ya ulaştım. Güzelde bir kalacak yer buldum, bundan dahası Şam’da kayısı herhalde. 🙂

Odama geldim ve uzandım, türkü dinliyorum. Özledim ya, ben ki türküleri çok seven birisi. 🙂 Elimde radyo ile idare ediyordum, ne çıkarsa bahtıma. Ama artık MP3 çalarım var. 🙂 İstediğim kadar, istediğim müziği dinliyorum.

Keyif sonrası markete gidiyorum ve su ile birkaç birşeyler alıyorum. Şarj cihazımın kaybolduğunun farkına varıyorum ve bu yok zamanda gidip 10 YTL verip yenisini alıyorum. Kastamonu’da kaldığım yerde unuttuğumu hatırlıyorum sonra, ama iş işten geçti bile. 🙂

Akşam yemeğini de Polisevinde yiyorum uygun olarak. Saatim 22:00 gibi artık uykum geliyor ve uyumaya hazırlanıyorum.

Yol Bilgileri

Ilgaz’dan Çankırı 50 km dolaylarında. Yol üzerinde sadece bir tane geçit bulunuyor ve en zorlu kısmı burası. 9 km’lik rampa sonrasında Çankırı’ya kadar salınıyorsunuz bir diğer anlamda. Çok eğlenceli bir yol. Yol üzerinde geçtiğiniz tek ilçe ise Korgun…

Gün Toplam Km: 58,51 | Ort. Hız: 17,5 | Max. Hız: 70,7 | Bisiklet Kullanma Süresi: 02:52:47

Tur Toplam Km: 2904,83

40.Gün Harita ve Yükselti Tablosu (Ilgaz-Çankırı); Haritayı büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız?

Sevgi ve Saygılarımla…

Pedalla Türkiye 40.Gün ( Ilgaz – Çankırı )” üzerine 5 düşünce

 • 14 Ocak 2011, 23:19
  Permalink

  Serkan bu etap benim için daha bir anlamlı oldu. ÇANKIRI 2006 senesinde askerlik görevi yapığım yer. Kaleden çektiğin panromada dağında bayrak olan yer ve onun etekleri kışlamdı. Dağın orada bir çok kez nöbet tuttum.
  Kışın askerlik yaptığım için hep gözümde karlı ve soğuk bir ÇANKIRI belirirdi. . Aslında 2010 mayıs ayında yolum Çankır ya düşmüştü ama yine hava çok kötü ve yağmurlıydu. Neyse Yaz halini de senin sayende görmek nasip oldu.

 • 15 Ocak 2011, 12:50
  Permalink

  Merhaba Hasancım,
  Aynen dediğin gibi, bayrağın olduğu yerden çektim. Hatta bayrağı da çekecektim, ama yenisi ile değiştiriyorlardı. O nedenle es geçtim.
  Desene o zaman ben epey şanslıymışım ki güzel havada gezme şansım olmuş. 🙂

 • 16 Ocak 2011, 12:46
  Permalink

  Çok güzel güzergahlardan birisi olmuş, teşekkürler.

 • 16 Ocak 2011, 22:03
  Permalink

  paylaşım için teşekkkürler…

 • 06 Şubat 2011, 22:13
  Permalink

  bu ilimiz türkiye haritasında çok blinen bir ilimizdir ….. şahin tepesi diye bir tahriyi yeri de vardır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.